Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

V Levočských lúkach sa zosúva svah, hasiči neustále zasahujú

Autor: SITA, 4. augusta 2014 14:22, aktualizované: 4. augusta 2014 16:22
Búrky na Slovensku za sebou zanechali dramatickú spúšť Foto: Ilustračné foto - SITA/Prezídium HaZZ
BRATISLAVA 4. augusta (WEBNOVINY) - Primátor Levoče Miroslav Vilkovský vyhlásil v pondelok o 9:00 mimoriadnu situáciu v mestskej časti Levočské Lúky. Dôvodom je ohrozenie životov a majetku občanov tejto mestskej časti Levoče po piatkových prívalových dažďoch. V tejto časti mesta sa podľa primátora začal po piatkových dažďoch zosúvať svah.

Všetky výstrahy a predpoveď počasia na celý týždeň si môžete pozrieť -----> v tomto článku."Došlo k zosuvu značného množstva podmočenej zeminy. Priamo sú ohrozené dva rodinné domy," uviedol primátor. Už v utorok by mal podľa primátora situáciu na mieste posúdiť geológ. Na základe jeho vyjadrení prijme mesto ďalšie opatrenia, môže to znamenať aj vysťahovanie ľudí z ohrozených domov. Odborník by mal tiež povedať, či nie sú ohrozené aj ďalšie domy.

Obrazom: Bratislavou sa prehnala búrka, zaplavené sú viaceré ulice


Na odpratávanie následkov prívalových dažďov využilo mesto pracovníkov na aktivačných prácach a techniku mesta Levoča, ako aj techniku a pracovníkov Technických služieb mesta Levoča a Stavebnej prevádzkarne, s.r.o. Levoča, v ktorej je mesto stopercentným vlastníkom. V odstraňovaní následkov mimoriadnej situácie bude mesto pokračovať.

Bratislavou sa prehnala búrka, zaplavené sú viaceré ulice Pohľad na zatopený podjazd pred križovatkou ulíc Bajkalská - Ružinovská v Bratislave. Foto: SITA/Jozef JakubčoHasiči majú plné ruky práce

Hasiči majú aj v pondelok plné ruky práce s odčerpávaním vody či s odstraňovaním popadaných stromov. Najviac zásahov v pondelok mali bratislavskí hasiči, ktorých od siedmej do dvanástej hodiny vyslali až k 72 udalostiam.

Vodu odčerpávali na uliciach Donnerova, Dunajská, Lehotského, Sasinkova, Bajkalská, Kováčska a na iných miestach. Hasiči v Trnavskom kraji zasahovali desaťkrát, v Žilinskom kraji štyrikrát a v Banskobystrickom či Prešovskom kraji trikrát.

"Išlo najmä o odčerpávanie vody zo zatopených pivníc rodinných a bytových domov, dvorov, záhrad, cestných komunikácií a o odstraňovanie spadnutých stromov a iných prekážok z cestných komunikácií," informuje Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru.
Brezno zachránili pred záplavami poldre

Nedeľná večerná prietrž mračien v Brezne nemala podľa štátnych vodohospodárov vážnejšie následky vďaka dvom suchým poldrom Drábsko a Lúčky, ktoré v minulých rokoch vybudovali na miestnych ľavostranných prítokoch Hrona. Uviedol to hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Ľuboš Krno s tým, že prívalový dážď zachytili oba poldre tak, že v minulosti často zaplavovanú Mliekarenskú ulicu tentoraz nezaplavilo.

"Ešte pred 10-timi rokmi rodinné domy na tejto ulici, ale aj bývalý objekt mliekarne povodňové vlny zaplavovali aj niekoľko ráz do roka. Slovenský vodohospodársky podnik sa preto rozhodol už pred niekoľkými rokmi vybudovať polder Drábsko so záchytnou kapacitou vyše 55-tisíc kubických metrov vody a Lúčky, ktorého objem dosahuje takmer 120-tisíc kubíkov. Odvtedy sa už obyvateľov tamojších ulíc ani pri zamračenej oblohe nezmocňuje panika. Počas nedeľňajšej prietrže mračien sa obidva poldre opäť skvele osvedčili, keď sa polder Lúčky naplnil úplne a polder Drábsko do polovice," uviedol Krno.

Odporúčame aj:

Obrazom: V Bratislave zúrila búrka, zatopilo viaceré ulicePripomenul, že v minulosti vodohospodári naprojektovali výstavbu suchého poldra aj v miestnej časti Mazorníkovo, no nakoniec tam vznikol súkromný rybník a v nedeľu tam zatopilo pivnice zhruba 10 rodinných domov. "Slovenský vodohospodársky podnik sa preto rozhodol iniciovať rokovanie s vedením mesta Brezno a vlastníkom pozemku, na ktorom by mohol byť vybudovaný ďalší polder transformujúci povodňovú vlnu z vodného toku Mazorníkovo. Spolu s prebudovaním doteraz prekrytej časti toku Mazorníkovo by sa potom vytvorila primeraná protipovodňová ochrana tejto časti Brezna pred náhlymi a prudkými lokálnymi zrážkami," dodal Krno s tým, že rokovanie o tejto téme bude v druhej polovici augusta.

Ako informoval banskobystrický krajský hovorca hasičov Erik Piater, v súvislosti s nedeľnými búrkami a prívalovými dažďami mali hasiči v kraji šesť výjazdov, pričom všetky boli v meste Brezno, kde zaplavilo pivnice rodinných domov, areál štadióna a na komunikácie padlo niekoľko stromov. Na odstránenie následkov búrok tam nasadili sedem kusov techniky a zasahovalo 15 hasičov zo staníc v Brezne, Pohorelej a Banskej Bystrici.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety