Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zlatica

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Maroša Šefčoviča nahradí v europarlamente Monika Smolková

Autor: SITA, 23. júna 2014 09:55, aktualizované: 23. júna 2014 14:09
šefčovič fico Zľava: Predseda vlády SR Robert Fico a podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 23. júna (WEBNOVINY) – Ústredná volebná komisia (ÚVK) v pondelok zobrala na vedomie vzdanie sa mandátu lídra eurokandidátky Smeru-SD Maroša Šefčoviča, ktorý sa stal slovenským kandidátom na eurokomisára. Smer-SD za náhradníčku za Šefčoviča určil europoslankyňu Moniku Smolkovú. Agentúre SITA to povedal predseda ÚVK Dušan Štrauss.


Šefčovič dostal najviac hlasov

Vláda kandidatúru Šefčoviča na funkciu člena Európskej komisie na ďalšie funkčné obdobie 2014 až 2019 odobrila 11. júna. Šefčovič zastupuje Slovenskú republiku už v súčasnej Európskej komisii, jej členom sa stal 1. októbra 2009 po rezignácii Jána Figeľa. V súčasnosti je Šefčovič ako podpredseda Európskej komisie zodpovedný za oblasť medziinštitucionálnych vzťahov a administratívnych záležitosti. O budúcich portfóliách kandidátov na komisárov rozhodne budúci predseda Európskej komisie po konzultácii s predsedami vlád a hlavami členských štátov EÚ. Súčasťou schvaľovacej procedúry je zaslanie nominačného listu slovenskej vlády s menom navrhnutého kandidáta.

Šefčoviča v nedávnych eurovoľbách zvolili z čela kandidátky Smeru-SD za europoslanca na nasledujúce obdobie. Získal najväčší počet prednostných hlasov spomedzi všetkých kandidátov, krúžkovalo ho 66 966 voličov. Monika Smolková, ktorá Šefčoviča v europarlamente nahradí, má byť členkou výboru pre regionálny rozvoj a náhradníčkou vo výbore pre kultúru.

Odporúčame:

Smeru-SD pribudli do pokladnice milióny zo štátnej kasy

Smer v prieskumoch klesá, Sieť sa vyšvihla na druhé miesto
Europoslanci Smeru už vedia, čo budú robiť v parlamente

Štyria slovenskí europoslanci zo Smeru-SD už vedia, v ktorých výboroch Európskeho parlamentu budú pôsobiť. Ako povedal v pondelok pre agentúru SITA Vladimír Maňka, ktorý je vedúci slovenskej delegácie strany Smer-SD vo frakcii Socialistov a demokratov v Európskom parlamente, Monika Flašíková Beňová by mala pôsobiť v tomto volebnom období vo výbore pre ľudské práva. Ako náhradníčka bude pôsobiť vo výbore pre životné prostredie.

Boris Zala má byť členom zahraničného výboru a ako náhradník má byť vo výbore pre petície. Katarína Smolková má byť členkou výboru pre regionálny rozvoj a náhradníčkou vo výbore pre kultúru. Maňka má pôsobiť v rozpočtovom výbore. Zároveň má byť náhradníkom vo výbore pre ekonomiku a menové záležitosti.

Náhradník vo výbore môže podávať rôzne návrhy, ale hlasovať môže iba vtedy, keď nie je prítomný na rokovaní výboru jeho plnohodnotný člen. Na rozdelení europoslancov do výborov sa dohodla frakcia Socialistov a demokratov, ktorá podľa získaných mandátov dostala kvóty, koľko má mať členov v ktorom výbore.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety