Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Oldrich

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Smer zabuchol pred občanmi dvere justície, tvrdí Žitňanská

Autor: SITA, 4. júla 2014 09:49, aktualizované: 4. júla 2014 13:15
Lucia Žitňanská privítala, že prezident vrátil parlamentu novelu zákona o sudcoch a prísediacich. Rozhodnutie národnej rady ju však neprekvapilo.
spravodlivosť, justícia ilustračné foto Foto: Shutterstock
BRATISLAVA 4. júla (WEBNOVINY) - Vládna strana nechala podľa podpredsedníčky Mosta-Híd Lucie Žitňanskej verejnosť za dverami Súdnej rady SR, voľby do kľúčových funkcií aj hlasovania o sudcoch bude pred občanmi tajiť.

Žitňanská privítala skutočnosť, že prezident vrátil schválenú novelu zákona o sudcoch a prísediacich. Ničím ju však neprekvapilo to, poslanci Smeru-SD dnes nevyhoveli pripomienke Andreja Kisku.

Od 1. septembra totiž aj napriek výhradám hlavy štátu budú voľby predsedu Najvyššieho súdu SR a jeho podpredsedu, ako aj voľby predsedu Súdnej rady SR a jej podpredsedu tajné. Zároveň budú neverejné aj všetky hlasovania súdnej rady o personálnych otázkach sudcov.

Odporúčame aj:

Hlasovanie o sudcoch bude tajné, parlament Kiskovi nevyhovel

Paška a Fico kritizujú Kisku, mal vymenovať všetkých sudcov

Kiska žiada verdikt o Čentéšovi, voči sudcom nie je zaujatý

Paška a Fico kritizujú Kisku, mal vymenovať všetkých sudcov
Justícii by pomohla aj verejná kontrola

"To, že slovenskej justícii pomôže len dôsledná verejná kontrola a tlak verejnej mienky, hovorím už dávno. Aj ako ministerka, aj ako opozičná poslankyňa. Preto som privítala rozhodnutie prezidenta vrátiť zákon práve z dôvodu, že opäť zaviedol neverejné hlasovania za zatvorenými dverami Súdnej rady SR. Smer musel znovu verejnosti vysvetliť, aké dôvody ho viedli k utajeniu voľby predsedu Najvyššieho súdu SR," tvrdí Žitňanská.

"Vládni poslanci to však opäť urobili po svojom, pričom argumentácia predkladateľov novely, ich postoj k rozhodnutiu prezidenta, ma bohužiaľ, ničím neprekvapili: slovenskú justíciu zatvorili pred občanmi, verejnosť nechali za dverami Súdnej rady SR," reagovala v piatok exministerka spravodlivosti, podľa ktorej predmetný zákon aj tak skončí na Ústavnom súde SR pre sudcovské previerky.

"Myslím si, že tak, ako sa predsedovi parlamentu Paškovi vrátila kauza 'Čentéš', tak sa raz poslancom Smeru a KDH vráti aj kauza sudcovských previerok," dodala Lucia Žitňanská.


Verejnosť je na zasadnutí dôležitá

Exministerka spravodlivosti ešte v úvode ôsmeho dňa 36. schôdze parlamentu zdôraznila, že zmena verejného hlasovania o personálnych otázkach na tajné vráti rozhodovanie o súdnictve za zatvorené dvere bez možnosti verejnej kontroly a bez zodpovednosti za kroky jednotlivých členov súdnej rady.

Podľa Žitňanskej je prirodzené, aby verejnosť mohla vedieť, ako v rade hlasovali zástupcovia prezidenta či vlády. Verejné hlasovanie o čelných predstaviteľoch v súdnictve podporil aj predseda poslaneckého klubu za KDH Pavol Zajac, predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník či nezaradený poslanec Daniel Lipšic.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy