Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zlatica

Počasie na dnes:

Zdielať na:

KDH odložilo hlasovanie o nedeli, poslanci už majú prázdniny

Autor: SITA, 11. júla 2014 12:04
potraviny Foto: Ilustračné foto SITA
BRATISLAVA 11. júla (WEBNOVINY) - Hoci Kresťanskodemokratické hnutie považuje za veľký problém, že množstvo ľudí pracuje v obchodoch počas nedieľ, hlasovanie o zákone, ktorý by nedeľnú prácu v maloobchode zakázal, kresťanskí demokrati odložili až na septembrovú schôdzu národnej rady.

Pôvodne mal parlament o novele Zákonníka práce, ktorou chceli poslanci za KDH zavrieť obchody počas nedieľ a štátnych sviatkov, hlasovať v piatok. Rozprava k návrhu trvala dva dni. Poslanci za KDH však pred hlasovaním požiadali, aby o návrhu rozhodoval parlament až o dva mesiace.


Poliačik s figeľovcami nesúhlasí

Práca v nedeľu, pokiaľ nie je nevyhnutná, je podľa KDH znakom chudoby, nie bohatstva. VIAC NÁJDETE TU.

Poslanec za SaS Martin Poliačik upozornil, že ak by KDH vedelo presvedčiť všetkých veriacich, aby v nedeľu nenakupovali, obchody by zostali prázdne a zavreli by ich. Ak to však KDH nedokáže, nemalo by svoje videnie sveta vnucovať všetkým.

Liberál Jozef Mihál zdôraznil, že ak to KDH myslí s návrhom vážne, mala by sa zakázať akákoľvek práca v nedeľu, nielen v maloobchode.

parlament Poslancom sa v piatok začali prázdniny. Foto: SITA/Marián PeigerKolesíka dostihol zlý zákon

Podľa poslanca za Smer-SD Andreja Kolesíka by nedeľný zákaz predaja pripravil o prácu asi 3500 ľudí, prevažne žien, ktoré v maloobchode pracujú. Kresťanskí demokrati Kolesíkovi oponovali, že jeho pozmeňujúci návrh, ktorým poslanec Smeru-SD obmedzil ambulantný predaj, by pripravil o prácu 10-tisíc ľudí.

Poslanec kresťanských demokratov Alojz Přidal pripomenul, že v mnohých štátoch je voľná nedeľa chránená zákonom. "Vo východoeurópskych štátoch je obrovský atak na nedeľu," uviedol.

Podľa podpredsedu KDH Júliusa Brocku súčasťou kultúrneho spôsobu života v Európe je voľná nedeľa bez práce. Voľná nedeľa má podľa neho veľký význam nielen pre zdravie pracujúcich, ale aj pre život rodín s deťmi.


Poslanci majú do septembra prázdniny

Hlasovaním o správe o výsledku hospodárenia Národnej banky Slovenska za rok 2013, správe o stave a vývoji finančného trhu za rok 2013, správe o výsledkoch kontrolnej činnosti Najvyššieho kontrolného úradu SR za rok 2013 a výročných správach politických strán a politických hnutí za rok 2013 uzatvorili poslanci 36. schôdzu Národnej rady SR.

Zákonodarcom sa tak začali parlamentné prázdniny. Najbližšie sa stretnú na schôdzi, ktorá sa začína 9. septembra.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety