Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zlatica

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ústavný súd zistil, že v dvoch procesoch porušili práva detí

Autor: SITA, 5. augusta 2014 12:17
kladivko Ústavný súd zistil, že pri konaniach porušili práva detí. (ilustračné foto) Foto: mup.vladars.net
KOŠICE 5. augusta (WEBNOVINY) – Ústavný súd SR (ÚS) v prvom polroku tohto roku konštatoval porušenie práv maloletých detí v dvoch nálezoch.

Ako v utorok informovala hovorkyňa ÚS Anna Pančurová, sťažovatelia v nich namietali porušenie základného práva na súdnu a inú právnu ochranu a Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd - právo na prerokovanie záležitosti v primeranej lehote. Porušovateľmi práv maloletých boli Okresný súd Dolný Kubín a Krajský súd v Bratislave.


Nesprávne uznesenie súdu zrušili

Predmetom sporu, ktorý rozhodoval Okresný súd Dolný Kubín, bolo začatie exekučného konania voči sťažovateľom ako dedičom po poručiteľovi vo veci zaplatenia jeho záväzkov z obchodných vzťahov veriteľom.

Ústavný súd rozhodol, že základné právo maloletých detí na súdnu ochranu a právo na spravodlivé súdne konanie bolo porušené postupom Okresného súdu Dolný Kubín. Zrušil uznesenie OS Dolný Kubín a vrátil mu vec na ďalšie konanie s tým, že okresný súd je viazaný právnym názorom ústavného súdu a musí postupovať v súlade s jeho rozhodnutím.

V druhej sťažnosti, ktorá svojím obsahom vďaka médiám zaujala aj pozornosť širokej verejnosti, namietala sťažovateľka zastupujúca maloletých rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave v konaní o návrat detí do krajiny obvyklého pobytu.


Ústavný súd sa opieral o justíciu Únie

"Ústavný súd sa pri rozhodovaní o tejto veci opieral o judikatúru Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý konštatoval, že Dohovor o právach dieťaťa a Dohovor o občianskoprávnych aspektoch medzinárodných únosov detí, tzv. Haagsky dohovor, musia byť interpretované v súlade a bez vzájomného konfliktu, pričom rozhodujúci je záujem dieťaťa. ESĽP zdôrazňuje, že vnútroštátne orgány sú povinné náležite preskúmať celú rodinnú situáciu, vrátane tvrdení o vážnej ujme, ktorá by dieťaťu v prípade návratu hrozila," hovorí predsedníčka ÚS Ivetta Macejková.

Doložila, že krajinou obvyklého pobytu dieťaťa je miesto, ktoré odzrkadľuje istú mieru začlenenia dieťaťa do sociálneho a rodinného prostredia a toto preskúmanie musia súdy aj náležite odôvodniť vo svojich rozhodnutiach.

"Krajský súd odmietol návrh sťažovateľky na nariadenie znaleckého dokazovania z odboru detskej psychológie napriek tomu, že predložené správy psychológa signalizovali možnosť psychickej traumy nariadením návratu maloletých detí do Francúzskej republiky. Pri rešpektovaní zásady prihliadania k najlepšiemu záujmu dieťaťa mal krajský súd tvrdenie matky maloletých detí o možnosti vzniku psychickej ujmy náležite preskúmať, zohľadniť pri svojom rozhodovaní a následne posúdiť adekvátnosť primeraných opatrení na ochranu prevažne materiálneho charakteru navrhnutých otcom," uviedla Macejková.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety