Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Etela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

V Tatrách spočítajú kamzíky, v posledných rokoch ich pribúda

Autor: SITA, 25. júna 2014 06:17
Kamzíky, Tatry, TANAP Foto: SITA/Gabriel Lipták

POPRAD 25. júna (WEBNOVINY) – V stredu budú v Tatranskom národnom parku počítať kamzíky. "V jarnom spočítavaní kamzíkov zisťujeme, aký je stav kamzičej populácie po zime, a aké sú tohtoročné prírastky," uviedol zoológ Štátnych lesov Tatranského národného parku Jozef Hybler. Pre Štátne lesy TANAP-u, ako správcu územia, je podľa Hyblera dôležité vedieť, či je prírastok mláďat primeraný k veľkosti populácie. Od toho sa následne odvíja starostlivosť lesníkov o zver počas zimných mesiacov.


Rátajú už päťdesiat rokov

Minuloročné jarné spočítanie kamzíkov potvrdilo, že sa tomuto vzácnemu druhu zveri v Tatrách darí. Napriek dlhej a na sneh bohatej zime sa vlani narodilo 168 mláďat. Celkovo žilo počas minuloročného jarného spočítania na južnej i severnej strane Tatier 963 kamzíkov. Z celkového počtu napočítali v poľskom Tatranskom národnom parku 273 kamzíkov, z toho 58 mláďat. V liptovskej časti Tatier a v Roháčoch napočítali pracovníci Správy TANAP-u a Štátnych lesov TANAP-u 129 kamzíkov, z toho 35 mláďat. Podstatná časť populácie kamzíka žila na južnej strane Vysokých Tatier a v Belianskych Tatrách.

Spočítavanie kamzičej zveri organizujú Štátne lesy TANAP-u už vyše 50 rokov. Jarné spočítavanie je zamerané najmä na zisťovanie počtu mláďat. V jesenných mesiacoch spočítavajú kamzíky pre poznanie kmeňových stavov pred zimou.


Viac pozornosti kamzíkom

Najnižší počet kamzíkov zaznamenali Štátne lesy TANAP-u koncom 90-tych rokov minulého storočia. Vtedy klesol počet kamzíkov až na hranicu 200 jedincov. "Keď sme zistili, že početnosť kamzičej populácie z roka na rok klesá, venovali sme kamzíkovi viac pozornosti. Kamzíka tatranského sme začali viac strážiť, v zime prikrmovať, opätovne sme sa vrátili k jeho spočítavaniu na jar i na jeseň, zvýšili sme výchovný vplyv na návštevníkov. V posledných rokoch aj vďaka tejto starostlivosti kamzíkov v Tatrách opätovne pribúda," dodáva Jozef Hybler.

Spočítanie kamzíkov je spoločnou akciou Štátnych lesov TANAP-u, Správy TANAP-u, lesníkov mestských lesov mesta Kežmarok a Spišská Belá a pomáhajú im aj členovia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny. Na severnej strane Tatier budú kamzíky v rovnakom termíne spočítavať pracovníci Tatranského národného parku v Zakopanom.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety