Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Kristína

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Holanďan uviazol v Tatrách na 40 hodín, pomáhal aj Interpol

Autor: SITA, 30. júla 2014 12:14
vrtuľník ilustračné foto Foto: SITA/Viktor Zamborský
POPRAD 30. júla (WEBNOVINY) – Horskí záchranári z Vysokých Tatier majú za sebou úspešnú medzinárodnú pátraciu akciu, pri ktorej asistoval aj Interpol. V oblasti Rysov pri zostupe z vrcholu ešte v pondelok zablúdil na poľskej strane Tatier 25-ročný holandský turista.

Odporúčame aj:

Poľský horolezec spadol zo Širokej veže, zasahoval vrtuľníkPre slabý signál na mobilnom telefóne nevedel požiadať záchranárov o pomoc. Podarilo sa mu poslať domov SMS správu, v ktorej napísal, že je bez zranení, ale bez pomoci záchranárov nie je schopný sa sám z miesta dostať, informovala Horská záchranná služba.


Pri hľadaní nepomáhal ani vrtuľník

Cez Interpol – Sirene poľská polícia zalarmovala poľských horských záchranárov TOPR. Pátranie na poľskej strane po zablúdenom Holanďanovi z vrtuľníka bolo neúspešné. Neúspešné bolo na poľskej strane aj pozemné pátranie.

Keďže pre zlé počasie nemohol vrtuľník preletieť na slovenskú stranu, požiadali poľskí záchranári o pomoc Horskú záchrannú službu. Šesť slovenských horských záchranárov v daždi a slabej viditeľnosti po príchode pod stenu Rysov na strateného Holanďana volali a on sa im ozval. Muž sa nachádzal v juhozápadnej stene Rysov.


Turistovi dali oblečenie aj tyčinky

Horskí záchranári sa dostali k stratenému turistovi, poskytli mu suché oblečenie a energetické tyčinky. Poľských horských záchranárov zároveň informovali, že hľadaného našli a Poliaci sa pridali na pomoc slovenským záchranárom.

Zdola odišla na pomoc ďalšia skupina horských záchranárov aj s nosidlami, keďže už po vyslobodení turistu bolo záchranárom jasné, že Holanďan celý zostup smerom na Popradské pleso nezvládne. Na Popradskom plese turistu po asi 40 hodinách strávených v horách odovzdali privolanej posádke Rýchlej zdravotnej pomoci, ktorá ho transportovala do popradskej nemocnice. Celá záchranná akcia sa skončila dnes o polnoci.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety