Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

NOVA potrebuje nový reštart, Lipšic chce odchod liberálov

Autor: SITA, 28. júna 2014 06:36
nova eurovolby zitnanska lipsic Daniel Lipšic tvrdí, že spojenectvo konzervatívcov a liberálov sa neosvedčil. Praje si odchod liberálov zo strany. Foto: archívne-SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 27. júna (WEBNOVINY) – Strana NOVA je pred rozkolom. Podľa informácií agentúry SITA predseda strany Daniel Lipšic presadzuje odchod liberálov, ktorí prišli do strany pred rokom. Dôvodom je, že spojenectvo konzervatívcov a liberálov sa neosvedčilo, čo mali ukázať aj voľby do Európskeho parlamentu.

Snahou Lipšica bolo, aby išlo o rozchod po vzájomnej dohode, čo údajne liberáli odmietli. Snahy Lipšica o rozchod s liberálmi majú byť podľa informácií agentúry SITA pravým dôvodom odchodu predsedu frakcie konzervatívcov Milana Krajniaka zo strany, čo oznámil vo štvrtok.

Krajniak totiž s Lipšicovym zámerom nesúhlasil. V piatok rokovalo v Detve predsedníctvo NOVA, v sobotu stranu čaká zasadnutie republikovej rady.


Strana potrebuje nový reštart

Rok a pol po založení hnutia NOVA je podľa Lipšica čas na vyhodnotenie jeho doterajšieho smerovania a perspektívy do budúcnosti. "Po voľbách do Európskeho parlamentu potrebujeme nový reštart, ktorý nás posunie dopredu," povedal dnes pre agentúru SITA s tým, že na sobotňajšej Republikovej rade hnutia NOVA navrhne takú zmenu stanov, ktorá zruší ideologické frakcie v strane a zníži počet podpredsedov.

"Do funkcií podpredsedov navrhnem Republikovej rade zvoliť Janu Žitňanskú, Marcela Klimeka a Gábora Grendela," uviedol Lipšic, ktorý to chápe ako nový začiatok na ceste k cieľu, ktorým je moderné, spravodlivé a úspešné Slovensko. "Sme presvedčení, že má zmysel snažiť sa o spravodlivosť a pomáhať ľuďom," dodal. Doteraz boli podpredsedami aj Daniel Krajcer a Jozef Kollár.


Je potrebné sa spájať

Podľa podpredsedu NOVA Daniela Krajcera vzhľadom na to, že návrh stanov z dielne predsedu strany sa v posledných dňoch niekoľkokrát menil, počkajú si, čo predloží Lipšic na predsedníctve a na republikovej rade.

"Zároveň si myslím, že o vnútrostraníckych témach by sa malo rokovať na vnútrostraníckej pôde, čo je korektné voči členom predsedníctva a Republikovej rady," povedal pre agentúru SITA.

Krajcer už dnes ráno s tým, že nevyhnutnosť spájania stredopravých síl je naliehavejšia vzhľadom na stav, v ktorom sa dnes pravica nachádza. Politické subjekty na pravo a v strede politického spektra sa ocitli na totálnom dne, spolupráca je preto podľa neho nevyhnutná. "NOVA prišla s víziou spájania už pred rokom a mala by v tom pokračovať," povedal Krajcer.

lipsic Predseda hnutia NOVA Daniel Lipšic. Foto: SITA/Jozef Jakubčo



Pravica sa neustále rozbíja

Podľa Krajcera sa pravica neustále len rozbíja a triešti, navyše stupňujú sa vzájomné útoky. "Jediným liekom je ďalšie spájanie alebo iná forma spolupráce. Lídri pravicových strán musia potlačiť svoje egá a začať spolupracovať," naznačil Krajcer.

Nekonkretizoval však, ako presne má spolupráca vyzerať, no podľa neho musí byť v obsahovej, ale aj formálnej ponuke pre voliča.

"Ak chcú stredopravé strany naozaj zmenu pomerov po voľbách v roku 2016, tak vytvorenie bloku je jediná možnosť. Inak hrozí, že tu bude silný Smer, ktorý si bude vyberať niektorú zo stredopravých strán ochotnú s ním spolupracovať. To však nie je zmena pomerov," uzavrel podpredseda

Liberáli, ktorí prišli do NOVA, najskôr vystúpili zo strany SaS 16. apríla 2013. Vtedy z SaS vystúpilo päť poslancov NR SR a približne 75 členov. Zo SaS odišli poslanci Jozef Kollár, Juraj Miškov, Daniel Krajcer, Martin Chren a Juraj Droba.

Všetci zároveň vystúpili z poslaneckého klubu SaS. Následne oznámili, že zakladajú liberálnu platformu Liberálna dohoda, ktorá mala fungovať ako občianske združenie. Piati poslanci potom 25. mája vstúpili do strany Daniela Lipšica NOVA.


Návrat exčlenov z NOVA-y do SaS si Galko nevie predstaviť

Vznikajúci rozkol v hnutí NOVA podľa podpredsedu SaS Ľubomíra Galka ukazuje, čo SaS tvrdila dávno, že spojenie konzervatívcov a liberálov do jednej strany nemôže fungovať.

"Vnímam to ako potvrdenie, že Daniel Lipšic chce vybudovať konzervatívny subjekt," povedal Galko v piatok pre agentúru SITA s tým, že SaS je s NOVA po voľbách pripravená spolupracovať. Galko si nevie predstaviť, že by sa do SaS vrátili tí, ktorí odišli do hnutia NOVA. "Nepredpokladám, že by tak chceli urobiť," dodal.



Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety