Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Eleonóra

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Možné bomby v Dunaji zdržia práce na Starom moste o týždne

Autor: SITA, 30. júna 2014 13:29
Na dne Dunaja pod nánosmi sú železné predmety a neviete, či sú to spadnuté konštrukcie z minulých rokov, alebo či je to bomba,' povedal v súvislosti s podozreniami primátor Ftáčnik.
Starý most sa zmenšuje, ostáva len niekoľko metrov archívne foto Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) - Práce na odstraňovaní pilierov Starého mosta v Bratislave budú zrejme niekoľko týždňov pozastavené.

Mesto má totiž podozrenie, že by na dne Dunaja mohli byť nevybuchnuté bomby z druhej svetovej vojny. Podľa bratislavského primátora Milana Ftáčnika by o pomoc chceli požiadať aj ženistov ministerstva obrany či využiť skúseností z iných krajín.

Obrazom: Starý most sa zmenšuje, ostáva len niekoľko metrovPomôcť by mohlo Nemecko Rakúsko

"V horizonte týždňov by sme to chceli vyriešiť," povedal Ftáčnik. Práce súvisiace s odstraňovaním pilierov Starého mosta musela samospráva pre podozrenie pozastaviť minulý týždeň. Podľa primátora bude treba využiť aj skúsenosti, ktoré majú s podobnými situáciami v iných krajinách.

Odporúčame:

Pod Starým mostom môžu byť bomby, demontáž sa skomplikovala"Nejaké skúsenosti majú aj v Rakúsku a Nemecku. Nemecko s tým prišlo do styku najmä po druhej svetovej vojne. Hľadáme vlastne, ako sa problému zmocniť, aby sme sa vyhli rizikám, ktoré by mohli hroziť mestu alebo zhotoviteľovi," priblížil primátor.

Prítomnosť železa na dne Dunaja už skúmala spoločnosť, ktorá Starý most rekonštruuje. Zaviazala ich totiž k tomu zmluva s mestom.
Pod mostom môžu byť železo ale aj bomby

"Bol to prieskum, kde sa detekuje prítomnosť železa. Na dne Dunaja pod nánosmi sú železné predmety a neviete, či sú to spadnuté konštrukcie z minulých rokov, alebo či je to bomba. Niektoré náznaky to naznačujú. A práve to by mali preskúmať ženisti," vysvetlil primátor Ftáčnik.

Podľa neho zložité je však to, že ide o tečúcu rieku a nie o pokojný tok, kde sa dá ponoriť a zistiť, čo tam je. V minulosti sa podľa primátora Ftáčnika na dne Dunaja robila tzv. prehrábka. Ako vysvetlil, keďže sa dno Dunaja zanáša, tak sa robia prehrábky, kde sa vyčerpáva štrk z dna rieky, aby bola plavba v koryte prirodzenejšia a nemusela sa hladina dvíhať smerom hore.

Medzi druhým a tretím pilierom vtedy našli 40 ton železa, bomba tam však žiadna nebola. "To ale neznamená, že medzi tretím a štvrtým pilierom nie je. A to je to, čo musíme vylúčiť, aby sme zabezpečili bezpečnosť obyvateľov aj robotníkov, ktorí na moste pracujú," vysvetlil primátor.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety