Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Eleonóra

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slovenské jaskyne vynovia, opraviť majú chodníky i zábradlia

Autor: SITA, 10. augusta 2014 06:26
gombasecka street view Záber z virtuálnej prehliadky Gombaseckej jaskyne na Google. Foto: www.google.sk
BRATISLAVA 10. augusta (WEBNOVINY) - Štátna ochrana prírody SR vyčlenila na rekonštrukciu piatich turistom sprístupnených jaskýň 942 595 eur.

Ako agentúru SITA informoval Peter Labaška zo Slovenskej správy jaskýň, rekonštrukčné práce sú zamerané na obnovu turistickej infraštruktúry v jaskyniach. Konkrétne vynovia zariadenia v Belianskej, Bystrianskej, Gombaseckej, Ochtinskej aragonitovej jaskyni a jaskyni Domica.


Pôvodné zábradlie nahradia

"Rekonštrukcia prehliadkových trás jaskýň v sebe zahŕňa kompletnú výmenu pôvodného oceľového zábradlia popri prehliadkových trasách pre návštevníkov, vrátane nevyhnutných úprav betónových častí chodníkov v záujme bezpečnosti osôb a výmenu jedných dverí," povedal Labaška. Celková dĺžka zrekonštruovaného zábradlia má byť podľa neho približne 4100 metrov. Všetky práce vykoná súkromný dodávateľ.

Počas prác budú jaskyne verejnosti neprístupné. Konkrétne Bystrianska jaskyňa od 1. novembra do 31. decembra, Belianska jaskyňa a jaskyňa Domica od 1. októbra do 31. marca 2015. Gombasecká jaskyňa a Ochtinská aragonitová jaskyňa budú mimo prevádzky zhodne od 1. novembra do 31. marca 2015.


Ochránia jaskynnú mikroklímu

Rekonštrukcia a inštalovanie bezúdržbových prvkov technickej infraštruktúry povedie podľa Slovenskej správy jaskýň k minimalizácii negatívnych vplyvov pri následnej prevádzke a údržbe.

Eliminuje sa napríklad potreba náterov železných častí, čím sa vylúči ovplyvňovanie jaskynnej mikroklímy. Takmer všetky sprístupnené jaskyne sú totiž aj významnými lokalitami výskytu netopierov, ktoré sú na zmeny mikroklímy citlivé. Rekonštrukcia má tiež prispieť k plynulosti prevádzky a vyššej bezpečnosti návštevníkov.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety