Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Marína

Počasie na dnes:

Zdielať na:

KDH odložilo hlasovanie o nedeli, poslanci už majú prázdniny

Autor: SITA, 11. júla 2014 12:04
potraviny Foto: Ilustračné foto SITA
BRATISLAVA 11. júla (WEBNOVINY) - Hoci Kresťanskodemokratické hnutie považuje za veľký problém, že množstvo ľudí pracuje v obchodoch počas nedieľ, hlasovanie o zákone, ktorý by nedeľnú prácu v maloobchode zakázal, kresťanskí demokrati odložili až na septembrovú schôdzu národnej rady.

Pôvodne mal parlament o novele Zákonníka práce, ktorou chceli poslanci za KDH zavrieť obchody počas nedieľ a štátnych sviatkov, hlasovať v piatok. Rozprava k návrhu trvala dva dni. Poslanci za KDH však pred hlasovaním požiadali, aby o návrhu rozhodoval parlament až o dva mesiace.


Poliačik s figeľovcami nesúhlasí

Práca v nedeľu, pokiaľ nie je nevyhnutná, je podľa KDH znakom chudoby, nie bohatstva. VIAC NÁJDETE TU.

Poslanec za SaS Martin Poliačik upozornil, že ak by KDH vedelo presvedčiť všetkých veriacich, aby v nedeľu nenakupovali, obchody by zostali prázdne a zavreli by ich. Ak to však KDH nedokáže, nemalo by svoje videnie sveta vnucovať všetkým.

Liberál Jozef Mihál zdôraznil, že ak to KDH myslí s návrhom vážne, mala by sa zakázať akákoľvek práca v nedeľu, nielen v maloobchode.

parlament Poslancom sa v piatok začali prázdniny. Foto: SITA/Marián PeigerKolesíka dostihol zlý zákon

Podľa poslanca za Smer-SD Andreja Kolesíka by nedeľný zákaz predaja pripravil o prácu asi 3500 ľudí, prevažne žien, ktoré v maloobchode pracujú. Kresťanskí demokrati Kolesíkovi oponovali, že jeho pozmeňujúci návrh, ktorým poslanec Smeru-SD obmedzil ambulantný predaj, by pripravil o prácu 10-tisíc ľudí.

Poslanec kresťanských demokratov Alojz Přidal pripomenul, že v mnohých štátoch je voľná nedeľa chránená zákonom. "Vo východoeurópskych štátoch je obrovský atak na nedeľu," uviedol.

Podľa podpredsedu KDH Júliusa Brocku súčasťou kultúrneho spôsobu života v Európe je voľná nedeľa bez práce. Voľná nedeľa má podľa neho veľký význam nielen pre zdravie pracujúcich, ale aj pre život rodín s deťmi.


Poslanci majú do septembra prázdniny

Hlasovaním o správe o výsledku hospodárenia Národnej banky Slovenska za rok 2013, správe o stave a vývoji finančného trhu za rok 2013, správe o výsledkoch kontrolnej činnosti Najvyššieho kontrolného úradu SR za rok 2013 a výročných správach politických strán a politických hnutí za rok 2013 uzatvorili poslanci 36. schôdzu Národnej rady SR.

Zákonodarcom sa tak začali parlamentné prázdniny. Najbližšie sa stretnú na schôdzi, ktorá sa začína 9. septembra.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy