Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Po 40 rokoch pochovajú kňaza Náhalku v jeho rodnej obci

Autor: SITA, 20. júna 2014 06:07
knaz cirkev kríž ilustračné foto Foto: SITA/AP
BRATISLAVA 20. júna (WEBNOVINY) – Po takmer 40 rokoch uložia na cintoríne v rodnej obci v Liptovskej Tepličke telesné ostatky jedného zo zakladateľov Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme Štefana Náhalku. Náhalka bol doteraz pochovaný v Ríme na cintoríne Flaminio, v hrobke Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda.

V sobotu o 11:00 vo farskom kostole v Liptovskej Tepličke bude svätá omša spojená s uložením telesných ostatkov Štefana Náhalku. Hlavným celebrantom bude spišský diecézny biskup Štefan Sečka.

Po svätej omši budú telesné ostatky Mons. Štefana Náhalku uložené na cintoríne v rodnej obci. Na svätej omši sa zúčastní aj posledná žijúca blízka príbuzná – jeho sestra Františka Mišútová (92), ktorá v súčasnosti žije v Topoľčanoch.

Štefan Náhalka sa narodil 16. marca 1916 v Liptovskej Tepličke. Po maturite na levočskom gymnáziu v septembri 1937 vstúpil do kňazského seminára v Spišskej Kapitule. V novembri 1939 pokračoval v teologických štúdiách v Ríme, kde bol 19. decembra 1942 vysvätený za kňaza.

Po návrate do vlasti bol kaplánom v Ružomberku. Od roku 1950 sa začal skrývať a bol prenasledovaný. Na základe poverenia spišského biskupa bol počas celého tohto obdobia tajným generálnym vikárom diecézy. Z 13. na 14. mája 1953 cez Novohradské hory utiekol do Rakúska.

Do Ríma sa dostal 6. júla 1953. Tam pracoval v prospech cirkvi na Slovensku, ale aj v prospech Slovákov v zahraničí. Od roku 1957 bol menovaný za člena Najvyššej rady pre emigráciu pri Apoštolskej stolici. Bol jedným zo zakladateľov Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme a v rokoch 1961 až 1973 zastával funkciu riaditeľa ústavu. Dňa 14. augusta 1967 ho pápež Pavol VI. vymenoval za pápežského preláta. Zomrel 6. marca 1975 v Ríme. Agentúru SITA informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska.Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety