Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Vincent

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ministerstvo chce kadetom povoliť aj civilné vysoké školy

Autor: SITA, 6. júla 2014 14:25
Slovenskí vojaci slúžia vlasti, odchádzajú na Cyprus Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) - Záujemcovia o vstup do Ozbrojených síl SR by mali mať po novom možnosť získať vysokoškolské vzdelanie počas prípravnej štátnej služby aj mimo vojenskej vysokej školy, a to aj v zahraničí.

Táto zmena v novom zákone o štátnej službe profesionálnych vojakov sa bude týkať absolventov tých študijných odborov, ktorých je v armáde nedostatok. V ozbrojených silách dlhodobo absentujú napríklad odborníci letectva (piloti, riadiaci letovej prevádzky, technici lietadiel), ale aj právnici, lekári, či psychológovia.


Motivácia výhodami

"Mladých ľudí chceme motivovať výhodami kadetov vojenskej akadémie, aby sa stali profesionálnymi vojakmi. Budú tak môcť študovať špecializáciu, ktorú im naša akadémia neponúka, ale po skončení ich odbornosť vieme v ozbrojených silách využiť a potrebujeme ju. Doterajšia cielená regrutácia nám nedostatkové spôsobilosti nevedela dlhodobo zabezpečiť," uviedol minister obrany Martin Glváč.

Doteraz sa profesionálni vojaci nedostatkových spôsobilostí získavali až regrutáciou. Dlhodobo však nebolo možné zabezpečiť ich dostatočný počet, pretože o službu v ozbrojených silách nemali záujem. Nový zákon by preto mal ponúknuť civilným študentom výhody kadetov vojenskej vysokej školy. V praxi to znamená, že vysokoškolské vzdelanie získa konkrétny študent už v služobnom pomere vo vojenskej hodnosti vojak 1. stupňa.


Plat, bezplatné ubytovanie a strava

Počas štúdia bude mesačne dostávať plat vo výške 50 percent hodnostného platu vojaka 2. stupňa v prvom platovom stupni, čo je 304 eur, ale najmenej vo výške minimálnej mzdy, teda 352 eur. Zároveň bude mať nárok na bezplatné ubytovanie a stravu. Keďže už počas štúdia bude študent profesionálnym vojakom, budú sa na neho vzťahovať všetky zákonné práva a povinnosti.

V prípade, že takýto študent vysokoškolské štúdium nedokončí, alebo po jeho skončení nezotrvá v Ozbrojených silách SR ďalších deväť rokov, bude musieť rezortu obrany vrátiť náklady vynaložené na jeho prípravu počas vysokoškolského štúdia alebo ich pomernú časť. Realizácia takýchto zámerov závisí aj od finančných možností a reálnych potrieb rezortu obrany.

Návrh nového zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov schválila v júni vláda, národná rada má právnu normu prerokovať na septembrovom zasadnutí.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety