Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Iveta

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Má viera v osud šancu na prežitie?

Autor: WBN/PR, 2. júla 2014 16:57
Viera v osud je stará ako ľudstvo samo. Oddávna bola zdrojom nádejí i útechy nad nepredvídateľnými okolnosťami, ktorých výskyt zjavne nezávisel od vôle človeka. Prežila naivná viera v osud aj v dnešnej pretechnizovanej dobe plnej vedeckých dôkazov a prepracovaných teórií?

pocasie teplo leto kupanie horucavy slnecnik jazero Foto: SITA/AP
BRATISLAVA 2. júla (WBN/PR) - Moderná civilizácia predostiera aj v oblasti takých mystických záležitostí, akými je napríklad osudovosť a osud svoje jasné stanovisko. Niet sa čomu čudovať, keďže v dobe, kedy veda určuje hranice poznania, sa aj zjavne neovplyvniteľné a nevyspytateľné úkazy vysvetľujú zložitými výskumnými štúdiami. Dá sa povedať, že dnešný vyspelý svet na náhody jednoducho neverí. Ak predsa dôsledne kontrolujeme všetky premenné, ktoré by mohli ovplyvniť skúmaný jav, vždy dôjdeme ku konkrétnemu výsledku, ktorý však jednoznačne nie je náhodný.

Áno, aj takýmito krkolomnými a pre bežného jedinca nezrozumiteľnými frázami bojuje veda proti pradávnemu presvedčeniu, že niektoré veci jednoducho plynú celkom mimo nás. Možno by sa zdalo, že za týchto podmienok viera v osud nemá šance na prežite. Je tomu však skutočne tak?

Hoci moderní ľudia v súčasnosti veria na mystickú silu osudu omnoho menej ako predchádzajúce civilizácie, stále ešte existujú situácie, v ktorých nás "pokúšanie osudu" nikdy neomrzí. Jedným z obľúbených miest, na ktorých vládne osud, šťastena a náhoda, sú napríklad vychytené kasína. Poznáte ten vzrušujúci pocit, keď sa roztočí ruleta a vy zo všetkých síl hypnotizujete číslo, na ktoré ste v tento večer vsadili? Asi sa všetci zhodneme na tom, že takéto počínanie nie je ani zďaleka vedecké. Aj napriek tomu je však neodškriepiteľne ľudské.

Zdá sa, že ani tie najprepracovanejšie teórie logiky a pravdepodobnosti nedokážu vykoreniť dávnu vieru človeka v osud. Hoci má možno v dnešnej dobe celkom iné podoby ako v minulosti a my často bagatelizujeme jeho vplyv, predsa len a radi ho pokúšame. Nie len spomínané kasína, obľúbené stávkovanie doxxbet, ale aj osudové stretnutia, životné náhody a zvraty máme stále tendenciu pripisovať niečomu vyššiemu, ako sme my. A nech už je to akokoľvek naivné, nevedecké či hlúpe, predsa len je to niečo, čo z nás už celé tisícročia robí ľudí.


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety