Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Bibiána

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slovenské jaskyne vynovia, opraviť majú chodníky i zábradlia

Autor: SITA, 10. augusta 2014 06:26
gombasecka street view Záber z virtuálnej prehliadky Gombaseckej jaskyne na Google. Foto: www.google.sk
BRATISLAVA 10. augusta (WEBNOVINY) - Štátna ochrana prírody SR vyčlenila na rekonštrukciu piatich turistom sprístupnených jaskýň 942 595 eur.

Ako agentúru SITA informoval Peter Labaška zo Slovenskej správy jaskýň, rekonštrukčné práce sú zamerané na obnovu turistickej infraštruktúry v jaskyniach. Konkrétne vynovia zariadenia v Belianskej, Bystrianskej, Gombaseckej, Ochtinskej aragonitovej jaskyni a jaskyni Domica.


Pôvodné zábradlie nahradia

"Rekonštrukcia prehliadkových trás jaskýň v sebe zahŕňa kompletnú výmenu pôvodného oceľového zábradlia popri prehliadkových trasách pre návštevníkov, vrátane nevyhnutných úprav betónových častí chodníkov v záujme bezpečnosti osôb a výmenu jedných dverí," povedal Labaška. Celková dĺžka zrekonštruovaného zábradlia má byť podľa neho približne 4100 metrov. Všetky práce vykoná súkromný dodávateľ.

Počas prác budú jaskyne verejnosti neprístupné. Konkrétne Bystrianska jaskyňa od 1. novembra do 31. decembra, Belianska jaskyňa a jaskyňa Domica od 1. októbra do 31. marca 2015. Gombasecká jaskyňa a Ochtinská aragonitová jaskyňa budú mimo prevádzky zhodne od 1. novembra do 31. marca 2015.


Ochránia jaskynnú mikroklímu

Rekonštrukcia a inštalovanie bezúdržbových prvkov technickej infraštruktúry povedie podľa Slovenskej správy jaskýň k minimalizácii negatívnych vplyvov pri následnej prevádzke a údržbe.

Eliminuje sa napríklad potreba náterov železných častí, čím sa vylúči ovplyvňovanie jaskynnej mikroklímy. Takmer všetky sprístupnené jaskyne sú totiž aj významnými lokalitami výskytu netopierov, ktoré sú na zmeny mikroklímy citlivé. Rekonštrukcia má tiež prispieť k plynulosti prevádzky a vyššej bezpečnosti návštevníkov.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy