Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Súdna rada zvolila podpredsedu, zmení Harabinovo rozhodnutie

Autor: SITA, 21. júla 2014 17:17
V Sobranciach volia šéfa súdnej rady, Harabin dostal petíciu Foto: Ilustračné foto - SITA/Ivan Fleischer
BRATISLAVA 21. júla (WEBNOVINY) – Novým podpredsedom Súdnej rady SR je nitriansky sudca Ján Vanko. Členovia súdnej rady ho jednomyseľne zvolili na pondelňajšom mimoriadnom rokovaní, ktoré iniciovali dve skupiny členov rady. Vanka za podpredsedu navrhol Milan Ďurica, k návrhu sa potom pridala aj Eva Fulcová. Ešte pred voľbou ho podporil Imrich Volkai aj Jozef Maruščák. Keďže je súdna rada bez predsedu, povedie ju Vanko.

Na neformálnom rokovaní sa súdna rada dohodla aj na tom, že Vanko zmení miesto rokovania rady, kde sa má zvoliť predseda Najvyššieho súdu SR. Štefan Harabin túto novú voľbu svojho nástupcu na čele najvyššieho súdu vyhlásil ešte z postu predsedu súdnej rady na 16. septembra, pričom by sa opäť mala konať na východe republiky. Po prvom neúspešnom kole volieb v Sobranciach by mala byť ďalšia septembrová voľba v Spišských Hanušovciach.


Vanko chce voľbu presunúť do Bratislavy

Ján Vanko Novým podpredsedom Súdnej rady SR sa stal Ján Vanko. Foto: SITA/Marián Peiger
"Ja som za zmenu, aby to bolo v Bratislave, …samozrejme, ak s tým budú súhlasiť aj členovia rady," povedal Vanko už po svojom zvolení za podpredsedu. Predsedu NS SR búd voliť v jednej z pojednávacích miestností tohto súdu. Vanko by chcel, aby bol aj čím skôr zvolený nový predseda súdnej rady, ktorého funkcia sa od septembra novelou ústavy oddelí od postu šéfa NS SR.

"Po prvom septembri to bude aktuálne, ešte ani kandidáta nemáme," povedal v pondelok Vanko. Podľa jeho slov však pravdepodobne nebude súdna rada voliť svojho šéfa na rovnakom zasadnutí, ako predsedu NS SR.

Súdna rada bola necelý mesiac bez vedenia - stále nemá predsedu a nemala ani podpredsedu, ktorý by povinnosti šéfa rady mal vykonávať, ak predseda nie je vymenovaný, a tiež počas jeho neprítomnosti. Bývalé vedenie súdnej rady skončilo svoje pôsobenie v druhej polovici júna.

Štefanovi Harabinovi 22. júna vypršalo funkčné obdobie predsedu najvyššieho súdu – táto funkcia sa podľa aktuálneho znenia ústavy, platného už len do septembra, automatický spája s postom predsedu súdnej rady. Na poste podpredsedníčky rady už nebola ani Mária Bujňáková, keďže ju nový prezident Andrej Kiska 18. júna z rady odvolal, podobne ako ďalších dvoch členov rady nominovaných jeho predchodcom Ivanom Gašparovičom.


O forme zmeny rokovacieho poriadku rozhodnú na ďalšom rokovaní

Podľa zákona o súdnej rade počas neprítomnosti predsedu a podpredsedu vykonáva ich povinnosti prítomný vekovo najstarší člen súdnej rady. Tým je teraz nominant prezidenta Ján Klučka. Zákon však počíta len s tým, že najstarší člen vedie radu výlučne v neprítomnosťou vedenia rady. Neprítomnosťou sa však podľa člena rady Dušana Čima štandardne nerozumie neobsadenie funkcie.

Jedna skupina iniciátorov mimoriadneho rokovania súdnej rady (Elena Berthotyová, Dušan Čimo, Rudolf Čirč, Peter Straka, Ján Vanko a Jozef Vozár) predložila aj úpravu rokovacieho poriadku, z ktorého chceli odstrániť "trecie plochy" a zabezpečiť sfunkčnenie rady. Napokon sa však autori rozhodli návrh vziať späť.

Dnešný predsedajúci Ján Klučka dával na zváženie, či by rada nemala mať úplne nový rokovací poriadok, keďže od septembra začne platiť novela ústavy aj vykonávacích predpisov a tieto normy zasahujú aj do fungovania súdnej rady. Definitívne rozhodnutie o forme zmeny rokovacieho poriadku padne na budúcom rokovaní súdnej rady.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety