Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Bibiána

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Masívny zosuv vo Vrátnej by sa podľa geológov nemal opakovať

Autor: SITA, 1. augusta 2014 15:33
Vo Vrátnej bojujú so škodami, vojaci osadili most Foto: SITA/Milo Fabian
BRATISLAVA 1. augusta (WEBNOVINY) - Masívny zosuv, ktorý 21. júla postihol Vrátnu dolinu, by sa tam v blízkom období nemal opakovať. Informovali o tom v piatok na tlačovej konferencii v Bratislave zástupcovia Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Podľa geológa Pavla Liščáka, ktorý skúmal miesto zosuvu, nie je na mieste dostatok materiálu, ktorý by sa mohol v prípade dažďov zosunúť.

Odporúčame aj:

Vláda dá tri milióny na boj so spúšťou v Terchovej a Vrátnej

Obnova Vrátnej doliny bude stáť zhruba desať miliónov eurPodľa Liščáka spôsobili 21. júla výdatné dažde vo Vrátnej doline množstvo menších zosuvov. "Tie následne začali prúdiť lavínovými žľabmi a zlievali sa dokopy," povedal. Tým sa podľa neho vytvoril kamenisto-hlinený prúd z hustotou dve tony na meter kubický.

Obrazom: Vo Vrátnej bojujú so škodami, vojaci osadili most


Ten si následne našiel cestu v koryte miestnej rieky. Vo Vrátnej doline sa zosunulo približne 100 000 metrov kubických hliny a kamenia. Podľa Liščáka k zosuvu prispela aj výrazná prítomnosť vápenca v miestnych kopcoch. Kamenisto-hlinený prúd sa po ňom ľahšie kĺzal.

Geológovia upozorňujú, že podobné javy nie sú v regióne výnimočné. "Napríklad v Terchovej v roku 1848 si zosuv vyžiadal 14 mŕtvych," pripomína Liščák. Zopakovanie podobných zosuvov je podľa neho možné, ale až po určitom období, aj po desiatkach rokov. Geológovia predpokladajú, že s nárastom počtu masívnych prívalových dažďov môžu byť zosuvy častejšie.

Obrazom: Prívalová voda sa prehnala niekoľkými obcami v blízkosti Kežmarku


Prívalový dážď a následný kamenisto-hlinený prúd 21. júla spustošili Vrátnu dolinu. Voda vytrhla kusy asfaltu z prístupovej cesty do doliny a spolu s hlinou a kameňmi zmietla aj zaparkované autá. Horská chata Vrátna, z ktorej premáva lanovka na hrebeň Malej Fatry, zostala zatopená a na cestu pod ňou sa zosunul svah. Z postihnutej oblasti museli záchranári evakuovať 122 ľudí. Celkové škody po zosuve vyčíslili zhruba na 10 miliónov eur.

Obrazom: Búrky na Slovensku zanechali po sebe spúšť


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy