Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Miloš

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Exminister Malatinský ide na dovolenku s vládnou ochrankou

Autor: SITA, 21. júla 2014 10:52, aktualizované: 21. júla 2014 11:57
malatinsky Tomáš Malatinský bude jazdiť na služobnom aute so šoférom, aj keď na to už nemá nárok. Foto: SITA/Katarína Acélová
BRATISLAVA 21. júla (WEBNOVINY) – Exminister hospodárstva Tomáš Malatinský, ktorý začiatkom júla odišiel z funkcie, má naďalej policajnú ochranu. Ako povedal v pondelok pre agentúru SITA šéf komunikačného odboru ministerstva vnútra Ivan Netík, Malatinský požiadal o ochranku ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Ten mu ju pridelil na 90 dní. Netík však odmietol špecifikovať dôvody, pre ktoré Malatinský ochranku dostal. To znamená, že Malatinský má k dispozícii šoféra so služobným autom. Spolu s Malatinským skončil vo funkcii aj minister školstva Dušan Čaplovič. Ten však o ochranku nepožiadal.

Odporúčame:

Podľa Galka sa Malatinskému v Chorvátsku nechcelo šoférovať
Ochranka na dovolenke v Chorvátsku

Podľa informácií agentúry SITA Malatinského doprevádza policajná ochranka na dovolenke v Chorvátsku, kam odchádza v pondelok. Podľa zdroja agentúry SITA Malatinský do Chorvátska išiel letecky. Ochranka s autom išla vopred a má ho tam čakať.

Podľa bezpečnostného analytika Ladislava Polku k prideleniu ochranky bývalému členovi vlády môžu viesť napríklad operatívne informácie o vyhrážaní alebo nedokončené rokovania o veľkých položkách, keď existuje nejaká odôvodnená obava. Podľa neho však ochranka na 90 dní nemá logiku, pretože ak sa chce niekto za niečo pomstiť, počká 90 dní.

"Asi pridelená ochranka vychádza z hesla, ktoré majú policajti na autách – Pomáhať a chrániť," povedal Polka pre agentúru SITA s tým, že je to voľné. Ako dodal, niekomu ochranka ide na nervy a niekto ju potrebuje.

pocasie leto slnko dovolenka plaz Exministra bude v Chorvátsku čakať ochranka. (ilustračné foto) Foto: SITA/APExministri zväčša nemajú nárok na ochranku

Bývalí ministri od vymenovania nových členov vlády nemajú nárok na ochranu z Úradu pre ochranu ústavných činiteľov, okrem bývalého predsedu parlamentu, predsedu vlády a ministra vnútra. Tieto tri osoby majú nárok na ochranu ešte 90 dní po skončení výkonu funkcie. O prípadnom ďalšom predĺžení ochrany o 90 dní rozhoduje predseda vlády.

Úrad pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR zaisťuje osobnú bezpečnosť prezidenta, predsedu parlamentu, predsedu vlády, predsedu Ústavného súdu SR, ministra vnútra a ďalším osobám určeným vládou SR - ministrovi obrany, ministrovi spravodlivosti, ako aj sudcom Špecializovaného trestného súdu a prokurátorom Špeciálnej prokuratúry.


Služobné auto s policajtom

Pre členov vlády zabezpečuje aj dopravu, ministri tak majú k dispozícii služobné auto s policajtom, ktorý ho riadi. Úrad okrem toho poskytuje ochranu osobám, ktorým podľa medzinárodných zmlúv náleží počas ich pobytu na Slovensku.

Podľa vývoja bezpečnostnej situácie môže minister vnútra SR prideliť osobnú ochranu dočasne aj iným ústavným činiteľom, predstaviteľom politických strán a hnutí a významným cirkevným hodnostárom.

Prezident Andrej Kiska prijal demisie ministra hospodárstva Tomáša Malatinského a šéfa rezortu školstva Dušana Čaploviča 3. júla. Obaja vo funkciách skončili po dohode s premiérom Robertom Ficom.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety