Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Vilma

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Pápež dostal dar od Košičanov, vyše dvojmetrovú sochu anjela

Autor: SITA, 25. júna 2014 19:01
papez frantisek Pápež František Foto: archívne - SITA/AP
KOŠICE/VATIKÁN 25. júna (WEBNOVINY) – Košický primátor Richard Raši v stredu vo Vatikáne osobne odovzdal Svätému Otcovi Františkovi dar od Košičanov - z dreva vyrezaného anjela, ktorý drží v rukách erb metropoly východu.

"Som vysoko poctený, že som mohol Svätému Otcovi odovzdať dar od obyvateľov nášho mesta," povedal primátor Richard Raši bezprostredne po tom, ako pápež František požehnal sochu anjela, umiestnenú v areáli Baziliky sv. Petra.

Stalo sa tak pred generálnou audienciou a svätou omšou. Od primátora mesta Košice a arcibiskupa Mons. Bernarda Bobera zároveň prijal aj zmenšeninu sochy ako osobný dar.


Sochu vyrezal Milan Krajňák

Ako uviedla Linda Šnajdárová z komunikačného referátu košického magistrátu, dielo nazvané "Anjelský dar zo srdca pre Svätého Otca" symbolizuje, že Košice ako vôbec prvé v Európe získalo 7. mája 1369 od kráľa Ľudovíta Veľkého, erbovú listinu. Zároveň zdôrazňuje, že Košice sú známe aj ako mesto tolerancie a duchovnej blízkosti človeka k človeku.

Sochu anjela vysokého 2,7 metra s hmotnosťou 300 kg, vyrezal z topoľového dreva rezbár Milan Krajňák, na finálnej podobe sa však podieľali aj samotní Košičania. Počas tohtoročného jubilejného XX. ročníka osláv Dňa mesta Košice mohol každý obyvateľ mesta vyrezať jemným dlátkom do sochy ryhu. Ruku k dielu nakoniec priložilo na Hlavnej ulici, vrátane primátora Richarda Rašiho, viac ako tisíc ľudí. Drievka z anjela si mnohí odložili ako pamiatku na deň, keď spoločne vytvárali unikátny dar pre pápeža.


Primátor Raši pozval Svätého otca do Košíc

Šnajdárová informovala, že oficiálny program primátora vo Vatikáne sa nekončí odovzdaním anjela. Vo štvrtok popoludní sa Raši zúčastní na slávení štátneho sviatku Slovenskej republiky - sv. Cyrila a sv. Metoda, slávnosť zorganizovalo Veľvyslanectvo SR pri Svätej stolici.

"Veľmi by ma potešilo, a verím, že aj všetkých ďalších Košičanov, ak by Svätý Otec prijal moje pozvanie a navštívil naše krásne Košice. Na budúci rok si v Košiciach pripomenieme 20. výročie návštevy zosnulého a nedávno svätorečeného charizmatického pápeža Jána Pavla II., aj preto by návšteva Svätého Otca Františka bola pre nás všetkých veľkou a mimoriadnou udalosťou," dodal primátor Richard Raši.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety