Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Etela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Frešo nebude predsedom SDKÚ, ak neuspeje s novou víziou

Autor: SITA, 18. júna 2014 08:53
Pavol Frešo Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo napísal spolustraníkom e-mail, v ktorom vysvetlil aj to, prečo zvolal mimoriadny snem. Foto: archívne - SITA/Ján Slovák
BRATISLAVA 18. júna (WEBNOVINY) – Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo sa nebude uchádzať o pozíciu predsedu SDKÚ-DS, ak na mimoriadnom kongrese neuspeje s novou programovou a personálnou ponukou politiky SDKÚ-DS do roku 2016. Frešo to napísal spolustraníkom e-mailom, v ktorom sa pokúsil vysvetliť zvolanie mimoriadneho kongresu strany až na september a nie na jún, na čom bola dohoda. E-mail má agentúra SITA k dispozícii.

Odporúčame aj:

Mimoriadny kongres SDKÚ presunuli, Frešovi pôjde o stoličkuSDKÚ-DS sa musí podľa Freša pripraviť na novú situáciu. Zdôraznil, že miesto, kde sa rodia zásadné rozhodnutia o smerovaní strany, o jej programových cieľoch, ako aj o personálnom zložení, ktoré tieto ciele dokáže naplniť, bol vždy Kongres SDKÚ-DS.

"Pôvodne sme plánovali zvolať Kongres SDKÚ-DS na sobotu 28. júna 2014. Vzhľadom na krátkosť času na dôkladnú prípravu kongresu a začínajúce prázdninové obdobie, rozhodol som sa v zmysle stanov zvolať kongres na 27. septembra 2014," uviedol Frešo.


Okomentoval aj situáciu na stredopravej scéne

Frešo vyzdvihol eurovoľby. Pripomenul, že voľby do Európskeho parlamentu boli prvými voľbami, do ktorých išla značka SDKÚ-DS pod novým vedením. "I keď s menším počtom hlasov ako v roku 2009, obhájili sme dva poslanecké mandáty. V konkurencii stredopravých strán sme obstáli lepšie ako vo voľbách 2012 a preskočili sme dve opozičné strany, ktoré boli na tom v roku 2012 lepšie ako my," napísal Frešo s tým, že si uvedomuje, že to nestačí a treba ešte pridať.

Situácia na stredopravej scéne nie je podľa Freša ani po dvoch rokoch prehľadnejšia, čitateľnejšia a jednoduchšia. "SDKÚ-DS dnes však bojuje o svojho voliča na rovnakom ihrisku ako ďalších päť-šesť politických strán a hnutí zastúpených v slovenskom parlamente, ale aj mimo neho. Namiesto konsolidácie pomerov pokračuje štiepenie strán sprevádzané odchodmi poslancov, ktorým sa nevyhla ani SDKÚ-DS," konštatoval.

Odchod spoluzakladateľov a členov predošlého vedenia z SDKÚ-DS podľa neho nie je pre žiadnu stranu príjemnou udalosťou, je však súčasťou zmien a procesov, ktorými strany prirodzene prechádzajú. Viac o odchode Mikuláša Dzurindu a Ivana Mikloša sa dočítate ----> v TOMTO ČLÁNKU.


Súčasťou kongresu bude aj zmena stanov

Frešo zvolal mimoriadny Kongres SDKÚ-DS na 27. septembra. Konať by sa mal v Senici. O smerovaní SDKÚ-DS bude rozhodovať na jeseň približne 350 delegátov strany.

Delegáti kongresu budú rozhodovať o novej programovej a personálnej ponuke SDKÚ-DS do roku 2016. Súčasťou bude aj zmena stanov. Frešo oznámil konanie mimoriadneho kongresu na tlačovej besede 6. júna. Vtedy tvrdil, že ho zvolá na 28. júna. Mimoriadny kongres mal riešiť personálne otázky. Prezídium zobralo zvolanie kongresu na vedomie. Ako vtedy povedal Frešo, na kongrese požiadajú o dôveru čelní predstavitelia SDKÚ-DS.

V strane sa diskutuje, či na kongrese vysloviť Frešovi nedôveru alebo navrhnúť jeho odvolanie. Podľa stanov na odvolanie predsedu strany sú potrebné tri pätiny delegátov kongresu. Na mimoriadny kongres sú delegovaní delegáti, ktorý boli účastníkmi aj na poslednom kongrese. Tých bolo približne 400. Z nich približne 80 z SDKÚ-DS odišlo.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety