Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Nataša

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ochranári sa tešia, situácia vzácneho sokola je lepšia

Autor: SITA, 3. augusta 2014 09:05
Sokol červenonohý Samica druhu sokol červenonohý (lat. Falco vespertinus). Foto: SITA/Ochrana dravcov na Slovensku
BRATISLAVA 3. augusta (SITA) – Ochranári tento rok pozorujú pozitívny zvrat v živote populácie sokola červenonohého na Slovensku. Tento dravec je v našej krajine považovaný za druh ohrozený vyhynutím pre kriticky nízky počet hniezdiacich párov.

V roku 2013 bolo preukázané hniezdenie len jediného páru, tento rok je situácia o niečo lepšia. Ornitológovia z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS) hlásia štyri hniezdne teritória.


Hniezda opustilo 11 mláďat

"V týchto dňoch mláďatá opúšťajú svoje hniezda a vydávajú sa na svoje prvé lety v jeho bezprostrednom okolí," uviedol Roman Slobodník z RPS. Populácia tohto dravca mala na našom území v ostatných rokoch neustále klesajúci trend. V roku 2012 sme nezaznamenali ani jedno úspešné hniezdenie a vlani jeden pár vyviedol štyri mláďatá.

Tento rok hniezda opustilo spolu 11 mláďat. "Takýto výsledok sme zaznamenali naposledy v roku 2007, čo nám dodáva nádej a motiváciu do ďalšej práce," dodal Slobodník.

Pre negatívny populačný trend je Ochrana dravcov na Slovensku od roku 2012 spoluriešiteľom unikátneho projektu na záchranu tohto druhu dravca. Projekt LIFE + Ochrana sokola červenonohého v Karpatskej kotline slúži vo vybraných územiach Slovenska s historickým alebo súčasným výskytom sokola na aktivity, ktoré by mali prinavrátiť tento druh do krajiny.

Sokol červenonohý Samec druhu sokol červenonohý (lat. Falco vespertinus). Ochranári tento rok pozorujú pozitívny zvrat v živote populácie sokola červenonohého na Slovensku. Foto: SITA/Ochrana dravcov na SlovenskuV Maďarsku sa podaril operený zázrak

"Na jeseň sa chystáme do týchto lokalít inštalovať 200 hniezdnych možností v podobe hniezdnych búdok. Okrem toho by sme radi oživili krajinu a výsadbou stromov by sme prispeli k zvýšeniu biodiverzity," doplnil Slobodník. Pre sokola červenonohého sú veľmi dôležité stromy vysokého vzrastu.

Aj keď si sokoly vlastné hniezdo nestavajú, obsadzujú hniezda iných druhov, napríklad vrán, strák či havranov, v ktorých vychovávajú svoje mláďatá. "Tieto druhy si stavajú svoje hniezda najčastejšie vysoko na stromoch," vysvetlila Lucia Deutschová z RPS.

V Maďarsku hniezdi v súčasnosti už viac ako tisícka párov sokolov vo veľkých kolóniách, ktoré by postupne mohli dotovať slovenskú populáciu v prípade, že sa na našom území podarí vytvoriť vhodné podmienky. "Projekt maďarských kolegov sa dá označiť ako operený zázrak, veď za sedem rokov sa im podarilo zdvojnásobiť populáciu druhu v krajine," uviedol Slobodník. Ochranári budú podľa Deutschovej radi, ak tento druh exoticky sfarbeného dravca budú môcť zachovať pre ďalšie generácie.

Sokol červenonohý Mláďatá druhu sokol červenonohý (lat. Falco vespertinus). Foto: SITA/Ochrana dravcov na Slovensku


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety