Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Vilma

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Bratislava určila presné miesta, kde je zakázané piť alkohol

Autor: SITA, 6. júla 2014 10:00
pivo, kamarati, alkohol Foto: ilustračné, cervezanomade.cl

BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) - Pitie alkoholu na verejných priestranstvách v Bratislave opäť upravuje nové všeobecne záväzné nariadenie (VZN). V nových pravidlách, ktoré budú platiť od 15. júla, sú presne vymenované miesta, na ktorých je pitie alkoholu zakázané.

Nariadenie mesta po novom zakazuje alkohol napríklad na konkrétnych námestiach v Bratislave, v parkoch, pred supermarketmi či obchodnými centrami i v niektorých vnútroblokoch.


Priestranstvá so zákazom budú označené

Nové pravidlá naďalej zakazujú piť alkohol v blízkostí škôl a školských zariadení, cintorínov a zdravotníckych zariadení. Popíjať alkohol sa nesmie ani pri kostoloch, detských ihriskách a po novom i na zástavkách a nástupištiach mestskej hromadnej dopravy. Verejné priestranstvá, kde je podľa nového nariadenia alkohol zakázaný budú neskôr označovať piktogramy a značky. Podľa vedenia mesta, pri príprave pravidiel na reguláciu pitia alkoholu na verejnosti sa inšpirovali v susednej Prahe.

Zákaz o pití alkoholu na verejne prístupných miestach sa však nevzťahuje na terasy a vonkajšie sedenia reštaurácií alebo stravovacích zariadení. Alkohol nové nariadenie povoľuje aj na podujatiach, ktoré organizuje hlavné mesto alebo mestské časti či na predajných alebo propagačných podujatiach organizovaných so súhlasom bratislavskej radnice alebo mestských častí.

Na námestí v centre mesta sa napríklad každoročne organizujú populárne Vianočné trhy a sú tu i terasy reštaurácií, kde by nebolo účelné pitie alkoholu zakázať. Takáto výnimka v nových pravidlách sa však nepozdávala mestskému poslancovi Jozefovi Uhlerovi (SDKÚ-DS), ktorý upozornil na to, že podľa nového VZN sa mesto stavia do akejsi významnejšej pozície oproti niekomu inému.

"Ak mesto organizuje akciu, tak v zmysle paragrafu 2 odsek jedna neexistuje zákaz. Ak ju organizuje niekto iný, tak ten zákaz platí," vysvetlil Uhler s tým, že podľa neho to nie je v poriadku.


Nemajú vznikať pochybnosti

Novým VZN mesto reaguje na protest prokurátora a mení tým nariadenie z roku 2013 i na vlaňajšie zmeny v zákone. Prokurátor totiž mestu vyčítal napríklad to, že zákaz alebo obmedzenie predaja, podávania alebo požívania alkoholických nápojov sa nemôže týkať plošne všetkých verejne prístupných miest.

Podľa prokurátora majú byť tieto miesta určené jasne a presne tak, aby o tom nevznikli žiadne pochybnosti a verejnosť musí mať možnosť oboznámiť sa s miestami, kde je alkohol zakázaný.

Prokurátor mestu vyčítal tiež výnimku zo zákazu, ktorá predaj a pitie alkoholu povoľuje na akciách organizovaných mestom či mestskými časťami. Podľa neho výnimku zo zákazu zákon neumožňoval. Medzičasom sa však zákon zmenil a určenie takejto výnimky z nariadeného zákazu povolil.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety