Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Urban

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Maturitu nezvládlo viac ako 1300 Slovákov, čaká ich reparát

Autor: SITA, 14. júla 2014 06:02
Na opravný jesenný termín písomných maturít sa prihlásilo vyše tisíc žiakov, najviac z nich si zopakuje test z angličtiny.
maturity ziaci skola ilustračné foto Foto: SITA/Michal Burza
BRATISLAVA 14. júla (WEBNOVINY) - Viac ako 1300 maturantov si na jeseň zopakuje test, lebo na maturitách v riadnom termíne neuspeli.

"Na opravný termín maturitnej skúšky sa v tomto školskom roku prihlásilo zhruba o 260 žiakov viac v porovnaní s počtom žiakov, ktorí absolvovali opravný termín v minulom školskom roku," informuje riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania Romana Kanovská.


Skúšku zo slovenčiny si zopakuje viac maturantov

Celkovo sa prihlásilo na opravný jesenný termín písomných maturít 1324 žiakov. V porovnaní s vlaňajškom bude opakovať viac žiakov maturitu zo slovenčiny, ale aj cudzích jazykov - angličtiny a nemčiny.

O niečo viac žiakov prejde reparátom aj na školách s vyučovacím jazykom maďarským. Naopak, znížil sa počet maturantov, ktorí v opravnom termíne budú písať test z matematiky, oproti vlaňajšku ich je menej o približne 50.

Najviac žiakov si tento rok zopakuje test z angličtiny, a to 657 stredoškolákov, vlani ich bolo 549. Druhý najčastejšie opakovaný predmet medzi maturantmi je nemčina.


Najlepšie dopadli žiaci v Banskobystrickom kraji

Test si na jeseň z tohto cudzieho jazyka zopakuje dohromady 359 maturantov, minulý rok to bolo 271 stredoškolákov. Reparát zo slovenčiny čaká na 183 maturantov zo slovenských aj maďarských škôl, vlani si test zopakovalo 88 žiakov.

Podľa krajov je najviac opakujúcich maturantov v Žilinskom kraji, a to 278, nasleduje Trenčiansky kraj s 249 žiakmi a Bratislavský s počtom maturantov 193, ktorí budú po druhý raz písať maturitné testy. Najmenej stredoškolákov, ktorí na jeseň absolvujú maturitný reparát, je v Banskobystrickom kraji, a to 89.

Písomné maturity odštartovali tento rok 18. marca v 746 stredných školách. Testy zo slovenčiny, cudzieho jazyka a matematiky písalo približne 51-tisíc maturantov.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety