Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

V kauze Osrblie sa telefonovalo okrem holubičiek aj o kameni

Autor: SITA, 11. augusta 2014 13:39, aktualizované: 11. augusta 2014 18:51
súd, kladivko ilustračné foto Foto: Shutterstock
PEZINOK 11. augusta (WEBNOVINY) – Mierne prísnejšie tresty ako v pôvodnom trestnom rozkaze dnes navrhol prokurátor v záverečnej reči pre bývalého poradcu expremiérky Ivety Radičovej Martina N. a bývalého veľvyslanca v Keni Igora L. v kauze o údajnej nepriamej korupcii pri dostavbe biatlonového areálu Osrblie.

Prokurátor však ani na konci súdneho procesu nenavrhuje pre obžalovaných, aby skončili za mrežami. Obaja by mali podľa žalobcu dostať dvojročné tresty odňatia slobody s podmienečným odkladom na tri roky ako aj peňažné tresty.

U Martina N. by to podľa prokurátora malo byť 30 000 eur a Juraj L. by mal zaplatiť 15 000 eur. Výsledok sa dozvie verejnosť pravdepodobne v utorok, keď Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) zrejme vynesie rozsudok, ak sa skončia záverečné reči.

Odporúčame:

Exporadca Radičovej odmieta, že chcel úplatok za Osrblie

Súd prehral telefonáty exporadcu Radičovej o kauze OsrblieV odpočutých telefonátoch kauzy o údajnej nepriamej korupcii pri dostavbe biatlonového areálu Osrblie sa hovorilo okrem holubičiek aj o kameni.

Na súdnom pojednávaní v pondelok pustili odpočutý hovor, v ktorom toto slovo použil už odsúdený stavebník Peter Kňazík, keď telefonoval obžalovanému Igorovi L.

Bolo to pár dní pred tým, ako sa za ním vybral do Bratislavy. "Nesieme aj ten kameň, tak na dodávke by sme prišli," povedal Kňazík v telefóne.


Igor L. preberal desaťtisíce eur

Igora L. zadržali počas policajnej akcie 29. júla 2011 pri preberaní 30-tisíc eur, a to v kancelárskych priestoroch bývalého poradcu expremiérky Ivety Radičovej Martina N. Igor L. a Martin N. teraz čelia obžalobe, si za vybavenie 300-tisícovej dotácie od úradu vlády na dostavbu areálu žiadali "desiatok" z dotácie. Podľa žalobcu sľuboval Martin N. za úplatok aj vybavenie ďalšej dotácie 1,3 milióna eur od ministerstva školstva.

úplatok ilustračné foto Foto: Blogspot.com
Igor L. v pondelok vysvetľoval, že v telefonáte, kde sa spomenul kameň, išlo o komunikáciu s Kňazíkom, keď si spolu dohadovali stretnutie.

"To ako on nazýva veci, to sa treba spýtať jeho," vyhlásil Igor L. Podľa vlastných slov očakával, že na stretnutí, ktoré bolo dlhodobo pripravované, donesie stavebník dohodnutú sumu finančnej odmeny za dlhodobé poskytovanie služieb a konzultácií k Osrbliu.

"Neboli sme dohodnutí, že by mal doniesť nejaké kamene," povedal Igor L. Na júnovom pojednávaní súd prehral iný hovor, v ktorom Igor L. spomenul Martinovi N., že možno nejaké holubičky k Váhu priletia.

Tento telefonát sa odohral po telefonáte Igora L. so stavebníkom Petrom Kňazíkom, ktorého označil v telefonáte top klientom a použil na neho prezývku Cencúľ.


Kňažíka nazývali Cencúľ

Igor L. koncom júna na súde vysvetľoval, že Kňažíka humorne označovali ako Cencúľa. Použitie slova holubičky nevysvetlil, nespomenul si, či aj toto slovo znamenalo niečo humorné. Martin N. vysvetľoval, že z rozhovoru vyplýva, že Igora L. nevníma alebo nepočúva a žiada ho, aby komunikovali neskôr.

V kauze už vypovedala aj expremiérka Iveta Radičová, ktorá na súde vylúčila, že by sa niekedy rozprávala so svojím bývalým externým poradcom Martinom N. o dostavbe biatlonového areálu v Osrblí.


Radičovej exporadca odmietal informácie o úplatku

Martin N. na súde v úvode procesu odmietol, že by si žiadal úplatok alebo odmenu za vybavenie dotácie na dostavbu biatlonového areálu v Osrblí. Úplatky, ako povedal, nepýtal nikdy počas svojej kariéry. Igor L. na súde hovoril, že nevie o žiadnom ovplyvňovaní poskytovateľov dotácií.

"Nedostal som sa k informáciám, že by niekto niekoho ovplyvňoval," povedal Igor L. Pred svojím zadržaním políciou videl už pár minút pred tým, ako policajti na dvore zadržali Kňazíka a Prečucha, keď mu odovzdali peniaze. Igorovi L. ani vtedy podľa vlastných slov nenapadlo, že by sa dopustil nelegálnej činnosti. Na stretnutí pred zadržaním mu údajne prezentovali, že odovzdali odmenu za konzultačnú činnosť.


Fico adresoval Radičovej nepekné slová

Sudca prípad rozhodol trestným rozkazom ešte 10. októbra minulého roka a vtedy uznal štvoricu obvinených mužov vinnými. Martinovi N. a jeho spoluobvinenému Igorovi L. sudca trestným rozkazom vymeral rovnaké podmienečné tresty, konkrétne jeden rok s podmienečným odkladom na dva roky, a peňažný trest – každému 10-tisíc eur.

fico radicova Robert Fico (vpravo) a expremiérka Iveta Radičová (vľavo) majú medzi sebou nevyriešené ospravedlnenie od premiéra. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Peter Kňazík dostal deväť mesiacov s podmienečným odkladom na jeden rok a Pavol Prečuch polročný trest s podmienečným odkladom na jeden rok.

Pre dvojicu Kňazík a Prečuch je verdikt právoplatný, lebo sa proti nemu neodvolali (v prípade Prečucha prokuratúra stiahla svoj pôvodný odpor). Martin N. a Igor L. podali odpor a v ich prípade tak urobil aj prokurátor, takže o ich treste sa bude rozhodovať na hlavnom pojednávaní.

V súvislosti s touto kauzou Radičová na Okresnom súde v Pezinku čiastočne uspela so svojou civilnou žalobou na výroky súčasného premiéra Roberta Fica – podľa prvostupňového súdu by sa jej mal ospravedlniť za výrok: "So všetkými právnymi následkami chcem povedať tri závery. Premiérka je neschopná, je klamárka a je podozrivá z korupcie. V kancelárii predsedníčky vlády je systém vyberania desiatkov. Neverím, že by o tom premiérka nevedela."

Fico sa však odvolal a Krajský súd v Bratislave rozsudok zrušil. Podľa denníka Sme verdikt tým, že premiérovi nedoručili predvolanie, zrušili. Na Úrade vlády SR ho totiž prevzala osoba, ktorá nemala splnomocnenie. Okresný súd musí rozhodnúť znovu.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety