Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Ambróz

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Tajná voľba len zhorší stav súdnictva, varuje Via Iuris

Autor: SITA, 25. júna 2014 06:57
V prípade zvolenia Štefana Harabina za predsedu najvyššieho súdu sa verejnosť nedozvie, ktorí konkrétni členovia súdnej rady ho zvolili.
súd, kladivko ilustračné foto Foto: Shutterstock
BRATISLAVA 25. júna (WEBNOVINY) - Neverejné hlasovania v súdnej rade o personálnych otázkach, ktoré v utorok v novele zákona o sudcoch schválili v parlamente, zhoršia stav slovenského súdnictva, tvrdí organizácia Via Iuris.

V prípade zvolenia Štefana Harabina za predsedu Najvyššieho súdu SR sa už napríklad verejnosť nedozvie, ktorí konkrétni členovia súdnej rady ho zvolili, upozorňuje Via Iuris.

Odporúčame:

Voľby predsedov najvyššieho súdu a súdnej rady budú tajné

Justícia je bez Harabina, vedenie chýba aj súdnej rade

Štefan Harabin nie je od pondelka šéfom justície
Pochybnejšie personálne rozhodnutia

"Nejde však len o voľbu predsedu najvyššieho súdu. Doterajšie rozhodovanie členov súdnej rady vzbudilo veľa pochybností o objektivite a kvalifikovanosti rozhodovania členov súdnej rady," uvádza sa v tlačovej správe organizácie.

Utajenie hlasovania členov súdnej rady podľa Via Iuris prinesie ešte pochybnejšie personálne rozhodnutia, pretože členovia rady už nebudú pod žiadnou verejnou kontrolou a budú rozhodovať s vedomím, že občania sa aj tak nedozvedia, ako v súdnej rade hlasovali.


Potrebujeme verejnú kontrolu súdnictva

"Utajenie hlasovania členov súdnej rady je v priamom rozpore s potrebou zvýšenia verejnej kontroly súdnictva a zvýšenia zodpovednosti súdnictva voči občanom. Utajenie hlasovania ešte viac uzavrie justíciu pred verejnosťou a zvýši nedôveryhodnosť slovenského súdnictva u verejnosti, ktorá je už v súčasnosti veľmi nízka," varuje Via Iuris.

Ústavný súd navyše podľa organizácie už v minulosti rozhodol, že verejná voľba funkcionárov je "v súlade s ústavou", má "svoju vnútornú logiku" a že dôvody pre existenciu tajnej voľby "nemožno hľadať v ústavnoprávnych konštrukciách".

Ministerstvo spravodlivosti schválenie novely privítalo. "Pri dôslednom rešpektovaní nezávislosti súdnej moci novela vytvára predpoklady pre zvýšenie zodpovednosti sudcov a tým aj zvýšenie celkovej dôveryhodnosti justície," povedali z tlačového odboru rezortu spravodlivosti.

Voľby predsedu Najvyššieho súdu SR a jeho podpredsedu ako aj voľby predsedu Súdnej rady SR a jej podpredsedu budú tajné. Vyplýva to z novely zákona o sudcoch a prísediacich, ktorú v utorok schválil parlament. VIAC SA DOČÍTATE TU.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy