Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Rozvojový plán armády je zaseknutý, tvrdí exminister Fedor

Autor: SITA, 17. júna 2014 14:01
Do Afganistanu odišli desiatky slovenských elitných vojakov ilustračné foto Foto: SITA/Milo Fabian
BRATISLAVA 17. júna (WEBNOVINY) – Rozvojový plán armády do roku 2024 je už viac ako 16 mesiacov zaseknutý v medzirezortnom pripomienkovom konaní, kritizuje exminister obrany a poslanec Martin Fedor (SDKÚ-DS).

Práve tento plán by podľa neho mal nadväzovať na schválenú Bielu knihu o obrane – načrtnutú stratégiu rozpracovať do konkrétnych projektov vyzbrojovania. "Je evidentné, že nie je zhoda medzi tými, čo plánujú a medzi tými, čo uvoľňujú financie," povedal Fedor na tlačovej besede.

Odporúčame:

V NR SR nahlásili bombu, na úrad vlády prišiel výhražný list
Ministerstvo bude nakupovať

Pred niekoľkými týždňami sa pritom objavila ďalšia koncepcia, tentoraz o vzdušných silách. Ministerstvo avizuje aj nákup viacerých druhov techniky. Konkrétne sa hovorilo o dopravnom lietadle, obstarávaní vrtuľníkov alebo bojových vozidiel pechoty. Hovorí sa aj o prenájme letových hodín na stíhačkách.

"Ak chceme, aby bol proces avizovanej modernizácie prehľadný, transparentný a kontrolovateľný, musia byť známe plánovacie dokumenty na úrovni vlády," vyhlásil Fedor. Upozorňuje, že to už nie je záležitosť jedného rezortu, ale vláda musí deklarovať, že na také projekty sú aj zdroje peňazí. Navyše, mnohé z týchto projektov budú presahovať pôsobnosť tejto vlády. "Je mimoriadne dôležité, aby všetci vedeli o tom, aké zdroje budú vyžadované aj po ukončení mandátu tejto vlády," povedal poslanec.


Metóda postupnej obnovy

Minister obrany Martin Glváč v utorok členom brannobezpečnostného výboru parlamentu prezentoval, že plánujú také modernizačné projekty v armáde, ktoré si môže dovoliť zaplatiť z vlastného rozpočtu.

"Ideme tou metódou postupnej obmeny. To znamená, že každoročne vieme tie projekty, ktoré sme si naplánovali, zrealizovať," povedal v utorok Glváč po rokovaní brannobezpečnostného výboru.

Projekty, u ktorých by bolo potrebné dlhodobé financovanie, majú byť zakomponované v ich rozpočtoch na ďalšie roky. Takýto postup si už vykonzultovali aj s rezortom financií. "Aj koncepciu vzdušných síl aj materiál Hodnotenie bezpečnostnej situácie," dodal Glváč.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety