Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Miloš

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Andrej Kiska by mohol skvalitniť diskusiu o ľudských právach

Autor: SITA, 17. júna 2014 06:20
Podľa ombusmanky Jany Dubovcovej doteraz boli spolupráca či vplyv prezidentského úradu a verejného ochrancu práv skôr formalitou.
Andrej Kiska sa stal štvrtým prezidentom Slovenska Prezident Andrej Kiska si podáva ruky s ľuďmi na Hviezdoslavovom námestí po slávnostnej inaugurácii v Redute. Bratislava, 15. jún 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 17. júna (WEBNOVINY) - Minimálne na symbolickej úrovni sa už ukazuje, že nový prezident Andrej Kiska by mohol trochu zlepšovať a skvalitňovať verejný diskurz o ľudských právach. Povedala to Elena Gallová Kriglerová z Centra pre výskum etnicity a kultúry (CVEK).

Deň inaugurácie prezidenta Andreja Kisku si môžete pozrieť ---------> TUAko dodala, prejavilo sa to aj v tom, koho pozval na slávnostnú recepciu na Bratislavský hrad po inaugurácii v nedeľu. "Myslím si, že už aj vydal rôzne signály o tom, že bude Rómov pozývať do svojho úradu, a tiež že bude komunikovať s ombudsmankou. Takže ja veľmi dúfam, že prispeje ku kultivácii verejnej diskusia na Slovensku," poznamenala.

Obrazom: Andrej Kiska sa stal štvrtým prezidentom Slovenska


V prípade bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča si Gallová Kriglerová nikdy nevšimla, že by v prípade porušovania ľudských práv akejkoľvek skupiny obyvateľov vystúpil a povedal, že toto nie je prístup, akým by mali štátne inštitúcie voči obyvateľom krajiny konať.

"Povedala by som skôr, že bývalý prezident práva ľudí neriešil nijako, nikdy nebol na základe jeho komunikácie veľkým zástancom rešpektu a tolerancie v krajine, alebo že by niesol túto myšlienku," povedala. Ako zároveň dodala, dúfa, že táto zmena príde s novým prezidentom.

REAKCIE opozície na nástup Andreja Kisku do úradu prezidenta nájdete --->>>> TU.Podľa ombudsmanky Jany Dubovcovej je verejný ochranca práv nezávislý verejný orgán, ktorý patrí medzi najvyšších ústavných činiteľov Slovenska. "Prezident má tiež významnú úlohu, najvýznamnejšiu pre štát," povedala.

Aj prezident aj verejný ochranca práv môžu podľa jej slov svojím vplyvom tlačiť na orgány verejnej správy, aby zachovali ľudské práva. "Spojením prezidentského úradu a aj Kancelárie verejného ochrancu práv možno podľa mňa dosiahnuť v budúcnosti viaceré zmeny," poznamenala ombudsmanka.

Doteraz boli podľa nej spolupráca či vplyv prezidentského úradu a verejného ochrancu práv skôr formalizované, kancelária prezidenta ombudsmanke postupovala napríklad sťažnosti na vybavenie. Nemali sme však spoločný vplyv na vnímanie verejnej mienky v súvislosti so základnými právami, pripomenula. Práve v tomto sa môže podľa nej zmeniť situácia.

Obrazom: V týchto priestoroch bude úradovať nový prezident Kiska


"Súčasný prezident vo svojej predvolebnej kampani avizoval, že sa bude snažiť vplývať na verejnú mienku a na príslušné verejné inštitúcie v prípade základných práv a slobôd a že ich bude presadzovať," doplnila Dubovcová. V tomto si teda myslí, že môže nastať zmena a že vplyv týchto dvoch ústavných inštitúcií sa môže pozitívne prejaviť.

Občiansky kandidát Andrej Kiska získal v druhom kole marcových prezidentských volieb 1 307 065 hlasov oprávnených voličov, čo je 59,38 percenta odovzdaných hlasov. Funkcie prezidenta Slovenskej republiky sa ujal po zložení sľubu počas inaugurácie v nedeľu 15. júna.

Odporúčame:

Kiskova známka žne úspech, v Poprade sa na ňu stálo v radoch

Prezident vtipkoval s chlapcom v dave, potlesk ho povzbudil

Prezidenta Kisku čaká prvá cesta, povedie do Maďarska

Opozičné strany vítajú nástup Kisku, pozrite si ich reakcie

Andrej Kiska sa stal prezidentom, na hrade hostil osobnosti

Chcem byť oporou aj partnerom, odkázal nový prezident vláde

Obrazom: V týchto priestoroch bude úradovať Andrej KiskaPridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety