Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zlatica

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Sudcovia požiadali poslancov, aby napadli previerky na súde

Autor: SITA, 15. júla 2014 06:58
spravodlivost sud ilustračné foto Foto: wordpress.com
BRATISLAVA 16. júla (WEBNOVINY) - Sudcovia sa obrátili na poslancov parlamentu a ombudsmanku, aby napadli na ústavnom súde chystané plošné previerky sudcov. Od 1. septembra začnú platiť vykonávacie zákony k novele Ústavy SR, ktorá zavádza plošné previerky sudcov.

Ako informovala bratislavská sudkyňa Katarína Javorčíková, poslancom a ombudsmanke poslali sudcovia stanovisko proti previerkam, ktoré dodnes podpísalo 660 sudcov z takmer 1400 slovenských sudcov.

Odporúčame:

Sudcovia chcú bojovať proti previerkam, Únii sa nepozdávajú
Výzvu predložili aj ombudsmanke

Na začiatku ho iniciovala vyše šesťdesiatka sudcov z bratislavského krajského súdu. Podporilo ho aj sedem plén sudcov okresných a krajských súdov. Podobné stanovisko prijalo aj plénum najvyššieho súdu a plénum sudcov v obvode Krajského súdu Košice. Previerky kritizovala aj Európska asociácia sudcov a Poradná rada pre európskych sudcov pri Rade Európy.

"Dovoľujeme si Vás požiadať, aby ste sa oboznámili s dôvodmi pripojených dokumentov a zvážili podanie návrhu," napísali predkladatelia výzvy bratislavských sudcov všetkým poslancom a Jane Dubovcovej.


Poslanci môžu previerky napadnúť

Predpisy k previerkam sudcov môže na Ústavnom súde SR napadnúť 30 poslancov, vláda, generálny prokurátor, prezident, verejný ochranca práv a od 1. septembra aj predseda Súdnej rady.

Ten však nebude skôr ako 16. septembra, vtedy je naplánovaná ďalšia voľba nástupcu Štefana Harabina. Po prvom neúspešnom kole volieb v Sobranciach by to malo byť v Spišských Hanušovciach. Ak by chceli riešiť previerky na ústavnom súde samotní sudcovia, museli by ísť zložitou cestou žaloby pri konkrétnom súdnom konaní.

Sudcovia podpísaní pod odmietavé stanovisko proti previerkam považujú novelu ústavy v časti o bezpečnostných previerkach za nesúladnú s ústavnými princípmi právneho štátu vo vzťahu k súdnej moci. "Odmietame tento zásah zo strany výkonnej a zákonodarnej moci ako priamo ohrozujúci nezávislosť súdnictva," uvádzajú.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety