Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Nataša

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Vládny Smer zablokoval výbor k odoberaniu detí v Británii

Autor: SITA, 3. júla 2014 15:51
smer Foto: ilustračné - SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 3. júla (WEBNOVINY) - Vládny Smer-SD vo štvrtok zablokoval rokovanie mimoriadneho ľudskoprávneho výboru, na ktorom chcela opozícia hovoriť o problematike odoberania detí biologickým rodičom, občanom Slovenska vo Veľkej Británii.

Mimoriadne zasadnutie iniciovala poslankyňa za SaS Lucia Nicholsonová, návrh podpísali aj Béla Bugár (Most-Híd), Peter Pollák (OĽaNO) a predseda výboru Rudolf Chmel (Most-Híd).


Laššákovej chýbali materiály a podklady

Členka výboru a poslankyňa Smeru-SD Jana Laššáková vyčítala Nicholsonovej, že poslancom nepredložila žiadne materiály a podklady, ani bližšie nekonkretizovala, čo má byť cieľom zasadnutia a o čom sa má diskutovať.

Adopcie slovenských detí vo Veľkej Británii sú podľa Laššákovej veľmi dôležitou témou, o ktorú sa zaujímajú aj poslanci Smeru-SD, preto by o nej podľa Laššákovej mali rokovať po dôkladnom oboznámení sa s problematikou.

Nicholsonovej podpredsedníčka národnej rady vyčítala, že si zvolaním mimoriadneho zasadnutia bez akýchkoľvek podkladov chce privlastniť tému odoberania detí slovenským rodičom vo Veľkej Británii. Dodala tiež, že počas obedňajšej prestávky majú poslanci aj iný program ako iba rokovanie výboru.


Počet odoberaných detí sa zvyšuje

Nicholsonová pripomenula Laššákovej, že návrh na zvolanie výboru podpísali štyria poslanci rôznych politických strán, nejde teda iba o jej iniciatívu. Rovnako zdôraznila, že poslanci Smeru-SD môžu na rokovaní výboru vystupovať so svojimi stanoviskami, podobne ako opoziční poslanci.

Poslankyňa liberálov vysvetlila, že počet odoberaných detí v zahraničí slovenským rodičom sa zvyšuje a o probléme by mali hovoriť. Keďže na výbor prišiel aj minister sociálnych vecí Ján Richter či zástupkyňa Slovenska pred Európskym súdom pre ľudské práva (ESĽP) Marica Pirošíková, Nicholsonová považovala za dobrú príležitosť, aby si výbor od kompetentných vyžiadal spracovanie podrobných informácií o vývoji problematiky.

Laššáková však poslancov Smeru-SD vyzvala na odchod a tí s ňou odišli. Výbor teda nebol uznášaniaschopný. Opozícia sa teraz chce dohodnúť so Smerom, aby na ďalšom zasadnutí vládni i opoziční poslanci schválili uznesenie, aby im ministerstvo sociálnych vecí a ďalšie organizácie vypracovali materiály o vývoji problematiky odoberania detí slovenským rodičom v zahraničí.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety