Ruskej disidentke vyznamenanie neodovzdá Kiska, ale Migaš

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kiska
Prezident SR Andrej Kiska na tlačovej besede k prvým krokom v súdnictve. Bratislava, 18. jún 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 21. júna (WEBNOVINY) – Najvyššie slovenské štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža II. triedy, ktoré ešte 9. júna udelil in memoriam prezident Ivan Gašparovič ruskej disidentke a spisovateľke Natalii Gorbanevskej, neodovzdá príbuzným vyznamenanej nová hlava štátu Andrej Kiska, ale náš veľvyslanec v Rusku Jozef Migaš.

Vyznamenanie totiž poslali poštou do Moskvy. „Pán veľvyslanec Jozef Migaš už dal pokyn pripraviť k uvedenej akcii malú slávnosť,“ povedal agentúre SITA hovorca ministerstva zahraničných vecí Boris Gandel.

Gašparovič udelil Gorbanevskej vyznamenanie za jej celoživotné úsilie v oblasti dodržiavania ľudských práv a obrany demokracie. O udelenie vyznamenania požiadal po jej smrti 29. novembra 2013 bývalého prezidenta Gašparoviča námestník bratislavského primátora Ján Budaj. Kancelária prezidenta ho o súhlase s udelením informovala listom z 2. júna.

Obrazom: Pracovný výjazd prezidenta Andreja Kisku v Banskej Bystrici a v Košiciach

Natalia Gorbanevská protestovala spolu so skupinou priateľov 25. augusta v roku 1968 v Moskve na Červenom námestí proti okupácii Československa. Fotografie protestujúcich obleteli celý svet. Za jej postoje ju v decembri 1969 totalitný režim umiestnil do psychiatrickej liečebne, kde musela žiť tri roky v úplnej izolácii od sveta. Prepustili ju v roku 1972.

Jej statočnosť oceňovali na celom svete. Gorbanevská sa po prepustení z liečebne opäť zapojila do disidentského hnutia. V decembri 1975 však bola nútená zo Sovietskeho zväzu emigrovať. Žila v Paríži, pracovala v redakcii časopisu Kontinent a spolupracovala s Rádiom Sloboda. Zomrela vlani v Paríži.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaIvan GašparovičJán BudajJozef Migaš