Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Mikuláš

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ochranári sa tešia, situácia vzácneho sokola je lepšia

Autor: SITA, 3. augusta 2014 09:05
Sokol červenonohý Samica druhu sokol červenonohý (lat. Falco vespertinus). Foto: SITA/Ochrana dravcov na Slovensku
BRATISLAVA 3. augusta (SITA) – Ochranári tento rok pozorujú pozitívny zvrat v živote populácie sokola červenonohého na Slovensku. Tento dravec je v našej krajine považovaný za druh ohrozený vyhynutím pre kriticky nízky počet hniezdiacich párov.

V roku 2013 bolo preukázané hniezdenie len jediného páru, tento rok je situácia o niečo lepšia. Ornitológovia z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS) hlásia štyri hniezdne teritória.


Hniezda opustilo 11 mláďat

"V týchto dňoch mláďatá opúšťajú svoje hniezda a vydávajú sa na svoje prvé lety v jeho bezprostrednom okolí," uviedol Roman Slobodník z RPS. Populácia tohto dravca mala na našom území v ostatných rokoch neustále klesajúci trend. V roku 2012 sme nezaznamenali ani jedno úspešné hniezdenie a vlani jeden pár vyviedol štyri mláďatá.

Tento rok hniezda opustilo spolu 11 mláďat. "Takýto výsledok sme zaznamenali naposledy v roku 2007, čo nám dodáva nádej a motiváciu do ďalšej práce," dodal Slobodník.

Pre negatívny populačný trend je Ochrana dravcov na Slovensku od roku 2012 spoluriešiteľom unikátneho projektu na záchranu tohto druhu dravca. Projekt LIFE + Ochrana sokola červenonohého v Karpatskej kotline slúži vo vybraných územiach Slovenska s historickým alebo súčasným výskytom sokola na aktivity, ktoré by mali prinavrátiť tento druh do krajiny.

Sokol červenonohý Samec druhu sokol červenonohý (lat. Falco vespertinus). Ochranári tento rok pozorujú pozitívny zvrat v živote populácie sokola červenonohého na Slovensku. Foto: SITA/Ochrana dravcov na SlovenskuV Maďarsku sa podaril operený zázrak

"Na jeseň sa chystáme do týchto lokalít inštalovať 200 hniezdnych možností v podobe hniezdnych búdok. Okrem toho by sme radi oživili krajinu a výsadbou stromov by sme prispeli k zvýšeniu biodiverzity," doplnil Slobodník. Pre sokola červenonohého sú veľmi dôležité stromy vysokého vzrastu.

Aj keď si sokoly vlastné hniezdo nestavajú, obsadzujú hniezda iných druhov, napríklad vrán, strák či havranov, v ktorých vychovávajú svoje mláďatá. "Tieto druhy si stavajú svoje hniezda najčastejšie vysoko na stromoch," vysvetlila Lucia Deutschová z RPS.

V Maďarsku hniezdi v súčasnosti už viac ako tisícka párov sokolov vo veľkých kolóniách, ktoré by postupne mohli dotovať slovenskú populáciu v prípade, že sa na našom území podarí vytvoriť vhodné podmienky. "Projekt maďarských kolegov sa dá označiť ako operený zázrak, veď za sedem rokov sa im podarilo zdvojnásobiť populáciu druhu v krajine," uviedol Slobodník. Ochranári budú podľa Deutschovej radi, ak tento druh exoticky sfarbeného dravca budú môcť zachovať pre ďalšie generácie.

Sokol červenonohý Mláďatá druhu sokol červenonohý (lat. Falco vespertinus). Foto: SITA/Ochrana dravcov na Slovensku


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy