Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Drahomíra, Mário

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Banskobystrický kraj ušetril na soli, kupoval ju na burze

Autor: SITA, 29. júla 2014 06:45
peniaze, euro ilustračné foto Foto: Shutterstock
BRATISLAVA 29. júla (WEBNOVINY) - Banskobystrický samosprávny kraj sa ako prvý rozhodol nakupovať tovary na burze. Prostredníctvom svojej regionálnej správy ciest BBRSC, a. s., zaobstaral posypovú soľ.

Podľa Komoditnej burzy Bratislava (KBB), ktorá sa odvoláva na vyjadrenie kraja, tak samospráva ušetrila oproti predchádzajúcim rokom, keď soľ nakupovala prostredníctvom verejného obstarávania, minimálne 30 percent prostriedkov. Úsporu pre tento rok vyčíslili na 400-tisíc eur.

"Obchodovanie na burze s tovarmi, ktoré sú burzou kótované, je pre verejných obstarávateľov oveľa efektívnejšie z časového hľadiska, konečnou cenou, úsporami v personálnom zabezpečení, optimalizáciou procesov obstarávania, pružnosťou a rýchlosťou nákupu a hlavne transparentnosťou. To znamená, že na burze dodá tovar spoločnosť, ktorá pri rovnakej kvalite ponúkne najnižšiu cenu," konštatuje predseda burzovej komory KBB Pavol Scholtz.

Pripomína, že obchodovať na burze môžu prostredníctvom jej členov všetci verejní obstarávatelia s majetkovou účasťou štátu, vyššie územné celky, mestá a obce. V súčasnosti má burza otvorenú sekciu pre poľnohospodárov, sekciu minerálov a skleníkových plynov. Pripravujú sa aj ďalšie obchodné systémy, a to pre osivá, drevnú hmotu a energie.

Na burze sa podľa Scholtza nemôže stať, že sa bude cena tovaru odlišovať od trhovej ceny v regióne až o niekoľko desiatok eur. Podotýka, že cena je vždy generovaná súhrnom najvýhodnejších ponúk, výstupom Cenového burzového výboru aj s ohľadom na svetové ceny.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety