Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zlatica

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slovensko sa stále nevyrovnalo s minulosťou, tvrdí Jurinová

Autor: SITA, 14. júla 2014 08:03
vlajka slovensko cesko Foto: ilustračné-SITA/Marián Peiger
BRATISLAVA 12. júla (WEBNOVINY) – Slovensko sa podľa podpredsedníčky NR SR Eriky Jurinovej (OĽaNO) do dnes nevyrovnalo s minulosťou a z toho plynú mnohé problémy. Jurinová vyrovnanie s minulosťou odporučila kubánskym aktivistom, ktorí tento týždeň navštívili Slovensko a došli aj na pôdu Národnej rady SR.

"Pre nás je veľmi dôležité počúvať príbehy týchto ľudí, pretože na Slovensku sme akosi prirýchlo zabudli na to, ako sme žili v čase neslobody," uviedla pre agentúru SITA Erika Jurinová v reakcii na to, ako hostia popisovali podmienky na Kube. "Odporúčam im, aby sa, keď dôjde v ich krajine k skutočnej zmene režimu, riadne vyrovnali s minulosťou," dodala.


K zmenám na Kube dochádza len pomaly

Kubánci hovorili o tom, že postupne v krajine dochádza k zmenám, ale sú veľmi pomalé a len čiastkové. V obmedzenej miere už môžu Kubánci napríklad podnikať, ale pokiaľ ide o dodržiavanie ľudských práv – tam sa podľa nich nemení vôbec nič.

Všetci traja – 36-ročná Luzbely Escobar Pérez, 26-ročný Victor Ariel González Celaya a 43-ročný Francis Sanchez Rodriguez – pridali mnohé príklady toho, ako ich prenasleduje polícia a ako sa im režim vyhráža.

Na druhej strane spomenuli, že očakávania na zmenu režimu sú v krajine zo strany bežných ľudí výrazné.


Zlepšením je už aj ich vycestovanie

Poslankyni NR SR za OĽaNO Jane Šípošovej ich rozprávanie pripomenulo situáciu v Československu po roku 1968, ale vyjadrila presvedčenie, že príbeh Kuby sa skončí inak ako vtedajšie udalosti v našej krajine a to aj preto, že kubánsky režim je výrazne osamotený, čo bolo na konci 60-tych rokov v Európe iné.

"Ako dcéra politického väzňa si veľmi dobre viem predstaviť, ako s nimi režim zachádza," uviedla Šípošová pe agentúru SITA.

Kubánci pricestovali na Slovensko na pozvanie občianskeho združenia Človek v ohrození. Do stredy sa budú stretávať s odborníkmi z oblasti médií, s aktívnymi novinármi a zástupcami slovenskej štátnej správy a samosprávy. Ich cieľom je získať zručnosti v budovaní občianskej spoločnosti a najmä v robení nezávislej žurnalistiky.

To, že mohli vycestovať z krajiny, je jedným z mála zlepšení, ktoré nastali po stiahnutí sa Fidela Castra z verejného života, keď funkciu prezidenta prebral jeho brat Rául Castro.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety