Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Lívia

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Zmenilo sa ovzdušie, tvrdí Bugár po piatich rokoch Mosta-Híd

Autor: SITA, 11. júla 2014 06:00
bugár Predseda Mosta-Híd Béla Bugár tvrdí, že strane sa po piatich rokoch podarilo čiastočne naplniť ciele. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 11. júla (WEBNOVINY) – Strane Most-Híd sa podľa jej predsedu Bélu Bugára čiastočne podarilo naplniť ciele. V piatok uplynie päť rokov od ustanovujúceho snemu strany, na ktorom bol Bugár zvolený za predsedu.

"Vedeli by ste si predstaviť, že niektorá z vlád by sa dokázala ospravedlniť v takých prípadoch, ako bola kauza Hedviga? Už to, že vláda sa ospravedlnila Hedvige, hovorí o zmene vnímania Maďarov na Slovensku. Prijali sme tiež zákon o používaní menšinových jazykov, ktorý bol významným krokom dopredu. Na základe tohto zákona môžu byť umiestnené dvojjazyčné tabule aj tam, kde to nebolo možné. Zachránili sme napríklad v Senci a v Rožňave možnosť dvojjazyčnosti," povedal Bugár v rozhovore pre agentúru SITA.


Podľa Bugára sa zmenilo ovzdušie

Dodal, že síce sú určité problémy aj s vykonávaním týchto predpisov, ale Most-Híd dokázal presadiť prijatie takých zákonov, ktoré pred vstupom strany Most-Híd do parlamentu sa nikdy nikomu presadiť nepodarilo.

Podľa Bugára sa za päť rokov existencie strany zmenila rétorika. "Zmenilo sa ovzdušie. Všetky menšinové otázky v našej strane vždy najskôr prerokovávame so Slovákmi. Nad zákonom o používaní menšinových jazykov sme sedeli viac dní. Ale tí, s ktorými sme diskutovali, pochopili, že tieto návrhy nie sú proti nim," uviedol.

Podľa neho je veľmi dôležité, aby sa príslušníci menšín cítili komfortne. "Je to dôležité nielen pre menšiny. Je to dôkaz občianskych slobôd v krajine. To znamená, ak chce niekto hovoriť na zmiešaných územiach na úrade v materinskom jazyku, nikto mu to nemôže zakázať," konštatoval.

Medzi poslancami Mosta-Híd podľa Bugára nikdy nemali takých ľudí, ako boli Pál Csáky a Miklós Duray, ktorí vyostrovali situáciu. "Nehovorím, že boli extrémisti, ale nevedeli vážiť slová a citlivo pristupovať k riešeniu problémov," zdôraznil. Ako príklad uviedol, že stále existuje uznesenie NR SR, že Benešove dekréty sú nedotknuteľné, aj keď tucet dekrétov robí problémy ľuďom vo vlastníckych vzťahoch na základe príslušnosti k národnosti.


Stranu zaregistrovali v roku 2009

"Toto uznesenie vzniklo ako reakcia na to, keď o tom hovoril Csáky ako predseda SMK z Maďarska. Uznesenie navrhla SNS ako reakciu na jeho výroky. My slová vážime," vyhlásil Bugár, aj keď podľa neho nie je jednoduché zastupovať záujmy menšín už len preto, že v parlamente sa primárne touto agendou zaoberajú ako jediní.

Založenie novej strany ohlásili exčlenovia vtedajšej Strany maďarskej koalície 9. júna 2009, 14. júna začali zbierať podpisy, ktoré na zaregistrovanie strany požaduje zákon. Za 11 dní ich zozbierali 30-tisíc.

Dňa 3. júla 2009 ministerstvo vnútra stranu zaregistrovalo. Prípravný výbor strany tvorili exčlenovia SMK a poslanci NR SR Béla Bugár, László Nagy, Zsolt Simon, Gábor Gál a Tibor Bastrnák. Ďalšími členmi prípravného výboru boli vtedajší starosta Veľkých Raškoviec, dnes poslanec NR SR Elmér Jakab a ďalší dvaja odídenci zo štruktúr SMK, ktorí sú dnes poslancami NR SR László Solymos a Péter Vörös.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety