Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Eleonóra

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Obrazom: Búrka, ktorá sa prehnala Žilinou, trápi ľudí dodnes

Autor: SITA, 30. júla 2014 09:58
Žilina nezabúda na ničivú búrku, ľudia odstraňujú následky Sutina z brehov miestneho potoka v obci Brodno pri Žiline, ktorý sa vylial z brehov počas búrok a spôsobil zatopenie priľahlých domov a záhrad. Brodno, 29. júl 2014. Foto: SITA/Milo Fabian
ŽILINA 30. júla (WEBNOVINY) - Spolu 134 stromov museli odstrániť v Žiline po minulotýždňovej búrke. Prietrž mračien, ktorá sa v pondelok 21. júla prehnala Žilinou, narobila najväčšie škody v mestských častiach Brodno, Považský Chlmec, Vranie, Strážov a Budatín.

Ako agentúru SITA informoval hovorca mesta Pavol Čorba, vedenie mesta nepretržite rieši situáciu tak, aby sa v čo najkratšom čase odstránili škody na majetku občanov v zasiahnutých mestských častiach.

Obrazom: Ľudia stále bojujú s následkami ničivej búrky pri Žiline


"Pre občanov v mestských častiach Považský Chlmec, Vranie, Strážov, Brodno a Budatín poskytlo mesto v spolupráci so Slovenskou katolíckou charitou Bratislava vysúšače na odstránenie vlhkosti v zatopených priestoroch. Diecézna charita Žilina poskytla čistiace a dezinfekčné prostriedky," informoval v tlačovej správe hovorca žilinského magistrátu. Až do ukončenia všetkých záchranných prác platí v Žiline 2. stupeň povodňovej aktivity.Pomáha aj charita

Krízový štáb mesta Žilina podľa Čorbu naďalej koordinuje práce na odstraňovaní škôd. Väčšina ulíc a chodníkov v meste je už vyčistená od naplavenín. "Správcovia zelene doteraz odstránili 86 vyvrátených a zlomených stromov a 48 poškodených stromov. Najviac zasiahnutý bol Park Ľudovíta Štúra na Bôriku, sídliská Vlčince, Pod nemocnicou a Hliny III," spresnil údaje o nútenom výrube hovorca Žiliny. Do utorka z mesta vyviezli 20 veľkokapacitných kontajnerov rôzneho naplaveného odpadu. Vodu zo zaplavených podchodov, pivníc, rodinných domov a pozemkov na celom území Žiliny ešte stále odčerpávajú dobrovoľní hasiči.

Slovenská katolícka charita Bratislava požičala pre Žilinčanov 17 vysúšačov. Diecézna charita Žilina poskytla pre občanov, ako aj pre denné centrá seniorov, základné a materské školy a ďalšie organizácie vyše 280 balení čistiacich a dezinfekčných prostriedkov. Ako spresnil hovorca mesta Pavol Čorba, pomoc rozdeľuje a vysúšače požičiava Mestský úrad v Žiline spolu s mestskými poslancami za príslušné mestské časti.

Vedenie Žiliny sa na spolupráci pri odstraňovaní škôd po búrke dohodlo s kompetentnými inštitúciami - Slovenským vodohospodárskym podnikom, Severoslovenskými vodárňami a kanalizáciami, Železnicami Slovenskej republiky a s vlastníkmi inžinierskych sietí. Na stretnutiach podľa Čorbu odznela aj "potreba prijať efektívnejšie opatrenia na elimináciu vzniku podobných lokálnych povodní v budúcnosti".

Obrazom: Búrky na Slovensku za sebou zanechali dramatickú spúšťNajviac trpeli Terchová a Vrátna

Búrky, ktoré sa veľkou časťou Slovenska prehnali v pondelok 21. júla, najviac zasiahli Žilinský kraj, konkrétne Terchovú a Vrátnu dolinu. Vláda preto v pondelok 28. júla na mimoriadnom rokovaní vyčlenila 3,06 milióna eur zo svojej rezervy na odstraňovanie následkov prudkého prívalového dažďa v Terchovej a Vrátnej doline. Z poskytnutej sumy, ktorú má rezort financií uvoľniť do 31. júla, pôjde 1,8 milióna eur Žilinskému samosprávnemu kraju a 1,26 milióna obci Terchová.

Vrátna dolina bola odrezaná od sveta, lebo bola zničená príjazdová cesta. Dolinu už sprístupnili pre ťažké mechanizmy vodohospodárov, práce však musia pokračovať. Do Vrátnej doliny sa zosunula zemina asi z 50 hektárov.

Pre podozrenie, že hrozia ďalšie zosuvy, je tam vyhlásený mimoriadny stav. Obnova zničenej Vrátnej doliny bude stáť podľa odhadov vyše 10 miliónov eur. Zabezpečovacie a záchranárske práce, ktoré urobí Žilinský samosprávny kraj, by podľa doterajších odhadov kraja mohli vyjsť na šesť miliónov eur a obec Terchová na 2,26 milióna eur. Slovenský vodohospodársky podnik odhaduje svoje náklady na dva milióny eur.

Video: Cesta autom v Žiline 21. júla 2014 počas búrky


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety