Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zora

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slováci dôverujú Únii viac ako vlastným štátnym orgánom

Autor: SITA, 27. júla 2014 08:53
Európska únia Foto: flickr.com
BRUSEL 27. júla (WEBNOVINY) - Slováci majú väčšiu nedôveru vo vlastné štátne orgány, ako je to v prípade občanov ostatných členských krajín EÚ. Vyplýva to z prieskumu Eurobarometra, ktorý sa zameriava na zisťovanie nálad a preferencii vo viac ako polmiliardovej únii.

V piatok zverejnené výsledky prieskumu na vzorke takmer 33-tisíc ľudí zameraného na viaceré oblasti života odhalili, že až 77 percent Slovákov má sklon nedôverovať národnému parlamentu, kým v iných členských krajinách je to v priemere 65 percent.


Nedôveru vyvoláva slovenská vláda

Nedôveru u obyvateľov Slovenska vyvoláva aj vláda, a to konkrétne u 76 percent. Rozdiel bol, naopak, v postoji k EÚ. Tej dôveruje 35 percent Slovákov, v prípade zvyšku Európy to je v priemere na úrovni 31 percent.

Eurobarometer v prieskume konanom v prvej polovici júna taktiež zistil, že Slováci sa viac cítia občanmi EÚ ako ľudia v iných členských krajinách.

Z prieskumu zároveň vyplynulo, že až 70 percent opýtaných deklarovalo záujem dozvedieť sa viac o svojich právach, ktoré im z toho plynú.


Slováci oceňujú najmä euro a schengen

Naopak, v priemere 35 percent respondentov spomedzi ostatných krajín bloku nemá o nič také záujem. Slováci ako najväčšiu výhodu členstva v únii označili voľný pohyb osôb a tovaru (73 percent) a spoločnú európsku menu (45 percent).

V prípade eura tak spravilo iba 25 percent Európanov, v prípade schengenu 56 percent. Na mieri ako najväčšom výdobytku únie sa zhodol takmer identický počet Slovákov i Európanov v pomere 49 ku 54 percentám.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety