Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Bohdana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Pred piatimi rokmi zahynuli v Handlovej dvadsiati baníci

Autor: SITA, 10. augusta 2014 07:00
handlova Spomienka na obete tragického výbuchu v bani pri príležitosti prvého výročia od nešťastia. Foto: ilustračné, SITA/Dušan Hein
BRATISLAVA 10. augusta (WEBNOVINY) - V nedeľu uplynulo päť rokov od tragédie v bani Handlová. Obeťami banského nešťastia sa 10. augusta 2009 stali 20 baníci – 11 banských záchranárov a deväť baníkov, ktorí likvidovali požiar v časti Východnej šachty v hĺbke zhruba 330 metrov pod povrchom.

Približne o 9:30 sa prerušilo telefonické spojenie a vypadli snímače, ktoré indikujú stav banských plynov. Pravdepodobne vtedy nastal výbuch, ktorého tlaková vlna ľahko zranila aj ďalších deviatich baníkov, ktorí boli od miesta nešťastia vzdialení 150 až 200 metrov.


Rozsudok zatiaľ nepadol

Obžaloba bola doručená Okresnému súdu Prievidza v júni 2012 a od 9. septembra 2013 sa na Okresnom súde Prievidza konalo prvé pojednávanie v tejto veci. Obvineným, ktorí boli v čase výbuchu zamestnaní v spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza a.s. a podieľali sa na riadení likvidácie požiaru v bani, hrozí trest odňatia slobody od štyroch do desať rokov.

Vo februári a apríli 2014 na prievidzskom Okresnom súde pokračovali pojednávania s obžalovanými v prípade výbuchu v bani Handlová a ako informoval v júli 2014 Roman Tarabus z Krajského súdu v Trenčíne agentúru SITA, ďalšie termíny hlavného pojednávania sú vytýčené na 15. a 20. októbra a naplánované je oboznamovanie s listinnými dôkazmi zo spisu. Dokazovanie v tejto trestnej veci sa chýli ku koncu, termín vyhlásenia rozsudku ešte nie je známy.


Deň bielych ruží

V Handlovej si v nedeľu banícku tragédiu pripomenú Dňom bielych ruží. Na Kostole sv. Kataríny sa rozozvučia zvony, čo predstavuje posledné spojenie s baníkmi v podzemí z 10. augusta 2009 a počas celého dňa môžu pozostalí i verejnosť položiť k Pamätníku baníkov bielu ružu. Podvečer sa bude pri pamätníku konať stretnutie predstaviteľov Handlovského baníckeho spolku, mesta i vlády.

10. august je pamätným Dňom obetí banských nešťastí od októbra 2010, kedy ho schválili poslanci NR SR ako pripomienku na nešťastie v Handlovej, v regióne Hornej Nitry si však pripomínajú aj ďalšie banícke nešťastie, tragédiu, ktorá sa stala 16. novembra 2006 v bani v Novákoch a pri ktorej zahynuli v závale štyria baníci. V čase závalu boli v bani aj ďalší ľudia, tým sa však podarilo ujsť. Po závale nasledovala záchranná akcia, avšak po 55 hodinách zhasla nádej, že by niekto zo štvorice mužov mohol prežiť. Ich telá hľadali ešte dlhé mesiace, preto o ich vyhlásení za mŕtvych musel rozhodnúť súd.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety