Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zlatica

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slováci utekajú z Líbye, pomáha im Poľsko aj Taliansko

Autor: SITA, 5. augusta 2014 12:33
libya V Líbyi zúria boje, utekajú aj slovenskí občania. Foto: Ilustračné foto SITA/AP
BRATISLAVA 5. augusta (WEBNOVINY) – Z Líbye, kde už niekoľko týždňov bojujú znepriatelené milície, utekajú po výzve nášho rezortu diplomacie slovenskí občania. Keďže Slovensko nemá v africkej krajine svoj zastupiteľský úrad, s presunom Slovákov do bezpečia pomáhajú iné štáty EÚ.

"Vyjadrujeme vďačnosť Poľskej republike za to, že nám maximálne promptne vyšli v ústrety, keď neskoro večer 31. júla zareagovali na našu prosbu a na poslednú chvíľu našli pre občanov SR voľné miesta v poľskom lietadle z Tripolisu," povedali agentúre SITA z tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí. Ďalších Slovákov presunú tento týždeň do Talianska.

Odporúčame:

Ceny ropy podporili obavy z násilností v Líbyi a Iraku

Horiaci zásobník ropy v Líbyi ohrozuje aj plynové nádrže

Islamisti po bojoch obsadili druhé najväčšie mesto Líbye
Trvalý pobyt v Líbyi majú desiatky Slovákov

Rezort zahraničia vie o približne dvoch desiatkach Slovákov, ktorí majú v Líbyi trvalý pobyt. V registračnom systéme ministerstva okrem toho evidujú ešte jedného nášho občana, ktorý ako cieľ svojej cesty uviedol Líbyu. Ministerstvo zahraničných vecí sa so všetkými Slovákmi skontaktovalo, africký štát odporúčajú okamžite opustiť.

"Vláda nemá kontrolu nad bezpečnostnou situáciou a v krajine prebieha ozbrojený konflikt medzi znepriatelenými milíciami. Pobyt cudzincov v krajine je preto spojený s vysokým rizikom ohrozenia života," uvádza sa v odporúčaní ministerstva.


Našim občanom pomáha ambasáda v Káhire

Konzulárnu asistenciu našim občanom v Líbyi zabezpečuje veľvyslanectvo v Káhire. V prípade núdze však môžu Slováci požiadať o pomoc na ktoromkoľvek efektívnom veľvyslanectve alebo generálnom konzuláte členských krajín EÚ v Líbyi. Obrátiť sa môžu na ambasády Talianska, Maďarska, Veľkej Británie a Rumunska.

V Líbyi sa bojuje už niekoľko týždňov. Centrálna vláda sa snaží získať kontrolu nad ozbrojenými skupinami, milíciami a brigádami bývalých povstalcov, ktorí v roku 2011 pomohli zvrhnúť diktátora Muammara Kaddáfího a teraz sa odmietajú odzbrojiť. V dôsledku zhoršenia bezpečnostnej situácie OSN aj Červený kríž už stiahli svojich zamestnancov z Líbye, krajinu opustili aj diplomati USA.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety