Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Etela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Odborári kritizujú univerzitnú nemocnicu v kauze parkovísk

Autor: SITA, 18. júla 2014 06:32
Univerzitná nemocnica v Bratislave Foto: SITA/Marián Peiger
BRATISLAVA 18. júla (WEBNOVINY) - Lekárske odborové združenie (LOZ) prijalo so sklamaním rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave, ktoré zrušilo verdikt okresného súdu o povinnosti zdržať sa vyberania parkovného pred nemocnicou v bratislavskej Petržalke.

Odborári pritom zdôrazňujú, že odvolanie proti rozhodnutiu okresného súdu podala Univerzitná nemocnica Bratislava na čele s riaditeľom Miroslavom Bdžochom.


LOZ sú sklamaní z rozhodnutia súdu

parkovanie nemocnica Foto: SITA/Jozef Jakubčo
"Odvolanie podala inštitúcia, ktorá v prvom rade mala stáť na strane pacientov a nie svojím konaním hájiť záujmy súkromnej spoločnosti, ktorá vyberá parkovné. Ako je možné, že riaditeľ, ktorý tvrdí, že sa snaží nevýhodnú zmluvu na prenájom parkovísk zrušiť, podáva proti súdnemu zákazu vyberania parkovného odvolanie? A to za peniaze nemocnice a v prospech súkromníka," informoval predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

Dodal, že krajský súd vo svojom rozhodnutí zrušiť predbežné opatrenie okresného súdu nezohľadnil, že vlastník, v tomto prípade obec Bratislava, má jasný záujem, aby sa jeho pozemky využívali na verejné účely a slúžili občanom mesta.

"Dočasnú úpravu pomerov medzi účastníkmi, teda pozastavenie výberu parkovného, považuje odborové združenie za nevyhnutnú, pretože sa vinou nemocnice a prevádzkovateľa plateného parkovania zásadne zmenil status quo medzi účastníkmi konania," informoval Visolajský s tým, že doposiaľ pozemok, na ktorom je parkovisko pri petržalskej Nemocnici sv. Cyrila a Metoda, bol voľne prístupný verejnosti a mohli ho využívať občania.


Obe plochy sa mali posudzovať rovnako

Tento stav sa zmenil tým, že na pozemok, ktorý je majetkom mesta, nemôže vstúpiť samotný vlastník a ani tí, ktorým to vlastník pozemku doposiaľ umožňoval.

Univerzitná nemocnica Bratislava sa zásadne ohradzuje voči vyjadreniam LOZ. Ako informovala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Petra Stano Maťašovská, nemocnica podala odvolanie voči predbežnému rozhodnutiu súdu preto, že obsahovalo nesúlad so skutkovým materiálno-právnym stavom. Predbežné rozhodnutie nariaďovalo, aby prevádzkovateľ parkoviska nevyberal parkovné na 66 miestach.

Okresný súd pritom podľa UNB posudzoval vlastnícky vzťah k stavbe podlažného parkovacieho domu so 133 miestami odlišne ako k stavbe pozemnej parkovacej plochy so 66 miestami. Vedenie nemocnice je presvedčené, že sa obe plochy mali posudzovať právne rovnako, a preto sa odvolalo. Vedenie nemocnice týmto krokom chránilo nemocnicu, jej pacientov a zamestnancov, keďže stále čelí hrozbe plnenia vysokej škody.

parkovanie nemocnica Foto: SITA/Jozef JakubčoOdškodné by ohrozilo pacientov i zamestnancov

Ak by nemocnica musela platiť viac ako 1,5 miliónové odškodné, podľa hovorkyne by to vážne ohrozilo poskytovanie zdravotnej starostlivosti pacientom a v konečnom dôsledku by ohrozilo aj zamestnancov nemocnice vo forme rizika masového prepúšťania. "Nemocnica sa preto zásadne ohradzuje voči vyjadreniam, že riaditeľ Miroslav Bdžoch háji záujmy koncesionára. Tieto vyjadrenia sú absurdné," tvrdí Stano Maťašovská.

Na Okresný súd Bratislava sa začiatkom marca obrátil primátor Bratislavy Milan Ftáčnik, ktorý požiadal o vydanie predbežného opatrenia na zabránenie vyberania poplatkov na verejnom parkovisku pred petržalskou nemocnicou. Súd požiadavke mesta vyhovel a v apríli nariadil prevádzkovateľovi parkoviska pred nemocnicou, aby nevyberal parkovné na 66 miestach.

Súkromná spoločnosť vyberanie poplatok pozastavila, Univerzitná nemocnica v Bratislave sa však proti predbežnému rozhodnutiu súdu odvolala. Krajský súd následne vyhovel odvolaniu Univerzitnej nemocnice Bratislava a zrušil verdikt okresného súdu o povinnosti zdržať sa vyberania parkovného súkromným prevádzkovateľom.


Parkoviská spoplatnili minulý rok

Parkoviská pred petržalskou nemocnicou na Antolskej a pred nemocnicou v Ružinove spoplatnili začiatkom decembra. Prenajala si ich na 10 rokov spoločnosť ZIPP-S, zmluvu podpísali ešte s bývalým vedením nemocnice. Zmluva, ktorú súkromník s UNB uzavrel, nie je podľa ministerstva zdravotníctva vypovedateľná a vedenie nemocnice už podniklo vyše 50 právnych krokov s cieľom zmluvu vypovedať.

Podľa šéfky rezortu zdravotníctva Zuzany Zvolenskej sa univerzitná nemocnica obrátila na Úrad pre verejné obstarávanie aj okresnú prokuratúru, obe však potvrdili, že zmluva je platná. Pred nemocnicou na Antolskej od 1. decembra 2013 celodenne spoplatnili 199 parkovacích miest, 54 parkovacích miest je bezplatných. Pred ružinovskou nemocnicou môžu ľudia bezplatne zaparkovať na 70 miestach.

Hovorkyňa nemocnice tvrdí, že súčasnému vedeniu nemocnice sa podarilo s koncesionárom dohodnúť nad rámec zmluvy na bezplatnom parkovaní pre darcov krvi počas odberu, dialyzovaných pacientov na 6,5 hodiny, dohodli sa tiež na zriadení ôsmich bezplatných miest pre ZŤP pred petržalskou nemocnicou a šiestich pred ružinovskou nemocnicou. Zadarmo môžu parkovať aj sestry v nočných službách.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety