Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Barbara, Barbora

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Najviac miest a obcí s Rómami je v kraji, kde šéfuje Kotleba

Autor: SITA, 26. júla 2014 06:26
Atlas rómskych komunít 2013 zverejnilo ministerstvo práce. Na jeho vytvorení sa angažoval Rozvojový program OSN, ústav rómskych štúdií, splnomocnenec Rómov a ZMOS.
romovia ilustračné foto Foto: SITA/AP
BRATISLAVA 26. júla (WEBNOVINY) – Najviac miest a obcí, v ktorých žije rómska komunita, sa nachádza v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Vyplýva to z Atlasu rómskych komunít 2013, ktorý zverejnilo ministerstvo práce.

V Banskobystrickom kraji sa nachádza 266 obcí s rómskou komunitou, čo predstavuje 24,9 percenta zo všetkých obcí zaradených do Atlasu. Naopak, najmenej ich je v Bratislavskom a Žilinskom kraji. V týchto krajoch ich je spolu 27. Dominantné zastúpenie rómskej populácie je tak v spomínanom Banskobystrickom kraji, ďalej v Košickom a Prešovskom, s malým odstupom nasleduje Nitriansky kraj.


Najviac Rómov žije v Košiciach

Prieskum, na základe ktorého bol Atlas vypracovaný, robili v 120 mestách a 950 obciach. V 120 mestách býva 146 771 Rómov. V priemere na jedno mesto to je 1223 Rómov. V skúmaných dedinách žije 256 039 Rómov, ich priemerný počet na jednu dedinu je 270. V mestách žije 36,4 percenta Rómov, na vidieku 63,6 percenta.

Najviac Rómov býva podľa Atlasu v Košiciach, a to 18 162. V Jelšave v okrese Revúca v Banskobystrickom kraji tvoria Rómovia 40,1 percenta obyvateľov mesta. Za Jelšavou nasleduje Dobšiná v okrese Rožňava v Košickom kraji, kde žije 36,8 percenta. Na treťom mieste je Fiľakovo v okrese Lučenec v Banskobystrickom kraji. V tomto meste žije 32,2 percenta Rómov z celkového počtu obyvateľov.

Zo všetkých 138 miest, ktoré sú na Slovensku, v 18 nežije relevantná rómska komunita. Ide o Svätý Jur, Dudince, Vysoké Tatry, Novú Dubnicu, Nemšovú, Ilavu, Bojnice, Vrbové, Leopoldov, Bytču, Tvrdošín, Námestovo, Trstenú, Krásno nad Kysucou, Turčianske Teplice, Rajec a Rajecké Teplice.


Projekt zorganizovalo OSN

Do Atlasu jeho tvorcovia nezaradili všetky obce a mestá, kde žijú Rómovia, ale len tie, v ktorých predpokladali, že rómska komunita v nich má viac ako 30 obyvateľov. Projekt Atlas rómskych komunít 2013 realizoval Rozvojový program OSN (UNDP) v spolupráci s Ústavom rómskych štúdií Prešovskej univerzity, Úradom splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity a Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Projekt je súčasťou spoločného programu UNDP a ministerstva práce. Zameraný bol na monitorovanie životných podmienok rómskej populácie. Atlas by mal podľa jeho tvorcov poskytnúť východisko pre verejnú správu, neziskový a súkromný sektor pri nastavovaní cielených verejných politík a programov zameraných na zlepšovanie životných podmienok a sociálnu inklúziu rómskej populácie.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy