Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Mikuláš

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Cyril a Metod sú inšpiráciou aj dnes, tvrdí prezident Kiska

Autor: SITA, 5. júla 2014 07:19, aktualizované: 5. júla 2014 16:23
cyril a metod ilustračné foto Foto: Wikipedia.com
BRATISLAVA 5. júla (WEBNOVINY) - Štátny sviatok sv. Cyrila a Metoda je podľa prezidenta SR Andreja Kisku príležitosťou hľadať inšpiráciu pre prítomnosť.


Cyril a Metod išli za svojimi cieľmi

"Je zrejmé, že starší Metod i mladší Konštantín boli veľmi pracovití, vzdelaní a rozhľadení ľudia. Vďaka svojim schopnostiam a energii sa uplatnili v mnohých oblastiach - v teológii, filozofii, práve, diplomacii či v rétorike. Solúnski bratia sú skvelým príkladom toho, že rozvíjať svoj talent, vzdelávať sa, pracovať na sebe má zmysel," píše prezident vo svojom vyhlásení k Sviatku svätého Cyrila a svätého Metoda.

Agentúre SITA vyhlásenie poskytla Elena Bianchi z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR.

Odporúčame aj:

Slovensko by malo podľa Sulíka zrušiť päť štátnych sviatkov

Slováci podľa biskupa Lacha strácajú vieru a tým aj identituAko ďalej konštatuje hlava štátu, "Konštantín a Metod zažili aj príkoria, krivdy či podrazy, opakovane však dokázali vstať a obhajovať svoje názory. Toto môže byť inšpiratívne aj pre nás. Život bežne prináša aj prekážky či osobné prehry, mali by sme sa však pokúsiť aj napriek nim kráčať za svojimi cieľmi. Aj za cieľmi, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať nedostižné. Odvaha, nepoddajnosť a húževnatosť sú dobré vlastnosti pre každého človeka".

Obrazom: Slováci si pripomínajú príchod vierozvestov Cyrila a Metoda


Vzor pre Slovákov

Byzantskí súrodenci boli podľa Kisku "otvorení svetu, prijímaniu nových myšlienok. Aj preto, že ovládali viacero jazykov. Pokojne mohli zostať pôsobiť iba vo svojom rodisku. Výzvy, ktoré im priniesol osud, však prijali, neboli alibistickí a nepovedali si, že nech to urobí niekto iný".

Prezident dodáva, že na svätcoch môže byť pre obyvateľov Slovenska inšpiratívna ich obdivuhodná pracovitosť, vzdelanie, odvaha či vytrvalosť.

Na Slovensku sviatok Cyrila a Metoda oslavujeme 5. júla. Štátnym sviatkom si pripomíname slovanských vierozvestov, ktorí zostavili slovanské písmo hlaholiku a preložili do staroslovienčiny liturgické a biblické texty. Svätí Cyril a Metod boli tiež vyhlásení za spolupatrónov Európy.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy