Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ruskej disidentke vyznamenanie neodovzdá Kiska, ale Migaš

Autor: SITA, 21. júna 2014 15:27
kiska Prezident SR Andrej Kiska. Foto: archívne - SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 21. júna (WEBNOVINY) - Najvyššie slovenské štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža II. triedy, ktoré ešte 9. júna udelil in memoriam prezident Ivan Gašparovič ruskej disidentke a spisovateľke Natalii Gorbanevskej, neodovzdá príbuzným vyznamenanej nová hlava štátu Andrej Kiska, ale náš veľvyslanec v Rusku Jozef Migaš.

Vyznamenanie totiž poslali poštou do Moskvy. "Pán veľvyslanec Jozef Migaš už dal pokyn pripraviť k uvedenej akcii malú slávnosť," povedal agentúre SITA hovorca ministerstva zahraničných vecí Boris Gandel.

Odporúčame aj:

Andrej Kiska navštívil v Banskej Bystrici svoj úrad aj onkológiu

Andrej Kiska nechce bezpečnostnú previerku, politológ súhlasí

Nový prezident Andrej Kiska neudelí plošnú amnestiu

Kiska vymenil členov súdnej rady, ktorých navrhol Gašparovič

Právnik: Kiska môže odmietnuť kandidátov na ústavných sudcovGašparovič udelil Gorbanevskej vyznamenanie za jej celoživotné úsilie v oblasti dodržiavania ľudských práv a obrany demokracie. O udelenie vyznamenania požiadal po jej smrti 29. novembra 2013 bývalého prezidenta Gašparoviča námestník bratislavského primátora Ján Budaj. Kancelária prezidenta ho o súhlase s udelením informovala listom z 2. júna.

Obrazom: Pracovný výjazd prezidenta Andreja Kisku v Banskej Bystrici a v Košiciach


Natalia Gorbanevská protestovala spolu so skupinou priateľov 25. augusta v roku 1968 v Moskve na Červenom námestí proti okupácii Československa. Fotografie protestujúcich obleteli celý svet. Za jej postoje ju v decembri 1969 totalitný režim umiestnil do psychiatrickej liečebne, kde musela žiť tri roky v úplnej izolácii od sveta. Prepustili ju v roku 1972.

Jej statočnosť oceňovali na celom svete. Gorbanevská sa po prepustení z liečebne opäť zapojila do disidentského hnutia. V decembri 1975 však bola nútená zo Sovietskeho zväzu emigrovať. Žila v Paríži, pracovala v redakcii časopisu Kontinent a spolupracovala s Rádiom Sloboda. Zomrela vlani v Paríži.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety