Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Obrazom: Slovenský policajt zastrelil prevádzača z Ukrajiny

Autor: SITA, 2. augusta 2014 15:27
Slovenský policajt v noci zastrelil prevádzača z Ukrajiny Fotografie z fotopascí na hranici s Ukrajinou, ktoré zachytávajú prevádzača. Slovenský policajt na hraniciach o 3:00 hodine ráno zastrelil muža pri pokuse previezť cez hranice Vietnamcov. Bratislava, 2. august 2014. Foto: SITA/MV SR
BRATISLAVA 2. augusta (WEBNOVINY) - Ukrajinský prevádzač, ktorého v sobotu o 3:00 nadránom zastrelil na východnej hranici hraničný policajt, bol "známa firma", po ktorej naše orgány už dlhší čas pátrali, povedal v sobotu na brífingu v Bratislave minister vnútra Robert Kaliňák.

Obrazom: Slovenský policajt v noci zastrelil prevádzača z Ukrajiny


Prevádzač, ktorého polícia monitoruje už relatívne dlho a ktorý presne pred rokom strieľal na našu policajnú hliadku, opäť v sobotu nadránom prekročil slovensko-ukrajinskú hranicu spolu s piatimi prevádzanými osobami z Vietnamu.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.
Prevádzača monitorovali

"Avizoval som, že po vypuknutí rusko-ukrajinskej krízy začínajú byť prevádzači agresívnejší, a čo je horšie, začínajú chodiť ozbrojení. Tiež som hovoril, že nemôžeme vylúčiť, že v najbližšom období dôjde k situácii, pri ktorej takýto ozbrojený stret môže skončiť aj ujmou na zdraví alebo na živote, a to presne sa stalo dnes," povedal Kaliňák.

Prevádzača monitorovali systémami od piatku približne od 19:30, pričom mobilná zásahová jednotka Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície v Sobranciach sa na kontakt či stretnutie s ním pripravovala. K stretu podľa Kaliňáka prišlo v sobotu o 3:00, keď muž napriek opakovaným výzvam a varovným výstrelom nereagoval a ohrozoval so zbraňou tak prevádzané osoby, ako aj policajnú hliadku.

"Došlo k streľbe, pri ktorej bol prevádzač zranený, poskytli mu prvú pomoc, no aj napriek tomu zraneniam na mieste podľahol," vysvetlil minister vnútra. Nikto iný zranený nebol. V tejto chvíli podľa jeho slov rokujú zástupcovia našej cudzineckej polície so zástupcami ukrajinského ministerstva vnútra a ukrajinskej pohraničnej stráže.

Slovenský policajt v noci zastrelil prevádzača z Ukrajiny Fotografie z fotopascí na hranici s Ukrajinou, ktoré zachytávajú prevádzača. Slovenský policajt na hraniciach o 3:00 hodine ráno zastrelil muža pri pokuse previezť cez hranice Vietnamcov. Bratislava, 2. august 2014. Foto: SITA/MV SROpatrenia na hranici prinášajú ovocie

"K zastrelenému prevádzačovi je založený vyšetrovací spis, čiže budeme postupovať štandardným spôsobom, celá vec sa uzavrie a na záver, samozrejme, podáme aj bližšie informácie, ktoré budú výsledkom vyšetrovania," povedal Robert Kaliňák. Všetci piati migranti sa dostali do štandardného procesu, či už readmisnej dohody s Ukrajinou alebo v prípade, že požiadajú o azyl, do azylovej procedúry.

"Zvýšený výkon na našej hranici prináša riziko aj výraznejšie ozbrojených prevádzačských skupín, no verím, že dnešná udalosť bude mať akýsi preventívny účinok a situácia na slovensko-ukrajinskej hranici sa trochu upokojí," poznamenal minister rezortu vnútra. Zvýšené opatrenia prinášajú podľa jeho slov svoje ovocie.

"Z tohto pohľadu si myslím a verím, že tieto opatrenia majú aj preventívny účinok a tlak na slovensko-ukrajinskú hranicu bude nižší," dodal Kaliňák. Podľa neho však nie je možné vylúčiť, že sa niečo podobné stane opäť.

Slovenský policajt v noci zastrelil prevádzača z Ukrajiny Minister vnútra Robert Kaliňák (uprostred) počas mimoriadneho brífingu k nočnej prestrelke na hraniciach s Ukrajinou, pri ktorej zahynul ozbrojený prevádzač. Bratislava, 2. august 2014. Foto: SITA/Jozef JakubčoNa úseku stráži vyše 900 policajtov

"Nie je to jediná skupina, ktorú sme zaznamenali, že sa lepšie alebo silnejšie vyzbrojila. Tohto páchateľa sme však považovali za jedného z najagresívnejších," povedal. Keďže to nie je po prvý raz, keď takýmto spôsobom prekračoval hranicu, v tých najrizikovejších oblastiach momentálne operujú tí najvycvičenejší a najlepšie ozbrojení policajti, pripomenul Kaliňák.

Spomedzi všetkých hraníc, ktoré momentálne susedia s Ukrajinou, je práve tá naša najbezpečnejšia, povedal minister. "Nie je to len náš názor, ale aj minuloročné vyhodnotenie Európskej komisie. A to práve preto, že je výborne technicky vybavená," informoval.

Na danom stokilometrovom úseku je veľký počet policajtov, ktorí hranicu na smeny strážia, dnes ich je k dispozícii viac ako 900. "Obeť na živote je však vždy niečo, čo nás nemôže tešiť. No v tomto prípade sa tomuto incidentu nedalo vyhnúť, pričom išlo o veľmi nebezpečného páchateľa, ktorý nemal problém ohrozovať nielen policajné hliadky, ale aj civilných obyvateľov tohto regiónu. Z tohto pohľadu je jeden z týchto prípadov viac-menej vyriešený," dodal minister vnútra Robert Kaliňák.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety