Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Lívia

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ficove zľavy zdražia cestovanie autobusom, upozorňuje KDH

Autor: SITA, 20. júla 2014 13:28
euro, peniaze_euro Foto: Shutterstock
BRATISLAVA 20. júla (WEBNOVINY) - Ľudí čaká drahšie cestovanie v autobusoch. To je odvrátená strana vládneho zámeru, poskytnúť niektorým skupinám cestovanie vo vlakoch zadarmo, upozorňuje podpredseda KDH Miloš Moravčík.


Vytĺkanie politického kapitálu na úkor Slovákov

Ceny autobusovej dopravy podľa Moravčíka pôjdu hore. "Odchod časti cestujúcich z autobusov do vlakov totiž prehĺbi straty autobusových dopravcov a oni budú nútení navrhnúť zvýšenie cien prepravy. Dôkazom, že to takto funguje, je Prešovský kraj. Tam od začiatku roka zdvihli cestovné v priemere o sedem percent, pričom k hlavným dôvodom patril práve pokles počtu cestujúcich," argumentuje Moravčík.

Odporúčame:

Fico chce vyššiu minimálnu mzdu a študentom vlaky zadarmo

Fico preplatí študentom cestovné aj u súkromníka RegioJet

Šéf Student Agency: Zľavy na cestovnom budú mať plošný dopad


Populistickým opatrením tak podľa neho vláda ublíži tým, ktorí sú už teraz znevýhodnení, lebo nemajú železnicu a sú odkázaní na cestovanie autobusmi. "Pre snahu zvýšiť svoju popularitu sa Robert Fico chystá rozdeliť ľudí na dve kategórie. Tých, ktorí majú vlak a tých, ktorí nemajú vlak. Prvým cestovné zníži a druhým ho zdraží. Pritom tí, ktorí nemajú vlak, môžu byť aj sociálne slabší a budú nútení sa skladať na cestovné sociálne silnejším. Toto nemá nič spoločné so sociálnou politikou, je to skôr vytĺkanie politického kapitálu na úkor ľudí," konštatuje podpredseda kresťanských demokratov.


Zvýšia sa regionálne rozdiely

Vláda svojim nesystémovým postupom podľa jeho slov zároveň zvýši regionálne rozdiely. Zvýhodní regióny, ktoré majú železničnú trať a znevýhodní ostatné. Pocítia to podľa Moravčíka na vlastnej koži aj ľudia, ktorí dochádzajú do práce. Napríklad na Orave tým, ktorí dochádzajú za prácou do Dolného Kubína zo smeru od Trstenej, cestovné zlacnie. Majú totiž možnosť chodiť vlakom a vláda im sľubuje zvýšenie zľavy na cestovné.

"Naopak tým, ktorí dochádzajú do Kubína za prácou zo smeru od Námestova, cestovné zdražie, lebo nemajú vlakovú dopravu a musia chodiť autobusmi. Rovnako zle dopadnú aj tí, ktorí dochádzajú za prácou z priľahlých dediniek z opačného smeru," vysvetľuje podpredseda KDH.

Smer nepresadzuje komplexné a systémové riešenie. "Pomôcť s cenou cestovného treba tým, ktorí to potrebujú a bez ohľadu na to, či cestujú vlakom alebo autobusom. Smeru, žiaľ, zjavne nejde o ľudí, ale len o seba a svoje preferencie. A preto neváhajú navrhovať niečo, čo síce jedným pomôže, ale iným ublíži," uzatvára Moravčík.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety