Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Najviac miest a obcí s Rómami je v kraji, kde šéfuje Kotleba

Autor: SITA, 26. júla 2014 06:26
Atlas rómskych komunít 2013 zverejnilo ministerstvo práce. Na jeho vytvorení sa angažoval Rozvojový program OSN, ústav rómskych štúdií, splnomocnenec Rómov a ZMOS.
romovia ilustračné foto Foto: SITA/AP
BRATISLAVA 26. júla (WEBNOVINY) – Najviac miest a obcí, v ktorých žije rómska komunita, sa nachádza v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Vyplýva to z Atlasu rómskych komunít 2013, ktorý zverejnilo ministerstvo práce.

V Banskobystrickom kraji sa nachádza 266 obcí s rómskou komunitou, čo predstavuje 24,9 percenta zo všetkých obcí zaradených do Atlasu. Naopak, najmenej ich je v Bratislavskom a Žilinskom kraji. V týchto krajoch ich je spolu 27. Dominantné zastúpenie rómskej populácie je tak v spomínanom Banskobystrickom kraji, ďalej v Košickom a Prešovskom, s malým odstupom nasleduje Nitriansky kraj.


Najviac Rómov žije v Košiciach

Prieskum, na základe ktorého bol Atlas vypracovaný, robili v 120 mestách a 950 obciach. V 120 mestách býva 146 771 Rómov. V priemere na jedno mesto to je 1223 Rómov. V skúmaných dedinách žije 256 039 Rómov, ich priemerný počet na jednu dedinu je 270. V mestách žije 36,4 percenta Rómov, na vidieku 63,6 percenta.

Najviac Rómov býva podľa Atlasu v Košiciach, a to 18 162. V Jelšave v okrese Revúca v Banskobystrickom kraji tvoria Rómovia 40,1 percenta obyvateľov mesta. Za Jelšavou nasleduje Dobšiná v okrese Rožňava v Košickom kraji, kde žije 36,8 percenta. Na treťom mieste je Fiľakovo v okrese Lučenec v Banskobystrickom kraji. V tomto meste žije 32,2 percenta Rómov z celkového počtu obyvateľov.

Zo všetkých 138 miest, ktoré sú na Slovensku, v 18 nežije relevantná rómska komunita. Ide o Svätý Jur, Dudince, Vysoké Tatry, Novú Dubnicu, Nemšovú, Ilavu, Bojnice, Vrbové, Leopoldov, Bytču, Tvrdošín, Námestovo, Trstenú, Krásno nad Kysucou, Turčianske Teplice, Rajec a Rajecké Teplice.


Projekt zorganizovalo OSN

Do Atlasu jeho tvorcovia nezaradili všetky obce a mestá, kde žijú Rómovia, ale len tie, v ktorých predpokladali, že rómska komunita v nich má viac ako 30 obyvateľov. Projekt Atlas rómskych komunít 2013 realizoval Rozvojový program OSN (UNDP) v spolupráci s Ústavom rómskych štúdií Prešovskej univerzity, Úradom splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity a Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Projekt je súčasťou spoločného programu UNDP a ministerstva práce. Zameraný bol na monitorovanie životných podmienok rómskej populácie. Atlas by mal podľa jeho tvorcov poskytnúť východisko pre verejnú správu, neziskový a súkromný sektor pri nastavovaní cielených verejných politík a programov zameraných na zlepšovanie životných podmienok a sociálnu inklúziu rómskej populácie.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety