Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Dalibor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Hlasovanie o sudcoch bude tajné, parlament Kiskovi nevyhovel

Autor: SITA, 4. júla 2014 09:43, aktualizované: 4. júla 2014 11:35
Parlament nevyhovel pripomienke prezidenta Andreja Kisku, ktorý národnej rade vrátil novelu zákona o sudcoch a prísediacich. Chcel, aby bolo hlasovanie o sudcoch naďalej verejné.
kiska Ústavnoprávny výbor odporúča parlamentu schváliť novelu zákona o sudcoch a prísediacich v pôvodnom znení, s pripomienkami prezidenta Andreja Kisku nesúhlasí. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 4. júla (WEBNOVINY) - Voľby predsedu Najvyššieho súdu SR a jeho podpredsedu ako aj voľby predsedu Súdnej rady SR a jej podpredsedu budú tajné.

Odporúčame aj:

mer zabuchol pred občanmi dvere justície, tvrdí Lucia Žitňanská

Kiska žiada verdikt o Čentéšovi, voči sudcom nie je zaujatý

SDKÚ žiada o vypísanie novej voľby ústavných sudcov

Paška a Fico kritizujú Kisku, mal vymenovať všetkých sudcov
Prezident chcel ponechať tajné hlasovanie

Parlament v piatok nevyhovel pripomienke prezidenta Andreja Kisku, ktorý národnej rade vrátil novelu zákona o sudcoch a prísediacich, pričom poslancom navrhol, aby ponechali verejné hlasovanie súdnej rady o funkcionároch v justícii.

Kiska argumentoval, že pri súčasnom stave súdnictva na Slovensku je verejné a transparentné rozhodovanie súdnej rady najlepším riešením. Prezident zdôraznil, že transparentnosť v týchto otázkach je spojená aj s plnením úloh verejnej kontroly súdnictva, ktoré podľa novely Ústavy SR zo 4. júna patrí do pôsobnosti súdnej rady. Zákonodarcovia Smeru-SD však právnu normu schválili v pôvodnom znení.


Kisku nevypočul ani parlamentný výbor

Pred rozhodnutím parlamentu zasadal aj ústavnoprávny výbor, ktorý neschválil pripomienky Andreja Kisku k novele zákona o sudcoch a prísediacich. Prezident navrhol poslancom, aby ešte raz zvážili a prehodnotili rozhodnutie utajiť hlasovania Súdnej rady SR o personálnych otázkach, vrátane voľby predsedu Najvyššieho súdu SR.

Vládni poslanci však prezidentov návrh odmietli a odporučili národnej rade schváliť novelu v pôvodnom znení, ktorá odporúčaniu vyhovela. "Vyzdvihli sme, že prezident nesúhlasil iba s malou časťou návrhu, ale inak všetky ďalšie rozsiahle zmeny v súdnictve, ktoré novela prináša, odobril," povedal pre agentúru SITA poslanec Smeru-SD Anton Martvoň.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety