Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Marína

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Hlasovanie o sudcoch bude tajné, parlament Kiskovi nevyhovel

Autor: SITA, 4. júla 2014 09:43, aktualizované: 4. júla 2014 11:35
Parlament nevyhovel pripomienke prezidenta Andreja Kisku, ktorý národnej rade vrátil novelu zákona o sudcoch a prísediacich. Chcel, aby bolo hlasovanie o sudcoch naďalej verejné.
kiska Ústavnoprávny výbor odporúča parlamentu schváliť novelu zákona o sudcoch a prísediacich v pôvodnom znení, s pripomienkami prezidenta Andreja Kisku nesúhlasí. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 4. júla (WEBNOVINY) - Voľby predsedu Najvyššieho súdu SR a jeho podpredsedu ako aj voľby predsedu Súdnej rady SR a jej podpredsedu budú tajné.

Odporúčame aj:

mer zabuchol pred občanmi dvere justície, tvrdí Lucia Žitňanská

Kiska žiada verdikt o Čentéšovi, voči sudcom nie je zaujatý

SDKÚ žiada o vypísanie novej voľby ústavných sudcov

Paška a Fico kritizujú Kisku, mal vymenovať všetkých sudcov
Prezident chcel ponechať tajné hlasovanie

Parlament v piatok nevyhovel pripomienke prezidenta Andreja Kisku, ktorý národnej rade vrátil novelu zákona o sudcoch a prísediacich, pričom poslancom navrhol, aby ponechali verejné hlasovanie súdnej rady o funkcionároch v justícii.

Kiska argumentoval, že pri súčasnom stave súdnictva na Slovensku je verejné a transparentné rozhodovanie súdnej rady najlepším riešením. Prezident zdôraznil, že transparentnosť v týchto otázkach je spojená aj s plnením úloh verejnej kontroly súdnictva, ktoré podľa novely Ústavy SR zo 4. júna patrí do pôsobnosti súdnej rady. Zákonodarcovia Smeru-SD však právnu normu schválili v pôvodnom znení.


Kisku nevypočul ani parlamentný výbor

Pred rozhodnutím parlamentu zasadal aj ústavnoprávny výbor, ktorý neschválil pripomienky Andreja Kisku k novele zákona o sudcoch a prísediacich. Prezident navrhol poslancom, aby ešte raz zvážili a prehodnotili rozhodnutie utajiť hlasovania Súdnej rady SR o personálnych otázkach, vrátane voľby predsedu Najvyššieho súdu SR.

Vládni poslanci však prezidentov návrh odmietli a odporučili národnej rade schváliť novelu v pôvodnom znení, ktorá odporúčaniu vyhovela. "Vyzdvihli sme, že prezident nesúhlasil iba s malou časťou návrhu, ale inak všetky ďalšie rozsiahle zmeny v súdnictve, ktoré novela prináša, odobril," povedal pre agentúru SITA poslanec Smeru-SD Anton Martvoň.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy