Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zlatica

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Veriaci sa cez víkend zídu na hore Zvir pri Litmanovej

Autor: SITA, 2. augusta 2014 06:42
Litmanová_púť Foto: magnificat.sk

BRATISLAVA 2. augusta (WEBNOVINY) – Cez víkend sa uskutoční v Litmanovej v okrese Stará Ľubovňa archieparchiálna odpustová slávnosť na hore Zvir. Hlavným slúžiteľom v nedeľu bude prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Program púte sa začne v sobotu. Procesia pôjde na horu z dediny od kostola o 14:30. O 15:30 už bude na hore svätenie vody. Po nej bude nasledovať modlitba ruženca. O 17:00 sa začne veľká večiereň s požehnaním lítijných darov, po nej archijerejská svätá liturgia. Do polnoci ešte bude hudobno-slovné pásmo, Krížová cesta a polnočná svätá liturgia a eucharistická adorácia.

V nedeľu o 7:00 bude zakončenie adorácie s požehnaním, akatist za požehnanie rodín, duchovné slovo, slávnostný ruženec a púť vyvrcholí o 10:30 archijerejskou svätou liturgiou s myrovaním. Hlavným kazateľom bude eparchiálny biskup v Passaic (USA) Kurt Richard Burnette.


Zjavenia v Litmanovej

V novodobej histórii sa Litmanová dostala do povedomia hlavne v súvislosti s údajnými zjaveniami Panny Márie na hore Zvir, vzdialenej približne päť kilometrov od začiatku obce, v blízkosti poľských hraníc. Pravosť týchto zjavení je stále predmetom skúmania cirkvi.

Panna Mária sa údajne zjavila dvom dievčatám, vtedy jedenásťročnej Ivete Korčákovej a dvanásťročnej Kataríne Češelkovej v izbičke dreveného zrubu, ktorý dodnes stojí na lúke obkolesenej lesom. Panna Mária sedávala na drevenej lavičke. Predstavila sa ako Nepoškvrnená čistota. Želala si, aby sa obe dievčatá i ľudia prichádzali na toto miesto modliť.

Zjavenia údajne trvali od 5. augusta 1990 do 6. augusta 1995, každý mesiac, vždy v nedeľu po prvom piatku. Pri poslednom zjavení Božia Matka sľúbila, že tu ostáva stále prítomná nielen počas zjavení, ale aj po ich ukončení. Veriaci v hojnom počte pravidelne prichádzajú na toto miesto. Najviac sa schádzajú v nedeľu po prvom piatku v mesiaci. Toto miesto bolo 6. augusta 2004 ustanovené vladykom Jánom Babjakom za Miesto modlitby a kaplnka bola zasvätená Nepoškvrnenému počatiu Panny Márie.Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety