Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Nataša

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Poburujúca učebnica, deti sa mali vžiť do opačného pohlavia

Autor: SITA, 29. júla 2014 16:03
Minister školstva Peter Pellegrini dal prepracovať pracovný zošit pre deti na základnej škole pre úlohu, ktorá navrhovala deťom, aby si predstavili, že majú opačné pohlavie.
ucitel skola skolaci ilustračné foto Foto: SITA/Diana Černáková
BRATISLAVA 29. júla (WEBNOVINY) - Minister školstva Peter Pellegrini (Smer-SD) nechal prepracovať obsah pracovného zošita na predmet etická výchova pre štvrtákov na základnej škole.

Dôvodom je písomná úloha, ktorá žiakom hovorí, nech si predstavia, že sú dieťaťom opačného pohlavia. O prípade dnes informoval denník Nový Čas.


Minister zastavil tlač učebnice

"Minister Peter Pellegrini po tom, čo bol informovaný o tom, že časť knihy vyvoláva kontroverzné reakcie, vydal pokyn na pozastavenie tlače a prepracovanie obsahu predmetnej strany," potvrdil pre agentúru SITA hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák.

Nový Čas vo utorkovom vydaní uvádza úlohu, ktorú mali deti vypracovať. "Predstav si, že sa ti sníva sen, v ktorom si sa premenil na dieťa opačného pohlavia. Ako by si to prežíval/a? napíš, alebo nakresli tento sen. Chcel/a by si, aby sa tento tvoj sen stal skutočnosťou?" píše denník.

Kto sa na text sťažoval, hovorca nespresnil. Do škôl sa budú podľa neho distribuovať už knihy s novým znením. Ministerstvo na september obstaráva podľa požiadaviek škôl 12-tisíc kusov tejto učebnice. Vydavateľstvo - Slovenské pedagogické nakladateľstvo reagovalo, že autorky obsah strany už prepracovali a jej ďalšiu podobu dali na schválenie ministerstvu.


Sporný Hupsov šlabikár

Pracovné listy na etickú výchovu pre štvrtákov nie sú jediným prípadom, keď minister školstva nariadil zmeniť obsah učebnice. Stalo sa tak aj za pôsobenia Pellegriniho predchodcu - Dušana Čaploviča.

V Hupsovom šlabikári Lipka nariadil Čaplovič zmeniť text o rozvedenej rodine, ktorý sa nepáčil viacerým školám i rodičom. V ňom chlapec Žigmund žije s mamou sám a ocko si ho bráva cez víkend, napokon jeho mamu o ruku požiada sused Žubajík. Tento text vydavateľ nahradil iným - o rodine, ktorá cestuje do Žiliny vlakom.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety