Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Izabela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

V Tatrách spočítajú kamzíky, v posledných rokoch ich pribúda

Autor: SITA, 25. júna 2014 06:17
Kamzíky, Tatry, TANAP Foto: SITA/Gabriel Lipták

POPRAD 25. júna (WEBNOVINY) – V stredu budú v Tatranskom národnom parku počítať kamzíky. "V jarnom spočítavaní kamzíkov zisťujeme, aký je stav kamzičej populácie po zime, a aké sú tohtoročné prírastky," uviedol zoológ Štátnych lesov Tatranského národného parku Jozef Hybler. Pre Štátne lesy TANAP-u, ako správcu územia, je podľa Hyblera dôležité vedieť, či je prírastok mláďat primeraný k veľkosti populácie. Od toho sa následne odvíja starostlivosť lesníkov o zver počas zimných mesiacov.


Rátajú už päťdesiat rokov

Minuloročné jarné spočítanie kamzíkov potvrdilo, že sa tomuto vzácnemu druhu zveri v Tatrách darí. Napriek dlhej a na sneh bohatej zime sa vlani narodilo 168 mláďat. Celkovo žilo počas minuloročného jarného spočítania na južnej i severnej strane Tatier 963 kamzíkov. Z celkového počtu napočítali v poľskom Tatranskom národnom parku 273 kamzíkov, z toho 58 mláďat. V liptovskej časti Tatier a v Roháčoch napočítali pracovníci Správy TANAP-u a Štátnych lesov TANAP-u 129 kamzíkov, z toho 35 mláďat. Podstatná časť populácie kamzíka žila na južnej strane Vysokých Tatier a v Belianskych Tatrách.

Spočítavanie kamzičej zveri organizujú Štátne lesy TANAP-u už vyše 50 rokov. Jarné spočítavanie je zamerané najmä na zisťovanie počtu mláďat. V jesenných mesiacoch spočítavajú kamzíky pre poznanie kmeňových stavov pred zimou.


Viac pozornosti kamzíkom

Najnižší počet kamzíkov zaznamenali Štátne lesy TANAP-u koncom 90-tych rokov minulého storočia. Vtedy klesol počet kamzíkov až na hranicu 200 jedincov. "Keď sme zistili, že početnosť kamzičej populácie z roka na rok klesá, venovali sme kamzíkovi viac pozornosti. Kamzíka tatranského sme začali viac strážiť, v zime prikrmovať, opätovne sme sa vrátili k jeho spočítavaniu na jar i na jeseň, zvýšili sme výchovný vplyv na návštevníkov. V posledných rokoch aj vďaka tejto starostlivosti kamzíkov v Tatrách opätovne pribúda," dodáva Jozef Hybler.

Spočítanie kamzíkov je spoločnou akciou Štátnych lesov TANAP-u, Správy TANAP-u, lesníkov mestských lesov mesta Kežmarok a Spišská Belá a pomáhajú im aj členovia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny. Na severnej strane Tatier budú kamzíky v rovnakom termíne spočítavať pracovníci Tatranského národného parku v Zakopanom.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy