Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Vlasta

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Vláda dá tri milióny na boj so spúšťou v Terchovej a Vrátnej

Autor: SITA, 28. júla 2014 09:23, aktualizované: 28. júla 2014 12:54
Prívalový dážď spôsobil vo Vrátnej doline a Terchovej veľké škody, na obnovu doliny bude podľa odhadov potrebných približne desať miliónov eur.
Búrky na Slovensku za sebou zanechali dramatickú spúšť Poškodené stavby po povodni vo Vrátnej doline v dôsledku silnej búrky. Terchová, 22. júl 2014. Foto: SITA/Milo Fabian
BRATISLAVA 28. júla (WEBNOVINY) - Vláda na pondelkovom mimoriadnom rokovaní vyčlenila 3,06 milióna eur zo svojej rezervy na odstraňovanie následkov prudkého prívalového dažďa, ktorý začiatkom minulého týždňa zasiahol Terchovú a Vrátnu dolinu.

Z poskytnutej sumy, ktorú má rezort financií uvoľniť do 31. júla, pôjde 1,8 milióna eur Žilinskému samosprávnemu kraju a 1,26 milióna obci Terchová.

"Tieto finančné prostriedky pomôžu na tie prvé zabezpečovacie a záchranárske práce počas trvania 2. povodňového stupňa, ktorý je stále vyhlásený a predpokladáme podľa záverov povodňovej komisie, že bude vyhlásený dva až tri mesiace," informoval po rokovaní vlády predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár (Smer-SD).

Obrazom: Vo Vrátnej bojujú so škodami, vojaci osadili most


Vrátna dolina bola odrezaná od sveta, lebo na ústi jej vstupu bola zničená cesta. Dolinu už sprístupnili pre ťažké mechanizmy vodohospodárov, práce však musia pokračovať.

Do Vrátnej doliny sa zosunula zemina asi z 50 hektárov. "Na základe leteckej obhliadky je podozrenie, že sú tam ďalšie potenciálne zosuvy. Preto je tam aj vyhlásený mimoriadny stav," upozornil Blanár. V teréne sú od pondelka opäť geológovia, ktorí po zmonitorovaní situácie koncom pracovného týždňa povedia, do akej miery v oblasti hrozia ďalšie zosuvy.

"Ak by hrozil zosuv, aké urýchlené opatrenia je potrebné prijať," dodal štátny tajomník envirorezortu Vojtech Ferencz. Jednotlivé štátne zložky si s rezortom vnútra a samosprávnym krajom každú hodinu vymieňajú aktuálne informácie.

Obrazom: Búrky na Slovensku za sebou zanechali dramatickú spúšťCelkovú finančnú injekciu prerokujú

Celkový objem peňazí, vynaložených na záchranné a zabezpečovacie práce, bude predmetom samostatného materiálu, ktorý prerokuje vláda po vyhodnotení živelnej pohromy a komplexnej kvantifikácii vynaložených prostriedkov.

Prívalový dážď v pondelok 21. júla spôsobil zosuv kopca a potok Varínka na viacerých miestach podmyl jedinú prístupovú cestu do Vrátnej doliny. Voda vytrhla kusy asfaltu a spolu s bahnom a kameňmi strhla aj okolo päťdesiat zaparkovaných áut. Horská chata Vrátna, z ktorej premáva lanovka na hrebeň Malej Fatry, zostala zatopená a na cestu pod ňou sa zosunul svah.

Desiatky turistov zostali odrezaných na chate aj na hrebeni. Záchranárom sa ešte v pondelok v neskorých večerných hodinách podarilo z chaty Vrátna a stanice lanovky pod vrcholom Chleb evakuovať 122 ľudí.

Odporúčame:

Obnova Vrátnej doliny bude stáť zhruba desať miliónov eur

Mimoriadny stav trvá, dažde vo Vrátnej môžu ohroziť Terchovú

Kamennej lavíne vo Vrátnej sa podľa Kaliňáka zabrániť nedalo

Obrazom: Terchovú ovládol folklór, konajú sa Jánošíkove dni
Obnova potoka potrvá mesiace

Po prívalovom daždi ostal päťkilometrový úsek potoka Varínka vo Vrátnej doline úplne zničený, jeho obnova bude trvať tri až štyri mesiace. Koryto potoka treba dať do pôvodného stavu bez použitia betonáží, keďže ide o územie národného parku s tretím až piatym stupňom ochrany.

Podľa generálneho riaditeľa Slovenského vodohospodárskeho podniku Mariána Supeka prvoradá bude stabilizácia brehov a upratanie koryta do pôvodného tvaru, aby bol potok pod kontrolou a zvládol prípadné ďalšie nápory vody pri daždi.

Obnova zničenej Vrátnej doliny bude stáť zhruba desať miliónov eur. Štyri až šesť miliónov potrebuje Žilinský samosprávny kraj na opravu poškodenej cesty, najmenej dva milióny odhaduje Slovenský vodohospodársky podnik na spomínanú obnovu zničeného koryta potoka a minimálne 2,2 milióna potrebuje obec Terchová, a to napríklad aj na odstránenie nánosov okolo lanovky vo Vrátnej. Všetky zainteresované strany zdôrazňujú, že ide len o prvé hrubé odhady.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety