Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Barbara, Barbora

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ruskej disidentke vyznamenanie neodovzdá Kiska, ale Migaš

Autor: SITA, 21. júna 2014 15:27
kiska Prezident SR Andrej Kiska. Foto: archívne - SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 21. júna (WEBNOVINY) - Najvyššie slovenské štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža II. triedy, ktoré ešte 9. júna udelil in memoriam prezident Ivan Gašparovič ruskej disidentke a spisovateľke Natalii Gorbanevskej, neodovzdá príbuzným vyznamenanej nová hlava štátu Andrej Kiska, ale náš veľvyslanec v Rusku Jozef Migaš.

Vyznamenanie totiž poslali poštou do Moskvy. "Pán veľvyslanec Jozef Migaš už dal pokyn pripraviť k uvedenej akcii malú slávnosť," povedal agentúre SITA hovorca ministerstva zahraničných vecí Boris Gandel.

Odporúčame aj:

Andrej Kiska navštívil v Banskej Bystrici svoj úrad aj onkológiu

Andrej Kiska nechce bezpečnostnú previerku, politológ súhlasí

Nový prezident Andrej Kiska neudelí plošnú amnestiu

Kiska vymenil členov súdnej rady, ktorých navrhol Gašparovič

Právnik: Kiska môže odmietnuť kandidátov na ústavných sudcovGašparovič udelil Gorbanevskej vyznamenanie za jej celoživotné úsilie v oblasti dodržiavania ľudských práv a obrany demokracie. O udelenie vyznamenania požiadal po jej smrti 29. novembra 2013 bývalého prezidenta Gašparoviča námestník bratislavského primátora Ján Budaj. Kancelária prezidenta ho o súhlase s udelením informovala listom z 2. júna.

Obrazom: Pracovný výjazd prezidenta Andreja Kisku v Banskej Bystrici a v Košiciach


Natalia Gorbanevská protestovala spolu so skupinou priateľov 25. augusta v roku 1968 v Moskve na Červenom námestí proti okupácii Československa. Fotografie protestujúcich obleteli celý svet. Za jej postoje ju v decembri 1969 totalitný režim umiestnil do psychiatrickej liečebne, kde musela žiť tri roky v úplnej izolácii od sveta. Prepustili ju v roku 1972.

Jej statočnosť oceňovali na celom svete. Gorbanevská sa po prepustení z liečebne opäť zapojila do disidentského hnutia. V decembri 1975 však bola nútená zo Sovietskeho zväzu emigrovať. Žila v Paríži, pracovala v redakcii časopisu Kontinent a spolupracovala s Rádiom Sloboda. Zomrela vlani v Paríži.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy