Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Lívia

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Dúhový pochod podporilo aj americké veľvyslanectvo

Autor: SITA, 27. júna 2014 07:13
PRIDE Dúhové Košice 2013 archívne foto Foto: SITA/Miroslav Vacula
BRATISLAVA 26. júna (WEBNOVINY) - Pochod za zrovnoprávnenie LGBTI ľudí Dúhový PRIDE Bratislava aj tento rok podporujú viaceré veľvyslanectvá na Slovensku. Agentúru SITA informovala Natália Pindrochová z Americkej ambasády. Podpora tento rok príde zo strany 21 členov medzinárodného spoločenstva.

Medzi nimi sú napríklad Veľvyslanectvá Albánskej republiky, Austrálie, Dánskeho kráľovstva, Fínska, Francúzska, Nemecka, Islandu, Luxemburského veľkovojvodstva, Nórskeho kráľovstva či Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného írska a Spojených štátov amerických.

Odporúčame:

Tohtoročný Dúhový PRIDE pozýva všetky typy rodín"My, ako členovia medzinárodného spoločenstva podporujeme dodržiavanie všeobecných ľudských práv ako základný prvok našej práce, nášho poslania a nášho sveta. Naďalej podporujeme organizátorov a účastníkov pochodu. Pri tejto príležitosti opätovne potvrdzujeme zásady Charty základných práv Európskej únie, ktorá zahŕňa zákaz diskriminácie na základe sexuálnej orientácie," informujú vo svojom spoločnom vyhlásení.

Členovia spoločenstva zároveň veria, že všetci, vrátane LGBTI osôb, by mali mať možnosť užívať práva a slobody, ktoré sú stanovené nielen v zárukách EÚ, ale aj vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv. "Povzbudzujeme všetkých k tomu, aby rešpektovali tieto princípy a aby v plnom rozsahu zabezpečili ochranu a rešpektovanie ľudských práv LGBTI ľudí," dodávajú v stanovisku.

Obrazom: Dúhový PRIDE Bratislava 2013Ide o zviditeľnenie ľudských práv

V poradí piaty ročník pochodu Dúhový PRIDE Bratislava, ktorý organizujú mimovládne organizácie Queer Leaders Forum, Iniciatíva Inakosť, divadlo NoMantinels a združenie TransFúzia, sa začne v sobotu 28. júna o 13:00 na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí.

"Tento pokojný inkluzívny pochod zviditeľní ľudské práva, ktoré sa vzťahujú na všetkých členov spoločnosti vrátane LGBTI osôb v čase, keď LGBTI aktivisti po celej krajine sú znepokojení snahami o zvrátenie už dosiahnutých posunov vpred," informujú členovia medzinárodného spoločenstva.

Tohtoročným mottom je "Poď von s rodinou", čím organizátori reagujú na zmenu Ústavy SR, ktorá bude podľa nich už čoskoro privilegovať len jeden typ zloženia rodiny. Agentúru SITA informovala hovorkyňa a riaditeľka pochodu Romana Schlesinger.


Pride má byť podujatím pre všetkých

"Dúhový PRIDE pozýva nielen rodiny LGBTI ľudí, ale aj rodiny slobodných matiek, otcov, rodiny nezosobášených heterosexuálnych párov, no tiež tie, ktoré spĺňajú privilegovanú charakteristiku, no nesúhlasia s vývojom v našej spoločnosti," poznamenala. PRIDE sa chce podľa jej slov tento rok stať podujatím pre všetkých, ktorí veria v rodinu ako pevné zoskupenie ľudí, ktorí zdieľajú lásku, porozumenie, vzájomnú starostlivosť, úctu a to všetko bez ohľadu na sexuálnu orientáciu a rodovú identitu.

Dúhový PRIDE Bratislava je slovenským pochodom za zrovnoprávnenie gejov, lesieb, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych ľudí. Jeho cieľom je dosiahnuť plnohodnotný rodinný život pre LGBTI ľudí a ich rodiny, upozorniť na existenciu problémov a chýbajúce práva týchto ľudí. Pochod má tiež za cieľ dosiahnuť systémové a štátom podporované odstraňovanie všetkých foriem diskriminácie a spoločenskej stigmatizácie, ktoré zažívajú LGBTI ľudia v každodennom živote. V neposlednom rade je jedným z jeho cieľov aj spoločenská oslava hrdosti LGBTI komunity.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety