Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Mikuláš

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Obrazom: Slovenský policajt zastrelil prevádzača z Ukrajiny

Autor: SITA, 2. augusta 2014 15:27
Slovenský policajt v noci zastrelil prevádzača z Ukrajiny Fotografie z fotopascí na hranici s Ukrajinou, ktoré zachytávajú prevádzača. Slovenský policajt na hraniciach o 3:00 hodine ráno zastrelil muža pri pokuse previezť cez hranice Vietnamcov. Bratislava, 2. august 2014. Foto: SITA/MV SR
BRATISLAVA 2. augusta (WEBNOVINY) - Ukrajinský prevádzač, ktorého v sobotu o 3:00 nadránom zastrelil na východnej hranici hraničný policajt, bol "známa firma", po ktorej naše orgány už dlhší čas pátrali, povedal v sobotu na brífingu v Bratislave minister vnútra Robert Kaliňák.

Obrazom: Slovenský policajt v noci zastrelil prevádzača z Ukrajiny


Prevádzač, ktorého polícia monitoruje už relatívne dlho a ktorý presne pred rokom strieľal na našu policajnú hliadku, opäť v sobotu nadránom prekročil slovensko-ukrajinskú hranicu spolu s piatimi prevádzanými osobami z Vietnamu.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.
Prevádzača monitorovali

"Avizoval som, že po vypuknutí rusko-ukrajinskej krízy začínajú byť prevádzači agresívnejší, a čo je horšie, začínajú chodiť ozbrojení. Tiež som hovoril, že nemôžeme vylúčiť, že v najbližšom období dôjde k situácii, pri ktorej takýto ozbrojený stret môže skončiť aj ujmou na zdraví alebo na živote, a to presne sa stalo dnes," povedal Kaliňák.

Prevádzača monitorovali systémami od piatku približne od 19:30, pričom mobilná zásahová jednotka Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície v Sobranciach sa na kontakt či stretnutie s ním pripravovala. K stretu podľa Kaliňáka prišlo v sobotu o 3:00, keď muž napriek opakovaným výzvam a varovným výstrelom nereagoval a ohrozoval so zbraňou tak prevádzané osoby, ako aj policajnú hliadku.

"Došlo k streľbe, pri ktorej bol prevádzač zranený, poskytli mu prvú pomoc, no aj napriek tomu zraneniam na mieste podľahol," vysvetlil minister vnútra. Nikto iný zranený nebol. V tejto chvíli podľa jeho slov rokujú zástupcovia našej cudzineckej polície so zástupcami ukrajinského ministerstva vnútra a ukrajinskej pohraničnej stráže.

Slovenský policajt v noci zastrelil prevádzača z Ukrajiny Fotografie z fotopascí na hranici s Ukrajinou, ktoré zachytávajú prevádzača. Slovenský policajt na hraniciach o 3:00 hodine ráno zastrelil muža pri pokuse previezť cez hranice Vietnamcov. Bratislava, 2. august 2014. Foto: SITA/MV SROpatrenia na hranici prinášajú ovocie

"K zastrelenému prevádzačovi je založený vyšetrovací spis, čiže budeme postupovať štandardným spôsobom, celá vec sa uzavrie a na záver, samozrejme, podáme aj bližšie informácie, ktoré budú výsledkom vyšetrovania," povedal Robert Kaliňák. Všetci piati migranti sa dostali do štandardného procesu, či už readmisnej dohody s Ukrajinou alebo v prípade, že požiadajú o azyl, do azylovej procedúry.

"Zvýšený výkon na našej hranici prináša riziko aj výraznejšie ozbrojených prevádzačských skupín, no verím, že dnešná udalosť bude mať akýsi preventívny účinok a situácia na slovensko-ukrajinskej hranici sa trochu upokojí," poznamenal minister rezortu vnútra. Zvýšené opatrenia prinášajú podľa jeho slov svoje ovocie.

"Z tohto pohľadu si myslím a verím, že tieto opatrenia majú aj preventívny účinok a tlak na slovensko-ukrajinskú hranicu bude nižší," dodal Kaliňák. Podľa neho však nie je možné vylúčiť, že sa niečo podobné stane opäť.

Slovenský policajt v noci zastrelil prevádzača z Ukrajiny Minister vnútra Robert Kaliňák (uprostred) počas mimoriadneho brífingu k nočnej prestrelke na hraniciach s Ukrajinou, pri ktorej zahynul ozbrojený prevádzač. Bratislava, 2. august 2014. Foto: SITA/Jozef JakubčoNa úseku stráži vyše 900 policajtov

"Nie je to jediná skupina, ktorú sme zaznamenali, že sa lepšie alebo silnejšie vyzbrojila. Tohto páchateľa sme však považovali za jedného z najagresívnejších," povedal. Keďže to nie je po prvý raz, keď takýmto spôsobom prekračoval hranicu, v tých najrizikovejších oblastiach momentálne operujú tí najvycvičenejší a najlepšie ozbrojení policajti, pripomenul Kaliňák.

Spomedzi všetkých hraníc, ktoré momentálne susedia s Ukrajinou, je práve tá naša najbezpečnejšia, povedal minister. "Nie je to len náš názor, ale aj minuloročné vyhodnotenie Európskej komisie. A to práve preto, že je výborne technicky vybavená," informoval.

Na danom stokilometrovom úseku je veľký počet policajtov, ktorí hranicu na smeny strážia, dnes ich je k dispozícii viac ako 900. "Obeť na živote je však vždy niečo, čo nás nemôže tešiť. No v tomto prípade sa tomuto incidentu nedalo vyhnúť, pričom išlo o veľmi nebezpečného páchateľa, ktorý nemal problém ohrozovať nielen policajné hliadky, ale aj civilných obyvateľov tohto regiónu. Z tohto pohľadu je jeden z týchto prípadov viac-menej vyriešený," dodal minister vnútra Robert Kaliňák.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy