Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Izabela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slováci dôverujú Únii viac ako vlastným štátnym orgánom

Autor: SITA, 27. júla 2014 08:53
Európska únia Foto: flickr.com
BRUSEL 27. júla (WEBNOVINY) - Slováci majú väčšiu nedôveru vo vlastné štátne orgány, ako je to v prípade občanov ostatných členských krajín EÚ. Vyplýva to z prieskumu Eurobarometra, ktorý sa zameriava na zisťovanie nálad a preferencii vo viac ako polmiliardovej únii.

V piatok zverejnené výsledky prieskumu na vzorke takmer 33-tisíc ľudí zameraného na viaceré oblasti života odhalili, že až 77 percent Slovákov má sklon nedôverovať národnému parlamentu, kým v iných členských krajinách je to v priemere 65 percent.


Nedôveru vyvoláva slovenská vláda

Nedôveru u obyvateľov Slovenska vyvoláva aj vláda, a to konkrétne u 76 percent. Rozdiel bol, naopak, v postoji k EÚ. Tej dôveruje 35 percent Slovákov, v prípade zvyšku Európy to je v priemere na úrovni 31 percent.

Eurobarometer v prieskume konanom v prvej polovici júna taktiež zistil, že Slováci sa viac cítia občanmi EÚ ako ľudia v iných členských krajinách.

Z prieskumu zároveň vyplynulo, že až 70 percent opýtaných deklarovalo záujem dozvedieť sa viac o svojich právach, ktoré im z toho plynú.


Slováci oceňujú najmä euro a schengen

Naopak, v priemere 35 percent respondentov spomedzi ostatných krajín bloku nemá o nič také záujem. Slováci ako najväčšiu výhodu členstva v únii označili voľný pohyb osôb a tovaru (73 percent) a spoločnú európsku menu (45 percent).

V prípade eura tak spravilo iba 25 percent Európanov, v prípade schengenu 56 percent. Na mieri ako najväčšom výdobytku únie sa zhodol takmer identický počet Slovákov i Európanov v pomere 49 ku 54 percentám.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy