Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Kristína

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Mimoriadny stav trvá, dažde vo Vrátnej môžu ohroziť Terchovú

Autor: SITA, 26. júla 2014 18:03
Vo Vrátnej bojujú so škodami, vojaci osadili most Vo Vrátnej doline pokračuje odstraňovanie následkov povodne. Foto: archívne-SITA/Milo Fabian
VRÁTNA/TERCHOVÁ 26. júla (WEBNOVINY) – Silnejšie dažde nad Vrátnou dolinou môžu ohroziť Terchovú, svahy Malej Fatry sú totiž narušené a koryto potoka zničené. Obec Terchová naďalej hlási mimoriadny stav.

Aké bude počasie počas víkendu, sa dočítate -----> V TOMTO ČLÁNKU"Letka ministerstva vnútra identifikovala potenciálne miesta zosuvu v prípade väčších prívalových dažďov. Z tohto dôvodu vyhlásila obec Terchová mimoriadny stav," povedal predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár. "S novými dažďami a povodňami, ktoré môžu prísť, hovoríme o zvýšenom riziku. Ale to nemusí byť o týždeň, to môže byť pokojne o mesiac aj o tri," dodal minister vnútra Robert Kaliňák.

Obrazom: Vo Vrátnej bojujú so škodami, vojaci osadili most


Päť kilometrov úplne zničeného koryta Varínky vo Vrátnej doline budú vodohospodári dávať do pôvodného stavu tri až štyri mesiace. "Podstatné bude, aby skúsili nastaviť ten tok tak, aby sa vrátil do pôvodného koryta, ale aby už bolo aj vypočítateľné, kade v budúcnosti pôjde prívalová voda a kde bude spôsobovať najväčšie problémy. A tomu by sme mohli prispôsobiť aj úpravu cesty," povedal Kaliňák.


Problémy môže spustiť aj menej zrážok

Podľa ministra vnútra problémy vo Vrátnej doline a následne aj v Terchovej môže spôsobiť už aj menej zrážok ako ich spadlo v pondelok. "Je zničená časť lesného pásma. Keď spadlo menej zrážok, tak sa to zachytilo práve v tých pásoch, ktoré na to slúžia. A tá voda nešla priamo do doliny takou rýchlosťou. Čiže to riziko tu bude určite zvýšené," povedal Kaliňák.

Obrazom: Prívalová voda sa prehnala niekoľkými obcami v blízkosti Kežmarku


Odstraňovanie škôd vo Vrátnej potrvá najmenej tri mesiace. Záchranári aktuálne premiestňujú zničené autá na provizórne parkovisko, hasiči pokračujú v sprístupňovaní nedostupných miest a pília popadané stromy a vodohospodári odstraňujú nánosy z koryta Varínky.


Pre verejnosť uzatvorená

Vrátna dolina zostáva pre verejnosť naďalej uzatvorená, pričom ju stráži niekoľko policajných hliadok. V sprievode záchranárov alebo polície majú vstup po lokalitu Starý dvor a osadu Štefanová len miestni obyvatelia, majitelia chát a ubytovaní turisti.

Obrazom: Búrky na Slovensku zanechali po sebe spúšť


Prívalový dážď a rozbúrený potok Varínka v pondelok na viacerých miestach podmyli jedinú prístupovú cestu do Vrátnej doliny, voda vytrhla kusy asfaltu a spolu s bahnom a kameňmi zmietla aj päťdesiat zaparkovaných áut.

Horská chata Vrátna, z ktorej premáva lanovka na hrebeň Malej Fatry, zostala zatopená a na cestu pod ňou sa zosunul svah. Desiatky turistov zostali odrezaných na chate aj na hrebeni. Záchranárom sa ešte v pondelok v neskorých večerných hodinách podarilo z chaty Vrátna a stanice lanovky pod vrcholom Chlebu evakuovať 122 ľudí.

Odporúčame aj:

Kamennej lavíne vo Vrátnej sa podľa Kaliňáka zabrániť nedalo

Obrazom: V obciach pri Kežmarku prívalová voda zatopila domy

Obrazom: Vo Vrátnej pomáhajú vojaci, osadili pontónový most

Vo Vrátnej kontrolovali zdemolované autá, Žilina ráta škody

Búrky majú prvú obeť, turistu v Malej Fatre asi trafil blesk

Video: Slovensko bičovali búrky, spôsobili veľké škody

Búrky na Slovensku zanechali spúšť, blesk zapálil stodoluPridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety