Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Tajná voľba len zhorší stav súdnictva, varuje Via Iuris

Autor: SITA, 25. júna 2014 06:57
V prípade zvolenia Štefana Harabina za predsedu najvyššieho súdu sa verejnosť nedozvie, ktorí konkrétni členovia súdnej rady ho zvolili.
súd, kladivko ilustračné foto Foto: Shutterstock
BRATISLAVA 25. júna (WEBNOVINY) - Neverejné hlasovania v súdnej rade o personálnych otázkach, ktoré v utorok v novele zákona o sudcoch schválili v parlamente, zhoršia stav slovenského súdnictva, tvrdí organizácia Via Iuris.

V prípade zvolenia Štefana Harabina za predsedu Najvyššieho súdu SR sa už napríklad verejnosť nedozvie, ktorí konkrétni členovia súdnej rady ho zvolili, upozorňuje Via Iuris.

Odporúčame:

Voľby predsedov najvyššieho súdu a súdnej rady budú tajné

Justícia je bez Harabina, vedenie chýba aj súdnej rade

Štefan Harabin nie je od pondelka šéfom justície
Pochybnejšie personálne rozhodnutia

"Nejde však len o voľbu predsedu najvyššieho súdu. Doterajšie rozhodovanie členov súdnej rady vzbudilo veľa pochybností o objektivite a kvalifikovanosti rozhodovania členov súdnej rady," uvádza sa v tlačovej správe organizácie.

Utajenie hlasovania členov súdnej rady podľa Via Iuris prinesie ešte pochybnejšie personálne rozhodnutia, pretože členovia rady už nebudú pod žiadnou verejnou kontrolou a budú rozhodovať s vedomím, že občania sa aj tak nedozvedia, ako v súdnej rade hlasovali.


Potrebujeme verejnú kontrolu súdnictva

"Utajenie hlasovania členov súdnej rady je v priamom rozpore s potrebou zvýšenia verejnej kontroly súdnictva a zvýšenia zodpovednosti súdnictva voči občanom. Utajenie hlasovania ešte viac uzavrie justíciu pred verejnosťou a zvýši nedôveryhodnosť slovenského súdnictva u verejnosti, ktorá je už v súčasnosti veľmi nízka," varuje Via Iuris.

Ústavný súd navyše podľa organizácie už v minulosti rozhodol, že verejná voľba funkcionárov je "v súlade s ústavou", má "svoju vnútornú logiku" a že dôvody pre existenciu tajnej voľby "nemožno hľadať v ústavnoprávnych konštrukciách".

Ministerstvo spravodlivosti schválenie novely privítalo. "Pri dôslednom rešpektovaní nezávislosti súdnej moci novela vytvára predpoklady pre zvýšenie zodpovednosti sudcov a tým aj zvýšenie celkovej dôveryhodnosti justície," povedali z tlačového odboru rezortu spravodlivosti.

Voľby predsedu Najvyššieho súdu SR a jeho podpredsedu ako aj voľby predsedu Súdnej rady SR a jej podpredsedu budú tajné. Vyplýva to z novely zákona o sudcoch a prísediacich, ktorú v utorok schválil parlament. VIAC SA DOČÍTATE TU.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety