Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Petrana, Petronela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Počas dovolenky si ľudia môžu zásielky odložiť na pošte

Autor: SITA, 6. júla 2014 07:00
posta ilustračné foto Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 5. júla (WEBNOVINY) - Zákazníci Slovenskej pošty sa ani počas dovoleniek nemusia obávať, že im zásielku nedoručia. Pošta svojim klientom ponúka viacero možností, ako si počas neprítomnosti môžu príjem svojich zásielok zabezpečiť, informuje hovorkyňa Slovenskej pošty Stanislava Pondelová.


Žiadosť o zriadenie priečinka

Plné schránky listov napríklad naznačujú zlodejom, že obyvatelia bytu nie sú doma. Pošta môže zákazníkom počas ich neprítomnosti odložiť listy a iné zásielky a po návrate si ich môžu prevziať. Ľudia môžu využiť službu, aby im počas neprítomnosti pošta nedoručovala zásielky do poštovej schránky. Záujemca môže požiadať o zriadenie poštového priečinka a zásielky si po návrate z dovolenky prevezme na pošte.

Žiadosť o takú službu je k dispozícii aj na stránke www.posta.sk. K žiadosti sa môžu pripojiť aj osoby, ktoré bývajú s adresátom v tom istom byte tak, že svoj súhlas s dodávaním zásielok do priečinka potvrdia v žiadosti podpisom. Táto služba je za poplatok od 2,50 eura za mesiac.


Časové doposielanie zásielok

posta ilustračné foto Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Dovolenkári, ktorí trávia dovolenku napríklad na chalupe na Slovensku, môžu využiť službu Časové doposielanie zásielok.

Zásielky bude pošta posielať na oznámenú adresu počas obdobia, ktoré si adresát určí. Týka sa to aj poštových peňažných poukazov.

O službu je možné požiadať na ktorejkoľvek pošte podaním tlačiva, ktoré je k dispozícii aj na stránke www.posta.sk. Potrebné je tak spraviť najmenej päť pracovných dní pred tým, ako chcú ľudia takýmto spôsobom začať poštu dostávať. Za túto službu vyberá pošta od fyzických osôb štyri eurá za mesiac.

Ak odosielateľ označí zásielky dispozíciou Nedoposielať, pošta pošle adresátovi na adresu, na ktorú mu posielajú zásielky oznámenie, že na pošte v mieste trvalého bydliska na neho čaká zásielka.


Vybavenie splnomocnenia

Okrem zásielok určených do vlastných rúk môžu zapísané zásielky preberať aj osoby, ktoré bývajú s adresátom v tom istom rodinnom dome či byte a majú aspoň 15 rokov. Zásielky môže preberať aj splnomocnená osoba, rodič za maloletého resp. opatrovník za adresáta, ktorý bol pozbavený spôsobilosti. Tieto osoby môžu preberať aj zásielky určené do vlastných rúk adresáta.

Splnomocnenie si ľudia môžu vybaviť na ktorejkoľvek pošte vyplnením žiadosti, ktorá je k dispozícii na poštách a na webovej stránke www.posta.sk. Nevyhnutné je preukázať sa dokladom totožnosti. Žiadosť o splnomocnenie môže namiesto adresáta prerokovať na pošte aj osoba, ktorú adresát k danému úkonu poveril za podmienky, že je žiadosť adresátom potvrdená.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy