Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Ambróz

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Orol Arnold je nakoniec samica Anna, odborníci sa zmýlili

Autor: SITA, 11. júla 2014 11:21
orol ilustračné foto Foto: SITA/Tanap
POPRAD 11. júla (WEBNOVINY) – Orol Arnold je nakoniec orlica Anna. Ochranári zistili, že orol, o ktorom si takmer rok mysleli, že je to samec orla krikľavého je nakoniec samica.

"Isté indície sme mali už krátko po prílete, neskôr sa nám to potvrdilo, keď Arnold, čiže Anička, sedela na znáške v hniezde. Zverejnili sme to až teraz, pri spustení online prenosu z hniezda orlov krikľavých. Je lepšie ísť s pravdou von, ako zavádzať," uviedol pre SITA riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko.

Odporúčame:

Orol Arnold si zotavil zlomené srdce, má novú partnerku

Orol Arnold priletel neskoro, partnerka už nechcela byť sama

Orol Arnold dorazil domov, partnerka mu zahýbala s iným
Omyl mal viacero príčin

Ako sa mohlo stať, že až traja ornitológovia sa pomýlili pri určení pohlavia orla pri jeho odchytení v lete minulého roku vysvetľuje Majko viacerými dôvodmi.

"Najpresnejšie by pohlavie určilo vyšetrenie DNA a porovnanie veľkosti. U orlov nie je taký dimorfizmus, ako napríklad u kačíc. Vtáky nemajú klasické pohlavie a keďže sme nechceli orla pri odchyte príliš stresovať, keďže mal v hniezde ešte mláďa, nebol čas na odber vzoriek DNA. Keďže traja ornitológovia sa zhodli na pohlaví, nebol dôvod myslieť si niečo iné," dodal Majko.

Keďže orol, ktorého vlani odchytili a nasadili mu vysielačku bol "subtílnejší", ornitológovia došli k záveru, že ide o samca. U orlov je zvyčajne samica o niečo väčšia, ako samec. Napriek omylu si Majko myslí, že sa nič vážne nestalo. Zámerom ochranárov bude teraz vybaviť vysielačkou aj partnera Aničky.


Je to príroda

Ochranári by chceli zistiť, či do zimovísk smerujú spoločne a či sa v južnej Afrike zdržiavajú spoločne. Tieto otázky boli najčastejšie od verejnosti aj pri monitorovaní odletu a príletu Aničky do a z Afriky.

Do odletu orlov krikľavých bude môcť verejnosť na internete sledovať hniezdo, kde pár vychováva jedno mláďa. Pôvodne boli v hniezde dva mladé orly krikľavé, ale keďže u orlov krikľavých existuje kainizmus, staršie a silnejšie mláďa vytlačilo slabšieho súrodenca z hniezda.

"Nie je to nič zvláštne a tragické. Je to príroda," uviedol Majko. Online prenosy si môžu záujemcovia pozrieť na stránkach Spravatanap.sk alebo Kukaj.sk.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy