Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Drahomíra, Mário

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Masívny zosuv vo Vrátnej by sa podľa geológov nemal opakovať

Autor: SITA, 1. augusta 2014 15:33
Vo Vrátnej bojujú so škodami, vojaci osadili most Foto: SITA/Milo Fabian
BRATISLAVA 1. augusta (WEBNOVINY) - Masívny zosuv, ktorý 21. júla postihol Vrátnu dolinu, by sa tam v blízkom období nemal opakovať. Informovali o tom v piatok na tlačovej konferencii v Bratislave zástupcovia Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Podľa geológa Pavla Liščáka, ktorý skúmal miesto zosuvu, nie je na mieste dostatok materiálu, ktorý by sa mohol v prípade dažďov zosunúť.

Odporúčame aj:

Vláda dá tri milióny na boj so spúšťou v Terchovej a Vrátnej

Obnova Vrátnej doliny bude stáť zhruba desať miliónov eurPodľa Liščáka spôsobili 21. júla výdatné dažde vo Vrátnej doline množstvo menších zosuvov. "Tie následne začali prúdiť lavínovými žľabmi a zlievali sa dokopy," povedal. Tým sa podľa neho vytvoril kamenisto-hlinený prúd z hustotou dve tony na meter kubický.

Obrazom: Vo Vrátnej bojujú so škodami, vojaci osadili most


Ten si následne našiel cestu v koryte miestnej rieky. Vo Vrátnej doline sa zosunulo približne 100 000 metrov kubických hliny a kamenia. Podľa Liščáka k zosuvu prispela aj výrazná prítomnosť vápenca v miestnych kopcoch. Kamenisto-hlinený prúd sa po ňom ľahšie kĺzal.

Geológovia upozorňujú, že podobné javy nie sú v regióne výnimočné. "Napríklad v Terchovej v roku 1848 si zosuv vyžiadal 14 mŕtvych," pripomína Liščák. Zopakovanie podobných zosuvov je podľa neho možné, ale až po určitom období, aj po desiatkach rokov. Geológovia predpokladajú, že s nárastom počtu masívnych prívalových dažďov môžu byť zosuvy častejšie.

Obrazom: Prívalová voda sa prehnala niekoľkými obcami v blízkosti Kežmarku


Prívalový dážď a následný kamenisto-hlinený prúd 21. júla spustošili Vrátnu dolinu. Voda vytrhla kusy asfaltu z prístupovej cesty do doliny a spolu s hlinou a kameňmi zmietla aj zaparkované autá. Horská chata Vrátna, z ktorej premáva lanovka na hrebeň Malej Fatry, zostala zatopená a na cestu pod ňou sa zosunul svah. Z postihnutej oblasti museli záchranári evakuovať 122 ľudí. Celkové škody po zosuve vyčíslili zhruba na 10 miliónov eur.

Obrazom: Búrky na Slovensku zanechali po sebe spúšť


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety