Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Drahomíra, Mário

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slováci pozor, na trhu môže byť nebezpečná kozmetika

Autor: SITA, 9. júla 2014 12:32
nebezpecna kozmetika Tetovacia farba WEFA Colors obsahuje ťažké kovy ako olovo či arzén. Foto: Ec.europa.eu
BRATISLAVA 9. júla (WEBNOVINY) - Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) varuje pred viacerými nebezpečnými výrobkami, ide o viaceré krémy na bielenie pokožky a hnedú farbu na tetovanie.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa ÚVZ SR Lenka Skalická, na výrobky upozornil rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky RAPEX vo Francúzsku a v Nemecku. "Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj na Slovensku," upozornil hlavný hygienik SR Ivan Rovný.


Výrobky obsahujú zakázané látky

Prvým potenciálne nebezpečným výrobkom je krém na bielenie pokožky značky L´Abidjanaise s výrobnou dávkou Lot 63. Krém sa nachádza v 50-gramovej tube v bielo-oranžovej kartónovej škatuľke s obrázkom ženy. Výrobok obsahuje látku clobetasol propionate, ktorá patrí medzi glukokortikoidy. Tie sa nachádzajú v zozname zakázaných látok v kozmetických výrobkoch.

nebezpecna kozmetika Nebezpečný krém na bielenie pokožky značky L'Abidjanaise. Foto: Ec.europa.eu


Nebezpečný je podľa ÚVZ SR aj ďalší krém na bielenie pokožky značky L´Abidjanaise s výrobnou dávkou Lot 040113. Krém sa nachádza v 50-gramovej tube zabalenej v bielo-oranžovej kartónovej škatuľke s obrázkom ženy.

Výrobok rovnako obsahuje látku clobetasol propionate. Tretím výrobkom obsahujúcim túto látku je krém na bielenie pokožky značky Biopharma s názvom Rapis Clair s výrobnou dávkou RC289, RC187 a RC288. Krém sa nachádza v 30-gramovej tube zabalenej v bielo-oranžovej kartónovej škatuľke.

nebezpecna kozmetika Nebezpečný je aj tento krém na bielenie pokožky. Foto: Ec.europa.euNebezpečná farba na tetovanie

Ďalším nebezpečným výrobkom podľa ÚVZ SR je hnedá farba na tetovanie značky WEFA Colors od výrobcu WEFA Colors, Markstr. 13, 56112 Lahnstein, Germany z Nemecka. Ide o výrobky s výrobnými dávkami BROWN 2004 PYBR, BR 60408 141, ktorým končí dátum spotreby v máji 2015 a BR 3038098, ktorú treba spotrebovať do októbra.

Výrobok sa nachádza v 30 alebo 60-mililitrovej fľaške. Farba obsahuje ťažké kovy arzén, olovo a nikel. Výrobok nie je v súlade s rezolúciou Rady Európy, ktorá stanovuje požiadavky a kritériá na bezpečnosť farieb na tetovanie a permanentný make up.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety