Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Melánia

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Po 40 rokoch pochovajú kňaza Náhalku v jeho rodnej obci

Autor: SITA, 20. júna 2014 06:07
knaz cirkev kríž ilustračné foto Foto: SITA/AP
BRATISLAVA 20. júna (WEBNOVINY) – Po takmer 40 rokoch uložia na cintoríne v rodnej obci v Liptovskej Tepličke telesné ostatky jedného zo zakladateľov Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme Štefana Náhalku. Náhalka bol doteraz pochovaný v Ríme na cintoríne Flaminio, v hrobke Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda.

V sobotu o 11:00 vo farskom kostole v Liptovskej Tepličke bude svätá omša spojená s uložením telesných ostatkov Štefana Náhalku. Hlavným celebrantom bude spišský diecézny biskup Štefan Sečka.

Po svätej omši budú telesné ostatky Mons. Štefana Náhalku uložené na cintoríne v rodnej obci. Na svätej omši sa zúčastní aj posledná žijúca blízka príbuzná – jeho sestra Františka Mišútová (92), ktorá v súčasnosti žije v Topoľčanoch.

Štefan Náhalka sa narodil 16. marca 1916 v Liptovskej Tepličke. Po maturite na levočskom gymnáziu v septembri 1937 vstúpil do kňazského seminára v Spišskej Kapitule. V novembri 1939 pokračoval v teologických štúdiách v Ríme, kde bol 19. decembra 1942 vysvätený za kňaza.

Po návrate do vlasti bol kaplánom v Ružomberku. Od roku 1950 sa začal skrývať a bol prenasledovaný. Na základe poverenia spišského biskupa bol počas celého tohto obdobia tajným generálnym vikárom diecézy. Z 13. na 14. mája 1953 cez Novohradské hory utiekol do Rakúska.

Do Ríma sa dostal 6. júla 1953. Tam pracoval v prospech cirkvi na Slovensku, ale aj v prospech Slovákov v zahraničí. Od roku 1957 bol menovaný za člena Najvyššej rady pre emigráciu pri Apoštolskej stolici. Bol jedným zo zakladateľov Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme a v rokoch 1961 až 1973 zastával funkciu riaditeľa ústavu. Dňa 14. augusta 1967 ho pápež Pavol VI. vymenoval za pápežského preláta. Zomrel 6. marca 1975 v Ríme. Agentúru SITA informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska.Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister vnútra Robert Kaliňák odstúpiť pre kauzu Bašternák?
Určite áno, má toho na rováši viac, nie je to len táto kauza
Mali by odísť všetci, každý z politikov má maslo na hlave
Nie. Je to jeden z najlepších ministrov, opozícia zavádza a kauzu si vymyslela
O politiku sa nezaujímam
Ďalšie ankety