Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Vladislav

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Obchodovanie s ľuďmi je tretí najvýnosnejší nelegálny obchod

Autor: SITA, 19. júla 2014 12:13
domáce násilie Ilustračné foto. Foto: shutterstock.com
BRATISLAVA 19. júla (WEBNOVINY) - Obchodovanie s ľuďmi je celosvetovo tretí najvýnosnejší nelegálny obchod - po biznise s drogami a zbraňami. "Podľa odhadov sa na ňom každoročne medzinárodné organizované skupiny obohatia o 110 miliárd eur," uvádza ministerstvo vnútra.


Zneužívanie na nútenú prácu či prostitúciu

Na Slovensku funguje program Podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi. K 30. júnu v ňom bolo zaradených 19 ľudí (asi 60 percent žien a 40 percent mužov). "Ide o občanov Slovenskej republiky a vykorisťovaní boli prevažne v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska, v Holandsku, Nemecku, Slovinsku a v Českej republike," priblížil tlačový odbor rezortu vnútra. Približne 40 percent týchto obetí zneužívali na nútenú prácu, 30 percent na prostitúciu, pri 20 percentách išlo o nútený sobáš a asi desať percent obetí nútili žobrať alebo páchať kriminalitu.

Rezort vnútra pred odchodom do zahraničia radí dobre si preveriť agentúru alebo osobu, ktorá prácu v zahraničí ponúka. Základné informácie o agentúre sa dajú overiť na bezplatnej Národnej linke pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi 0800 800 818. Okrem toho, každá pracovná agentúra musí byť v zozname sprostredkovateľov zamestnania, ktorý je dostupný na stránkach úradov práce, sociálnych vecí a rodiny.


Neprijímajte nelegálnu prácu

Ministerstvo tiež radí podpisovať len pracovnú zmluvu v jazyku, ktorému človek rozumie a v ktorej je meno a adresa zamestnávateľa, adresa budúceho pracoviska, náplň práce, výška odmeny, ubytovacie podmienky a trvanie pracovného pomeru. "Neprijímajte nelegálnu prácu. Vycestujte, až keď podpíšete pracovnú zmluvu, získate pracovné povolenia alebo víza," upozorňuje rezort.

O odchode je dobré informovať svojich blízkych alebo dobrých známych. "Doma nechajte presnú adresu a telefónne číslo plánovaného pobytu a čo najviac informácií o budúcom zamestnávateľovi, fotokópiu pasu a najnovšiu fotografiu," radí odbor prevencie kriminality ministerstva vnútra.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Učitelia prešli zo štrajkovej pohotovosti do stupňovaného štrajku. Myslíte si, že oprávnene?
Áno, za svoju prácu by mali byť určite lepšie ohodnotení a aj do školstva by malo ísť viac peňazí
Štrajk nepodporujem, za ich prácu a veľa voľných dní si vyššie platy nezaslúžia
Nezaujíma ma to, mám dosť svojich starostí
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy