Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Eleonóra

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Obchodovanie s ľuďmi je tretí najvýnosnejší nelegálny obchod

Autor: SITA, 19. júla 2014 12:13
domáce násilie Ilustračné foto. Foto: shutterstock.com
BRATISLAVA 19. júla (WEBNOVINY) - Obchodovanie s ľuďmi je celosvetovo tretí najvýnosnejší nelegálny obchod - po biznise s drogami a zbraňami. "Podľa odhadov sa na ňom každoročne medzinárodné organizované skupiny obohatia o 110 miliárd eur," uvádza ministerstvo vnútra.


Zneužívanie na nútenú prácu či prostitúciu

Na Slovensku funguje program Podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi. K 30. júnu v ňom bolo zaradených 19 ľudí (asi 60 percent žien a 40 percent mužov). "Ide o občanov Slovenskej republiky a vykorisťovaní boli prevažne v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska, v Holandsku, Nemecku, Slovinsku a v Českej republike," priblížil tlačový odbor rezortu vnútra. Približne 40 percent týchto obetí zneužívali na nútenú prácu, 30 percent na prostitúciu, pri 20 percentách išlo o nútený sobáš a asi desať percent obetí nútili žobrať alebo páchať kriminalitu.

Rezort vnútra pred odchodom do zahraničia radí dobre si preveriť agentúru alebo osobu, ktorá prácu v zahraničí ponúka. Základné informácie o agentúre sa dajú overiť na bezplatnej Národnej linke pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi 0800 800 818. Okrem toho, každá pracovná agentúra musí byť v zozname sprostredkovateľov zamestnania, ktorý je dostupný na stránkach úradov práce, sociálnych vecí a rodiny.


Neprijímajte nelegálnu prácu

Ministerstvo tiež radí podpisovať len pracovnú zmluvu v jazyku, ktorému človek rozumie a v ktorej je meno a adresa zamestnávateľa, adresa budúceho pracoviska, náplň práce, výška odmeny, ubytovacie podmienky a trvanie pracovného pomeru. "Neprijímajte nelegálnu prácu. Vycestujte, až keď podpíšete pracovnú zmluvu, získate pracovné povolenia alebo víza," upozorňuje rezort.

O odchode je dobré informovať svojich blízkych alebo dobrých známych. "Doma nechajte presnú adresu a telefónne číslo plánovaného pobytu a čo najviac informácií o budúcom zamestnávateľovi, fotokópiu pasu a najnovšiu fotografiu," radí odbor prevencie kriminality ministerstva vnútra.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety