Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Oldrich

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ústavný súd zistil, že v dvoch procesoch porušili práva detí

Autor: SITA, 5. augusta 2014 12:17
kladivko Ústavný súd zistil, že pri konaniach porušili práva detí. (ilustračné foto) Foto: mup.vladars.net
KOŠICE 5. augusta (WEBNOVINY) – Ústavný súd SR (ÚS) v prvom polroku tohto roku konštatoval porušenie práv maloletých detí v dvoch nálezoch.

Ako v utorok informovala hovorkyňa ÚS Anna Pančurová, sťažovatelia v nich namietali porušenie základného práva na súdnu a inú právnu ochranu a Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd - právo na prerokovanie záležitosti v primeranej lehote. Porušovateľmi práv maloletých boli Okresný súd Dolný Kubín a Krajský súd v Bratislave.


Nesprávne uznesenie súdu zrušili

Predmetom sporu, ktorý rozhodoval Okresný súd Dolný Kubín, bolo začatie exekučného konania voči sťažovateľom ako dedičom po poručiteľovi vo veci zaplatenia jeho záväzkov z obchodných vzťahov veriteľom.

Ústavný súd rozhodol, že základné právo maloletých detí na súdnu ochranu a právo na spravodlivé súdne konanie bolo porušené postupom Okresného súdu Dolný Kubín. Zrušil uznesenie OS Dolný Kubín a vrátil mu vec na ďalšie konanie s tým, že okresný súd je viazaný právnym názorom ústavného súdu a musí postupovať v súlade s jeho rozhodnutím.

V druhej sťažnosti, ktorá svojím obsahom vďaka médiám zaujala aj pozornosť širokej verejnosti, namietala sťažovateľka zastupujúca maloletých rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave v konaní o návrat detí do krajiny obvyklého pobytu.


Ústavný súd sa opieral o justíciu Únie

"Ústavný súd sa pri rozhodovaní o tejto veci opieral o judikatúru Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý konštatoval, že Dohovor o právach dieťaťa a Dohovor o občianskoprávnych aspektoch medzinárodných únosov detí, tzv. Haagsky dohovor, musia byť interpretované v súlade a bez vzájomného konfliktu, pričom rozhodujúci je záujem dieťaťa. ESĽP zdôrazňuje, že vnútroštátne orgány sú povinné náležite preskúmať celú rodinnú situáciu, vrátane tvrdení o vážnej ujme, ktorá by dieťaťu v prípade návratu hrozila," hovorí predsedníčka ÚS Ivetta Macejková.

Doložila, že krajinou obvyklého pobytu dieťaťa je miesto, ktoré odzrkadľuje istú mieru začlenenia dieťaťa do sociálneho a rodinného prostredia a toto preskúmanie musia súdy aj náležite odôvodniť vo svojich rozhodnutiach.

"Krajský súd odmietol návrh sťažovateľky na nariadenie znaleckého dokazovania z odboru detskej psychológie napriek tomu, že predložené správy psychológa signalizovali možnosť psychickej traumy nariadením návratu maloletých detí do Francúzskej republiky. Pri rešpektovaní zásady prihliadania k najlepšiemu záujmu dieťaťa mal krajský súd tvrdenie matky maloletých detí o možnosti vzniku psychickej ujmy náležite preskúmať, zohľadniť pri svojom rozhodovaní a následne posúdiť adekvátnosť primeraných opatrení na ochranu prevažne materiálneho charakteru navrhnutých otcom," uviedla Macejková.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy